Zavrieť

Porady

dielo "O povinnostiach" od Cicera

Prosim niekoho, kto cital dielo "O povinnostiach" od Cicera, ci by mi nevedel k tomu nieco povedat. Alebo ak mate niekto prácu o tomto diele alebo obsah z neho, velmi by som bola vďačná keby ste sa mi ozvali. ďakujem za pomoc. Zaphira
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

    ta som to ja :-) Hlinkovx
    zdroj internet :

    Za duchovný odkaz Marca Tullia Cicera možno považovať jeho spis O povinnostiach, ktorý napísal v poslednom roku svojho života a venoval svojmu synovi. Okrem iného je v ňom napísané:

    Teda jedna zásada musí byť pre všetkých spoločná, že prospech jednotlivca má byť zároveň prospechom celku; pretože keby každý chcel uchvátiť všetok prospech len pre seba, ľudská spoločnosť by sa úplne rozpadla. A ďalej, ak naša prirodzenosť žiada, aby človek pomáhal človeku, nech je to ktokoľvek, len práve preto, že je to človek, musí byť podľa tej istej prirodzenosti i prospech všetkých ľudí vecou spoločnou. A ak je to tak, sme všetci spojení rovnakým prirodzeným zákonom, a ak toto platí, určite nám prirodzený zákon zakazuje, aby sme jeden druhému ubližovali. A keďže je predpoklad pravdivý, je pravdivý i záver.


    4. úryvok: Z knihy O povinnostiach (venovanej synovi – úvodný a záverečný text)

    „Už celý rok, môj milý Marcus, počúvaš Kratippa, a to ešte v Aténach, dostáva sa ti teda určite v plnej miere vied a zásad filozofických, keď máš možnosť, aby rozmnožoval tvoje vedomosti učiteľ taký znamenitý a zároveň ťa posilňovalo dobrými príkladmi mesto také slávne. Predsa si však myslím, že tak ako ja som na svoj prospech stále spájal s gréckym štúdiom štúdium latinské, a to nielen vo filozofii, ale i v príprave na činnosť rečnícku, mal by si to isté urobiť aj ty, aby si bol schopný vyjadrovať sa v obidvoch týchto odboroch. V tomto smere som, myslím, preukázal svojim krajanom značnú službu, takže nielen ľudia neznalí gréckej literatúry, ale i ľudia vzdelaní, ako sami uznávajú, všeličo odo mňa získali aj pre svoju výrečnosť aj pre svoju súdnosť.“

    „Teda veľa zdravia, milý Marcus, a buď si istý, že si mi veľmi drahý, ale že mi budeš ešte drahší, ak sa ti zapáčia tieto ponaučenia a zásady.“

    zaphira je offline (nepripojený) zaphira

    zaphira
    zaphira
    Prosim niekoho, kto cital dielo "O povinnostiach" od Cicera, ci by mi nevedel k tomu nieco povedat. Alebo ak mate niekto prácu o tomto diele alebo obsah z neho, velmi by som bola vďačná keby ste sa mi ozvali. ďakujem za pomoc. Zaphira
    Prípadne či neviete poradiť kde by som niečo take nasla.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Toto dielo urcite najdes v kazdej lepsej kniznici. Precitanie stoji za ten cas, ktory tomu obetujes.

    dielo "O povinnostiach" od Cicera

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.