Zavrieť

Porady

Schody pri dome - vzdialenosť od hranice

Ahojte, postavili sme dom 2 m od hranice susedovho pozemku. Rozmýšľame nad zhotovením schodov na terasu, ktorá je vo výške 2,5m. Schody by sme chceli dať zo susedovej strany. Boli by asi 1m široké a boli by z oceľovej konštrukcie s výplňou drevených dosiek. Samozrejme so zábradlím. Otázka znie: či nebude problém pri kolaudácii, keďže schody budú len 1m od susedovho pozemku.Sused na pozemku nemá žiadnu stavbu.
17 komentárov     zbaliť
korela To ešte neznamená, že ešte raz nebude mať, a ak nie aj on, tak nasledujúci majiteľ.
Sami musíte cítiť, že je to primajmenšom neštandardné, inak by ste sa tu nepýtali. Mali by ste dostať najlepšiu odpoveď na staveb,. úrade.
Ak je aj terasa vzdialená od suseda 2 m, asi to tiež nebude v poriadku.
nikola245 prečo by nebolo v poriadku? Dodržali sme minimálnu vzdialenosť 2 m podľa stavebného zákona. Pýtam sa kvôli tomu, aby nebol problém pri kolaudovaní, aby som neporušila zákon, nie preto, že to cítim neštandardne . A ak tam niekto v budúcnosti bude stavať, tak už predsa bude rátať s tým, čo tam bude. Z druhej strany schody nemôžme dať, lebo je tam vjazd do garáže a spredu to nejde z toho istého dôvodu. Riešime zábradlie, tak sme už rovno chceli vyriešiť aj schody do záhrady, aby netrebalo do záhrady chodiť dookola celého domu.
Oliwa V projekte schody neboli? Keď ste tú terasu robili, vtedy ste nerozmýšľali nad tým, ako sa na ňu zo záhrady (a naopak) dostanete, aby "netrebalo do záhrady chodiť dookola celého domu"? Stačilo posunúť dom o meter ďalej, či úzky pozemok?
korela nikola245, uvedom si, že ešte tam nemajú dom, a už im uberáte práva vzhľadom na budúcnosť. Podľa mňa ste tam nemali mať ani terasu, ak nemôže byť zo zákona okno.
Oliwa nikola245, veď to nie je terasa, ale rozhľadňa. Sused raz bude mať radosť. Ibaže by ste to "vylepšili" nejakým 4m plotom... A ktovie, možno aj na jeho pozemku raz pribudne stavba s terasou vo výške 2,5m a schodmi meter od hranice pozemku... bude to fifty-fifty, zaželáte si dobré ránko a budete si vzájomne vidieť aj do šálok od kávy...
sito A ak vedia veštiť z kávy ... vedia všetko ...
nikola245 Oliva pozemok je úzky. Aby sme dodržali všetky zákonom stanovené hranice, urobili sme dlhý úzky dom. Nič sme neporušili. Schody sú vo vnútri domu, ale idú z obývačky. V projekte vonkajšie schody nie sú.
nikola245 Korela, ver, že nikomu nechcem uberať práva vzhľadom na budúcnosť. Terasa je orientovaná iným smerom. K susedovi je bok terasy.
nikola245 Oliva, je to rozhľadňa. Dom je na kopci a preto je tak riešený. Inak sa urobiť nedal. To by sme museli urobiť krtkodom.
nikola245 A na záver. Ďakujem za cenné rady. Neviem veštiť z kávy a nemám ani úmysel niekoho špehovať. Pýtala som sa, preto , aby to bolo všetko v súlade so zákonom. Ale asi som urobila chybu, pretože stačí položiť otázku a hneď sú tu takéto odpovede, ako niekoho obmedzujem. Prajem príjemný zvyšok dňa všetkým diskutujúcim .
marjankaj A čo ak si ten sused oproti tej vašej terase postaví latrínu?
nikola245 Ďalšia super odpoveď - otázka . Musel by na ňu urobiť dvojmetrové základy .
marjankaj Keď ty nekomunikuješ so susedom, prečo by mal komunikovať on s tebou.
marjankaj Aké základy? To nie je stavba, to je prenosná búdka. Ty chceš susedovi nariaďovať, čo má robiť?
nikola245 Dom je na svahu, preto je terasa tak vysoko, lebo je na konci dlhého úzkeho domu. Nemali sme ju kde inde dať. Nemusím susedovi nič nariaďovať. Sused je zboku.t.j. musel by kadibudku dvihnúť na úroveň terasy, aby mi to prekážalo. Píšete ako keby každý , kto mal suseda nemal ani terasu, ani balkón, ani okná. To by sme museli bývať na samote. Ale vidím, že akékoľvek vysvetľovanie tu je zbytočné . Kto si chce kopnúť, tak si kopne
marjankaj Veď to budú tvoje problémy. Mne je to u prdele. A čo ak si tam sused nasťahuje cigánov. Teda presnejšie neprispôsobivých občanov. To by vedel rozprávať Oskar Dobrovodský z Malaciek.
https://www.cas.sk/clanok/745634/dom...ch-sa-vyspali/
buchač
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

