Zavrieť

Porady

zámena pozemkov

Dobrý deň. Poprosím o radu. Chcem zameniť pôdu ktorú vlastním, ale neužívam s pôdou ktorú nevlastním, ale užívam. Jedná sa o 1/6 nádvoria vo výmere napr: 50 m2 x100SK =5000 SK,a 1/6 záhrady 100m2 x100SK= 10000SK , ktoré vlastním ale neužívam aj 1/6 ornej pôdy 100m2 x 50SK = 5000SK , ktorú vlastním aj uživam vyše 10 rokov. Za 15 000 SK chcem ornú pôdu 300m2 x 50SK = 15 000 SK. Musí s touto zámenou sused súhlasiť, alebo nie. Ved mal by aj on mať záujem aby sa to konečne doriešilo. Chcem to čo roky užívam bolo v mojom vlastníctve. Nechcem ani menej ani viac než čo mi patrí. Orná pôda je na LV suseda. Náš dedo určite vymenil pôdu so susedom ,len nebolo to zaevidované v katastri. Čo radíte aký postup. Ďakujem za všetky odpovede. M.
3 komentárov     zbaliť
buchač Taká upresňujúca otázka.
Tých 1/6 nádvoria a či ornej pôdy je vysporiadané so všetkými vlastníkmi ? Máš presnú výmeru len na svojom liste vlastníctva alebo ste viacerí vlastníci na jednom liste ?
Lebo stále platí ideálne spoluvlastníctvo bez ohľadu na výmenu deda so susedom, viď
https://www.google.com/search?client...astn%C3%ADctvo

Ak nie (čo je viac ako pravdepodobné), tak to budú iné hrátky finančného charakteru = poplatky za nové geometrické zamerania a vklady do katastra...vyššia suma, ako hodnota oboch pozemkov dohromady.
martuška57 A čo ten druhý majitel? Ten nemá záujem aby mal čo je jeho, vymerané? Každý svojim dielom.
buchač martuška57 (Dnes 13:41) Na jednom LV sú uvedené všetky parcely s / 1,2,3 / rôznymi výmerami, LV v tejto chvíli nemám pred sebou. A kto určíl ,že ktorá časť pozemku je už orné pôda , alebo zásadné rozdiely medzi nimi.
--------------------------
...a sme doma stará mať.
=================
martuška57 (Dnes 11:41) A čo ten druhý majitel? Ten nemá záujem aby mal čo je jeho, vymerané? Každý svojim dielom.
--------------------------
TY chceš urobiť výmenu a nie SUSED...a to je zásadný rozdiel.

Napríklad moja susedka býva v dome, kde je počet vlastníkov cca 32 ( slovom tridsaťdva).
Ak by sa mala vysporiadať so všetkými, tak by to bola poriadna fuška pre právnika.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zámenu nehnuteľnosti nemožno urobiť bez súhlasu vlastníka. Nedotknuteľnosť vlastníctva je hneď v § 1 občianskeho zákonníka. Vlastnícke právo sa dokonca ani nepremlčuje (§ 100). Všetci vlastníci majú rovnaké práva a povinnosti a poskytuje sa im rovnaká právna ochrana (§ 124). Vyvlastnenie alebo obmedzenie vlastníckeho práva možno len vo verejnom záujme (§ 128).

    Vec môže byť v spoluvlastníctve viacerých vlastníkov. Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne. Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť na reálnom užívaní veci aj bez jej právneho a reálneho rozdelenia.

