Zavrieť

Porady

Výpoveď s odstupným po ukončení rodičovskej dovolenky a odvody

Zamestnankyňa v trvalom pracovnom pomere je na rodičovskej dovolenke, poberá rodičovský príspevok. Sociálne poistenie je prerušené, zo zdravotnej poisťovne ako zamestnanec je odhlásená. Ako postupovať pri odvodoch do ZP a SP pri poslednej výplate, keď firma dá zamestnankyni výpoveď z dôvodu nadbytočnosti s odstupným a v poslednej výplate jej preplatí aj nevyčerpanú dovolenku? Sú obidve tieto plnenia vymeriavacím základom pre ZP aj SP? Zamestnankyňa po skončení RD neodpracuje nič, výpoveď je daná v dátume totožnom s ukončením RD.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Tebou popisovany stav nemoze nastat, zamestnavatel nesmie dat zamestnancovi vypoved kvoli nadbytocnosti v ochrannej dobe, teda kym je na RD.
    Moze jej dat vypoved az po skonceni RD, teda celu vypovednu dobu ju bude platit, ci uz jej da pracu, cerpat dovolenku alebo prekazku v praci na strane zamestnavatela a az potom jej v poslednej vyplate vyplati odstupne.
    Zo mzdy a odvodov plati potom riadne odvody.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    petkor Aha, jasné. A ak by podpísali dohodu o ukončení PP z dôvodu nadbytočnosti k 22.7.2020, ak by zamestnankyňa súhlasila? Takže by nemala výpovednú dobu, iba by jej vyplatil odstupné? Tak by sa to dalo? 22.7.2020 jej končí RD.
    ivka70 Dalo, ak bude suhlasit - ja by som nesuhlasila, je to pre zamestnanca nevyhodne.
    Pre nu je ale ovela vyhodnejsie, ak by ste ju nechali aspon 1 den cerpat dovolenku a prihlasili ju do poistovni a odstupne a dovolenku jej preplatili az po tom jednom dni.
    petkor OK, veď to ja ešte len zisťujem varianty. Ešte neviem, ako sa bude zamestnankyňa chovať. Zatiaľ len viem, že nastúpiť už nechce, ale chce dostať nejaké odstupné, takže výpoveď ona nechce dať. Ja to musím vyriešiť hlavne z hľadiska zamestnávateľa. Ale každopádne akokoľvek sa s ňou dohodneme, tak preplatenie dovolenky aj odstupné podlieha plným odvodom do SP aj ZP, áno?
    ivka70 Nie vzdy.
    petkor A viete mi prosím poradiť, v akom prípade by sa neplatili plné odvody?
    veronikasad Keby bol ukonceny pravovny pomer dohodou poslednym dnom rod.dovolenky, zamestnanec do SP neplati nic a zamestnávateľ len úrazové a garancne poistenie. Ak ide zamestnanec na urad prace, je to pre neho velmi nevýhodné. Jeden deň dovolenky vyčerpať a zbytok preplatiť - odvody budú len z max.vymer.zakladu za jeden den poistenia
    petkor Zamestnankyňa poberala len minimálnu mzdu, takže aj tak bude mať asi minimálnu podporu. Ale OK, ďakujem veľmi pekne za rady
    veronikasad Ak počas RD nemala iny prijem, vznikol jej narok na dovolenku a postupovali by ste tak ako sme tu písali, určite by nepoberala davku v nezamestnanosti z minima. Treba ale aby boli splnené aj oznamovacie povinnosti zamestnavatela.
      zbaliť

    Výpoveď s odstupným po ukončení rodičovskej dovolenky a odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.