  pavol54
  sused nemusí byť večer taký istý aký bol ráno, takže by som doporučoval zákon. ani pri najlepšej vôli ti tu nikto neporadí, radšej by som išiel sa spýtať na stavebný úrad ak ti to požehná, tak potom za susedom. Schody by v podstate ako prístavba k hlavnej stavbe mohli byť považované aj za drobnú stavbu po kolaudácii(ak neboli potrebné v projekte tak sa bez nich dom zaobíde a slúžia len ako doplnková funkcia)
  6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  marjankaj Pali aj na drobnú stavbu treba stavebné povolenie, ak tak stavebný úrad rozhodne. Je to čiste v jeho kompetencii.
  pavol54 Na drobnú stavbu, ak plní doplnkovú funkciu stačí oznámenie stavebnému úradu, ale vyžaduje sa súhlas majiteľov susedných nehnuteľností
  marjankaj Pali prečítaj si §55 stavebného zákona.
  chandler stavebny urad to dopredu asi nepovoli. ale je pravda ze cez ohlasku ako doplnkova funkcia by to mozno islo (pripadne aj cez stavbne povolenie). kazdopadne to treba robit v dvoch krokoch. najprv dom a potom schodisko (stavat aj kolaudovat). robit si problemy s kolaudaciou domu kvoli schodisku je zbytocne a to nikole islo. A popritom sa dozvedela kopec uplne inych veci po ktorych vobec netuzila
  pavol54 pred kolaudáciou by to musela byť zmena stavby pred ukončením ale podotýkam, sú to vlastné skúsenosti, nie som stavbár
  nikola245 Ďakujem za obidve odpovede.
    zbaliť

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Práve som dala susedovi pre stavebný úrad súhlas, že môže postaviť dom len 1 m od nášho pozemku. Môj podpis overil notár.
  marjankaj Mária to je tvoj sused? Mala si ten súhlas dať už včera, nemuseli sme tu vypisovať
  korela Áno, ale záleží aj na tom, ako to všetko máte situované.

  chandler je offline (nepripojený) chandler

  chandler
  problem s kolaudaciu by urcite bol. da sa skolaudovat dom, a potom sa dohodnut so susedom, ci tam tie schody mozete spravit. ked mu to nebude vadit a nebude sa na stazovat tak je vsetko ok.
  12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  nikola245 Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Prajem pekný deň.
  marjankaj A to ťa doteraz nenapadlo dohodnúť sa so susedom?
  nikola245 nie nenapadlo ma, že dohoda so susedom j e nad stavebný zákon. Č to funguje tak, že keď mám kamaráta suseda môžem stavať, kde sa s ním dohodnem? A prejde mi to cez kolaudáciu?
  marjankaj Pozri aj §55 stavebného zákona. Stavebný úrad k tomu bude mať tiež názor.
  nikola245 Ďakujem za odkaz na paragraf. Odpoveďou od chandlera považujem otázku za vyriešenú.
  marjankaj Možno to vyrieši za teba sused, keď ťa nabonzuje stavebnému úradu. Robiť podobnú prístavbu bez stavebného povolenia sa nemusí vyplatiť. Ale o moje peniaze predsa nejde.
  https://www.stavebnyportal.sk/33/kom...ri_view_type=5
  chandler dohoda so susedom nie je nad stavebny urad. dom musi byt skolaudovany bez schodiska. ak potom neskor pristavite schodisko a sused sa na stavebnom urade nebude stazovat tak to stavebny urad nebude mat dovod riesit. schody sice skolaudovane nebudu, ale to by vam vadit nemalo.
  marjankaj A takto sa akože legalizuje čierna stavba(schodisko). A inokedy by to mohla byť aj garáž.
  nikola245 chandler to bola reakcia na komentár od marjankaj, ktorý sa pýtal, či ma nenapadlo , dohodnúť sa so susedom. Tebe ďakujem za odpoveď, ktorá mi veľmi pomohla. Pýtala som sa na problém so schodami pri kolaudácii a ty si mi na to ako jediný odpovedal.
  marjankaj No ak ťa chandler navádza na nelegálny postup, tak to je tvoja vec.
  korela nikola245, mne stačí z príspevku iba jedna veta"problem s kolaudaciu by urcite bol." Hovorí za všetko. Píšem to zasa najmä vzhľadom na budúcnosť.
  Ja vám prajem, aby sa vám tam dobre bývalo, to sa dá dosiahnuť dvomi spôsobmi. Veľkosť pozemku pritom nezohráva až tak veľkú rolu.
  Prvým je dobrý architekt, druhým je neznepriateliť si susedov. Pokiaľ ide aj u suseda o stavebný pozemok, dom akoby tam už stál. Ja som zrušila susedov s inými fantazmagóriami. Na ticho a súkromie má každý nárok.
  Také, že "len zboku", ako sa vyššie vyjadruješ, ti môže zhltnúť iba niekto s neznalosťou zákona alebo ...
  marjankaj Korela tak ako píšeš. Dobrý sused býva viac ako rodina.
    zbaliť

  marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

  I am a man marjankaj
  §55(1)
  Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.

  §139b(5)
  Zmeny dokončených stavieb sú
  a)
  nadstavby, ktorými sa stavby zvyšujú,
  b)
  prístavby, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a ktoré sú navzájom prevádzkovo spojené s doterajšou stavbou,
  c)
  stavebné úpravy, pri ktorých sa zachováva vonkajšie pôdorysné aj výškové ohraničenie stavby.
  13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  marjankaj §105 Priestupky(1)
  Priestupku sa dopustí a pokutou do 10 000 Sk sa potresce ten, kto
  a)
  uskutočňuje jednoduchú stavbu, drobnú stavbu, stavebné úpravy alebo udržiavacie práce, ktoré treba ohlásiť, bez takéhoto ohlásenia alebo v rozpore s ním,

  (2)
  Priestupku sa dopustí a pokutou do 25 000 Sk sa potresce ten, kto
  a)
  ako stavebník mení stavbu bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním,
  nikola245 Takže , už som nechcela reagovať na Vaše komentáre, ale nedá mi. Keď som zadávala otázku, ako urobiť tieto schody, aby nebol problém pri kolaudácii, očakávala som dva typy odpovedí:
  1. dá sa to urobiť takto...
  2. nedá sa to.
  Tieto odpovede som dostala od chandlera - nedá sa to. Ok. nedá sa, neriešim. Potrebujem zkolaudovať. Preto som považovala otázku za vyriešenú a očakávala som, že už nebude rozoberaná.
  A odpoveď od Pavla - dá sa to po kolaudácii takto- áno super. Potom to skúsim.
  A ešte k tomu som dostala dlhý rad osočujúcich a obviňujúcich reakcií.
  Marjankaj - niekoľko krát v mojich komentároch som spomenula, že chcem všetko riešiť vrámci zákona. Neviem, z akého dôvodu ma tu neustále obviňuješ, že idem porušovať zákon. A pripájaš mi tu linky na priestupky. Však som nič neporušila. Na to sa vôbec nepýtam. A link na cigánov, či na čo, som vôbec nepochopila.
  Buchač - ďakujem za link na pesničku, neviem či je dobrá, momentálne nemám čas sa venovať hudbe. Ale oceňujem tvoju snahu. Aspoň som od teba nedostala naložené, ako od ostatných.
  A napokon korela. Ďakujem za tvoje želanie, aby sa nám bývalo dobre. K pripomienke bok terasy. Terasa má zvyčajne tvar štvorca, alebo obdĺžnika, preto má boky. Keby nemala boky, je to okno, alebo dvere. Keďže máme susedov , neviem si predstaviť, ako urobiť terasu bez toho, aby sme mali ku nim bok. Ale asi nie som dosť znalá zákona. A preto som sa pýtala. Na dobrého architekta asi nemám. Možno existuje taký, ktorý by navrhol terasu, ktorá by nemala bok ku susedom a z ktorej by nebolo vidieť ku susedom. Náš sused pri stavebnom konaní mohol vyjadriť pripomienky. Žiadne nemal. A asi nás je takých s takými "fantasmagóriami" viac, lebo čuduj sa svete , stačí mi prejsť po ulici a každý dom, ktorý má balkón, alebo terasu na poschodí , vidí susedom do dvora. Ale to asi nie sú tvoji susedia .
  nikola245 A ešte si dovolím skopírovať z Etikety Porady (dúfam, že sa to môže):
  Hlavným cieľom Porady je spoločné vytváranie databázy prakticky podaných odpovedí a informácií. Odborná a názorová diverzita je tu vítaná. Sme tu preto, aby sme sa naučili niečo nové, jeden od druhého!
  Hlavné pravidlá