    Zámenná zmluva je upravená v § 611: Ustanovenia o kúpnej zmluve sa primerane použijú aj na zmluvu, podľa ktorej si zmluvné strany vymieňajú vec za vec, a to tak, že každá zo strán sa považuje ohľadne veci, ktorú výmenou dáva, za predávajúcu stranu, a ohľadne veci, ktorú výmenou prijíma, za kupujúcu stranu.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Tvoj subjektivny pocit, ze ti nieco patri, ked to vyuzivas, napriek tomu, ze to ma majitela v katastri, pri prepise neobstoji.
    Ak nevies preukazat, ze nejaka zmluva medzi dedom a susedom existovala, musis zacat od zaciatku.
    Treba sa so susedom dohodnut, napisat zamennu zmluvu a zavkladovat ju do katastra.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    martuška57 nie je to môj pocit, je to na LV ako spoluvlastník v 1 /6 . ako teda mohol náš dedo užívať celú parcelu ornej pôdy ked si to medzi sebou nedohodli?
    ivka70 Uzivat moze, aj na zaklade ustnej dohody.
    To neznamena, ze mu to patrilo alebo ze to dokonca patri tebe. To je skutocne len tvoj pocit.
    Tam sa neda ani vydrzat, lebo to ma znameho vlastnika.
    martuška57 Prepáčte ivka, ale s Vami nesúhlasím. CHcete mi povedať .že ak budete na liste vlastníctva ako spoluvlastníčka v 1/6 bude to iba pocit? Po dodatočnom dedičskom konaní som ja vlastníčkou miesto dedka.
    ivka70 ale ved tvrdite, ze ste majitelkou inej 1/6 ako vyuzivate, tak o com sa bavime?
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    A ako inak, ako so súhlasom suseda chceš urobiť tú zámennú zmluvu? však normálne sa dohodnete - a dáte napapier a podpíšete. A potom dáte Návrh na vklad do katastra. Prílohou bude tá zámenná zmluva. naštuduj si záležitosti, čo všetko musí byť. Ak sa ti nechce - obráť sa na odborníka.
    Teoreticky - ešte súdnou cestou môžeš riešiť. a nemám šajnu, ako to môže dopadnúť?
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    martuška57 sused chce výmenu m2 za m2. Lenže nádvorie aj záhrada má inú cenu . Moja hodnota je 15 000 sk , ale dostala by som iba polovicu hodnoty. čo mám na jeho nádvorí položiť stôl a dať si tam kávu: na súd nemám vôbec náladu.
    Chobot Aha, takže tam je problém, že nesúhlasíš s tým, čo požaduje sused. Ale uvedom si, že TY niečo od neho potrebuješ, takže asi budeš musieť urobiť nejaké ústupky. A tvoja predstava o hodnote pozemkov nezodpovedá realite. Ak to niekto vyčísľoval v SK, tak to muselo byť veľmi dávno. Dnes sú ceny pozemkov niekde úplne inde. A záhrada pri dome má rovnakú hodnotu, ako pozemok na nádvorí.

    Keby aj nie, sused môže žiadať, čo len chce. Ty to buď akceptuješ, alebo nie.

    Nepoznáme podrobne tvoj prípad, ale myslím, že chápem suseda.
    Katy a R nuž ale dohodu so susedom ti my nedojednáme - to už je len vaša vec - ak sa nechceš súdiť skús mu dať nejaký protinávrh - že aby sa aj vlk nažral a aj ovca ostala celá
    martuška57 takže podla Vás Vám by bolo jedno či by ste mali záhradu o rozlohe 150 m2 alebo 300 m2 ? V tejto chvíli by ste mali tak ako aj teraz užívam celú, alebo by ste mali iba polovicu Akú trhovú hodnotu má dnes záhrada a akú orná pôda?
    Katy a R však si zisti vo svojom okolí - ale je na tebe, či sa chceš dohodnúť, alebo nie. Jednoducho platí ponuka a dopyt. Súdiť sa môžeš - a tam potom zdôvodňuj - možno keby si našla listiny od dedka ?
    martuška57 Súhlasím, ale ja nič nekupujem ani nepredávam. Našla som listinu z roku 1966 a bola som s tým na katastri, milá pani ma poslala do..... a ten list si mám dať tam kde to bolo doteraz. o súde neuvažujem. S advokátmi nemám dobré skúsenosti, asi som netrafila toho správneho.
    Katy a R pre zámenu platí to isté čo pre kupovanie a predávanie - ak sused nepovolí - môžeš ....
    Inak pani na katastri nemá nič s vašimi vzťahmi okolo majetkov. Ona môže od teba vziať len Návrh na vklad - s patričnou prílohou/ami však vyskúšaj so susedom tú kávičku, resp niečo ostrejšie - že v rámci dobrých susedských vzťahov
    vicktor To so stolikom a kavou nie je zly napad.
    Ved si pravoplatnou spoluvlastnickou susedovho dvora. Ponukni aj suseda, otvor temu, ak sa bude zdrahat na vymenu, povedz ze nech to teda ostane po starom, ale zacnes unho na dvore piknikovat castejsie aj s navstevami.
    martuška57 Pre Katy: Myslíte Nôž? Srandujem!!!
    martuška57 Pre Vicktora: Robila som guláš party , ale pod svojim oknom. Mám oválny záhradný stôl/ pre 6 osôb?/ aj so stoličkami, jedine, že by som ich premiestnila, a pustila nejajé BUBAMARA alebo ONEGINA ako v Štúrove.
    Katy a R aspoň že humor - a ako by sused zareagoval - keď by ste to dali do poriadku tak, ako je na LV - normálne dáš odčleniť GP- možno by zabralo, keby mal prísť o časť teraz užívaného dvora a záhrady ? (len ako argument k lepšej dohode)
      zbaliť

