Zavrieť

Porady

Odchodné

Mám nárok na odchodné, keď som skončil pracovný pomer dohodou 31.12.2019. Dohoda bola navrhnutá na podnet zamestnávateľa a hneď následne v tej istej spoločnosti som začal pracovať na dohodu o pracovnej činnosti. Poznamenávam, že nárok na starobný dôchodok mi vznikol 30.06.2019, teda ešte počas trvania pracovného pomeru. Teraz končím dohodu o pracovnej činnosti. Ak podám žiadosť dostanem odchodné ? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Narok na odchodne ti vznikol k 31.12.2019.
    Zamestnavatel ti mal odchodne v decembrovej vyplate vyplatit.
    Ak ti ho nevyplatil, treba ho pisomne vyzvat na doplatenie, nie z titulu konca dohody, ale z titulu prveho ukonceneho PP po priznani naroku na dochodok.
    Banská Štiavnica ďakujem za info, viete mi poradiť ako by som zoštylizoval výzvu
    ivka70 Vyzva na doplatenie odchodneho z dovodu prveho ukoncenia PP po vzniku naroku na starobny dochodok:

    Ziadam tymto o doplatenie odchodneho podla §76a (1) ........


    A tu je prislusny paragraf:
    §76a Odchodné

    (1)Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    napíš zamestnávateľovi list - upozornenie na § 76a plus prilož rozhodnutie o dôchodku (doložil si ho vôbec zamestnávateľovi - vlani?)

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Pri skončení prác mimo PP, teda na Dohody, nevzniká nárok na odchodné. Nárok za zákonných podmienok vzniká len zamestnancom na PZ.
    ivka70 10.06.20 12:01 odstránil(a) z Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.