  Na Porade pôsobíme tak aby sme boli svojimi otázkami, odpoveďami a hlasovaním ostatným nápomocný.
  Správame sa tu k sebe priateľsky a rešpektujeme rôznorodosť názorov a odpovedí. Hrubé správanie tu netolerujeme! Milé a vtipné správanie je tu vítané
  nikola245 Písanie odpovedí

  Ak mi nie je niečo v otázke jasné, skôr ako odpoviem, položím upresňujúce otázky cez "komentár" k otázke.
  Odpovedám tak aby bola moja odpoveď užitočná bez zbytočných a najmä kritizujúcich komentárov.
  V odpovedi neodsudzujem pýtajúceho a nemoralizujem nad otázkou. Ak otázka navádza na porušenie zákona tak stačí neodpovedať, prípadne je možné nahlásiť takúto otázku ako nevhodnú, na zmazanie.
  nikola245 lušnosť, čestnosť a priateľský prístup


  Nekomentujem úmysly, pohnútky, profil a osobu zadávateľa. V prípade že užívateľ porušuje etiketu Porady a dobré mravy, hlasovaním posúvam takéto príspevky smerom dolu ako nevhodné, prípadne nahlásim príspevok moderátorom Porady.
  marjankaj Neviem načo tu vypisuješ litánie. Pýtala si sa:
  "Otázka znie: či nebude problém pri kolaudácii, keďže schody budú len 1m od susedovho pozemku"
  Tak som ti priložil paragrafy, ktoré by sa ťa mohli týkať. Zrejme zbytočne.

  A kde som písal, že ty si porušila zákon? Ako?
  nikola245 Presne preto, lebo opakovane píšeš, ako idem porušovať zákon. A presne preto, že Vaše komentáre, neboli odpoveďou na moju otázku. Zbytočne prikladáš paragrafy o sankciách. Na tie som sa nepýtala a ani sa ma netýkajú. Nič som neporušila .
  nikola245 A presne preto, že porušujete Etiketu Porady.
  buchač nikola245 (Dnes 19:29)
  Buchač - ďakujem za link na pesničku, neviem či je dobrá, momentálne nemám čas sa venovať hudbe. Ale oceňujem tvoju snahu. Aspoň som od teba nedostala naložené, ako od ostatných.
  ===================
  Áno, táto skladba je dobrá...doporučujem vypočuť. Stará klasika.

  Naložiť ? ... ľak ti naložili iní aj za mňa.
  Holt, odpoveď bola jasná už vopred.
  Ale čo bráni osloviť suseda ohľadom problematiky ?
  nikola245 marjankaj - A načo boli tie paragrafy o sankciách?
  A žeby tu si písal, že ma nabonzuje sused?
  Možno to vyrieši za teba sused, keď ťa nabonzuje stavebnému úradu. Robiť podobnú prístavbu bez stavebného povolenia sa nemusí vyplatiť. Ale o moje peniaze predsa nejde.
  nikola245 Buchač - tak ďakujem. Určite si ju vypočujem, keď bude na to nálada .
  Odpoveď mi nebola jasná. Ešte som nikdy neriešila schody pri dome. Bolo mi povedané, že tie schody tam byť môžu a chcela som sa vyhnúť problémom. Znova - nie je problém osloviť suseda. Problém je, že sused to môže povoliť , ale neprejde to cez kolaudáciu. A na Stavebný úrad sa neviem dovolať, tak som sa chcela poradiť. Ale zrejme som urobila chybu .
  marjankaj Tak to by som nikdy nepovedal, že Mária27 je právny analfabet.
  nikola245 marjankaj, už je asi zbytočné sa tu ďalej naťahovať. Mne sa už nechce. Prajem pekný zvyšok večera všetkým diskutujúcim.
    zbaliť

  Schody pri dome - vzdialenosť od hranice

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.