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Postup? Však porozprávať sa so susedom. Ak s tým bude súhlasiť, tak to zrealizujete. Ak nie, tak nič neurobíš.

    A to SK je čo? Koruny? Už máme eurá. A odkiaľ si vzala, že pôda má hodnotu 100 a 50 SK? Na hodnote sa musíš dohodnúť so susedom.
    martuška57 hodnota sporu čiže pozemkov notárka počítala z roku úmrtia vlastníka, nie je to môj výmysel.
    misoft
    Akási "čudná" notárka, keď ešte počíta v neexistujúcej mene. Alebo snáď si už nepamätá konverzný kurz SK - €? Je to presne 30,1260 SK=1€.

    Na druhejk strane - už napísali - hodnota pozemku v 1966 bola iná, ako je teraz. Ak mala vtedy 100SK (cca 3,32€)/m2, dnes môže mať podľa tabuliek bonity, podľa lokácie hodnoti buď 5€, ale aj 1,5€. Vtedajšie ceny v tomto prípade (tvojom) už neplatia. Teraz platia iné ceny.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    15000 SK=500€. Pre dôchodcu je to síce dosť, ale mne to pripadá, ako keby ste sa išli deliť o fazuľky.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chobot Je dosť možné, že poplatky za vymeranie, vyhotovenie GP, vypracovanie zmluvy a za vklady do katastra budú vyššie, ako tých 500 €. Ale zase hodnota pozemkov je dnes určite inde, než v tom roku 1966.
    martuška57 Zdravím vážení. Každý má svoj názor. Iba na doplnenie. Dostala som z MNV výmer za daň z nehnutelnosti. Aj tam je iná cena za ornú pôdu, a skoro dvojnásobok za záhradu a nádvorie.. Daň 37% ornej a 72 % zo záhrady a nádvoria. Na základe čoho určujú, že toto je záhrada a o 5 m ďalej je už orná pôda, ked je všetko na jednom mieste LV ?
    ivka70 co znamena na jednom mieste LV?
    Na liste vlastnictva je napisane, o aky typ pozemku ide.
    Katy a R Cenu pozemkov nájdeš vo VZN konkrétnej obce. jasné, že záhrada je inak ako TTP, resp OP. Daň sa od toho odvíja. (kuk aj zákon) . Ale pri predaji, kúpe, zámene jednoducho platí ponuka a dopyt. Môže sa prihliadnuť na tú "oficiálnu" cenu, ale aj nemusí.
    martuška57 Na jednom LV sú uvedené všetky parcely s / 1,2,3 / rôznymi výmerami, LV v tejto chvíli nemám pred sebou. A kto určíl ,že ktorá časť pozemku je už orné pôda , alebo zásadné rozdiely medzi nimi. Čo keď celá záhrada je orná pôda?
    Katy a R platí to, čo je na papieri (ako bolo voľakedy). Ale je možná aj zmena druhu pozemkov .. ako presne neviem, skús na pozemkovom u vás - a možno aj tu niekto poradí. samozrejme, lentak bez dôvodu asik nie.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.