Zavrieť

Porady

Dotácia na nájomné

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či vie niekto čo bude zo zvyškom nájomného ktoré mi nikto neuhradí v prípade poskytnutia zľavy z nájmu?
ivka70 Ty poskytnes zlavu z najomneho, tak aky zvysok by mal ostat? Najomne sa o tvoju zlavu znizi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    Mna by skôr zaujimalo ako zaučtovať tu došlu dotáciu u prenajímateľa ???/???, ked na polovicu urobi dobropis, a prišla mu dotácia na účet. Dotáciu nájomca už nijako neučtuje?
    juzek691 No asi do výnosov.

    aktaK je offline (nepripojený) aktaK

    aktaK
    ja taktiež tomuto nerozumiem, najprv vystavím faktúru za nájom v obvyklej výške, následne vystavím opravnú fakturu (dajmetomu) na polovicu nájmu ako vzdanie sa zo strany prenajímatela....čiže zostane nám stále v učtovníctve visiet druhá polovica nezaplatenej faktúry (pohľadávky).... je správne ju následne spárovať so schválenou dotáciou, ktorá nám bude poukázaná na náš účet? a pokial je to takto správne, nemôže od nás druhá strana (nájomca) už nič požadovať, myslím po účtovnej stránke...
    Naposledy upravil aktaK : 23.01.21 at 17:25
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    aktaK ja konkretne riešim JÚ, všade sú príklady na PÚ
    Šípková tu je dotacia uctovana v sume s DPH, ale poskytuje sa v sume bez DPH. Takze je nizsia o tu DPH. Ako to zuctovat?
    danculka vie to vysvetliť cely postup?
    Šípková Tak skúsim takto: Mesačné nájomné 100€ (bez DPH + 20€ (DPH). Spolu 120€. Prenajímateľ aj nájomca sú platci DPH.
    Prenajímateľ vystavená faktúra: 100,- 311/602
    20,- 311/343
    U nájomcu tá istá faktúra: 100,- 518/321
    20,- 343/321

    Prenajímateľ vystaví dobropis 50% z ceny nájmu
    Dobropis u prenajímateľa 50,- 602/311
    10,- 343/311
    U nájomcu ten istý dobropis: 50,- 321/518
    10,- 321/343

    Nárok na dotáciu 50% 50,-€
    Prenajímateľ 50,- 315/311
    Nájomca 50,- 346/648

    Platba dotácie 50,- €
    Prenajímateľ 50,- 221/315
    Nájomca 50,- 321/346

    Doplatok nájomcu prenajímateľovi: 10,-€ (DPH)
    u prenajímateľa 10,-€ 221/311
    u nájomcu 10,-€ 321/221 (toto je vlastne výška DPH, ktorú si nájomca uplatní v daň.priznaní DPH a štát mu ju vráti)
    Reprografia Tiež si myslím, že by to takto malo byť, ale pozrite s vyššie v tom linku najmy mhsr., tam výšku dotácie rozdelili na základ a dph. A to si myslím, že nie je správne. Výsku dotácie tam uvádzajú 3080 eur a túto rozdelili na základ danie 2566,67 + dph 513,33. Podľa mňa mal byť základ dane 3080 + 616 eur DPH. Nechápem prečo???
    Šípková o dotáciu žiada nájomca a nie prenajímateľ. V tomto príklade je prenajímateľ platca DPH a nájomca neplatca. Z pohľadu nájomcu je teda dotácia vo výške 3080€ správna. Ja som uvádzala príklad, kde sú obaja platcami dph.
      zbaliť

    Dotácia na nájomné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.