Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka Počas očr sa rekreuje?
    Jana Motyčková a prečo by nemohol?
    kopretinka A kto sa stará o dieťa?
    kopretinka A odkiaľ máš,že môže?
    Jana Motyčková Prečo by nemohol byť na rekreácii s dieťaťom, bežne chodia rodičia na rekreáciu s dieťaťom. Dokonca som bola na rekreácii, dieťa ochorelo, dostala som OČR ale v rekreácii sme pokračovali (nebudem rušiť rekreáciu pre zvyšok rodiny, keď sa to dá zvládnuť)
    kopretinka Prečítaj si odpoveď hore
    ivka70 Pri OCR predsa nie je definovane, ze o dieta sa treba celodenne starat doma a pri OCR kvoli nefungujucim skolam/skolkam ani dieta nie je chore, cize nelezi v posteli, mozu sa volne pohyvat.
    Cize starat sa o dieta sa da aj v rekreacnom zariadeni.
    Nevylucuje sa to.
    kopretinka Hore máš odpoveď z ofic.zdroja
    ivka70 Skoda, ze tam nedal cely zdroj, lebo keby si si precitala otazku, tam ide o OCR choreho dietata, teda iny ucel OCR ako pri OCR kvoli zatvorenemu zariadeniu (co je aj pandemicka OCR). Takze ta citovana odpoved je vytrhnuta z kontextu.

    https://podpora.financnasprava.sk/60...%C5%A5a%C5%A5a

    Príklad č. 41-Liečebný pobyt dieťaťa sprevádzaný rodičom
    Zamestnanec spolu so svojimi deťmi absolvuje liečenie počas letných prázdnin, Deťom zamestnanca liečenie preplatí zdravotná poisťovňa, zamestnanec si hradí pobyt sám. Má nárok na príspevok na rekreáciu, ak toto liečenie absolvuje počas pracovného voľna na ošetrovanie člena rodiny (OČR)?
    Odpoveď
    Zamestnanec, ktorý je na účely zákona č.461/2003 Z. z. poistencom , je počas trvania OČR povinný dodržiavať účel OČR (osobné a celodenné ošetrovanie chorého dieťaťa) a preto nemožno toto obdobie považovať za obdobie absolvovania rekreácie. Zamestnanec nemá nárok na príspevok na rekreáciu za obdobie počas trvania OČR na dieťa.

    A napadlo mi, ze aj zena na materskej sa celodenne stara o dieta a ma z toho titulu materske a narok ma.
    kopretinka Ok,tak počas pandemickej očr sa rekreovať môže.....
    Ale ak je decko normálne choré,má teplotu,sople,nebodaj nejakú vysokoinfekčnú chorobu,tak má byť doma,a teda rodič poberajúci očr sa nemá čo rekreovať,keďze take choré decko má byť doma a nie niekde pobehovat a roznášať napr.kiahne.
    ivka70 Suhlasim.
    kopretinka Ale v tom linku som nenašla nič o pandemickej očr......či?
      zbaliť

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Zdroj FS: Zamestnanec, ktorý je na účely zákona č.461/2003 Z. z. poistencom , je počas trvania OČR povinný dodržiavať účel OČR a preto nemožno toto obdobie považovať za obdobie absolvovania rekreácie. Zamestnanec nemá nárok na príspevok na rekreáciu za obdobie počas trvania OČR na dieťa.
    Doplnené po zadaní dopytu na FS:
    V prípade osobnej a celodennej starostlivosti o maloleté dieťa z dôvodu, že škola, ktorú dieťa navštevuje bola rozhodnutím príslušných orgánov uzavretá, zamestnanec, ktorý je na účely zákona č. 461/2003 Z.z. poistencom, nie je viazaný dodržiavaním liečebného režimu ako v prípade ošetrovania chorého dieťaťa na základe potvrdenie príslušného lekára o tom, že zdravotný stav takéhoto dieťaťa nevyhnutné vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou (§ 39 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z.z.). Na základe uvedeného sme názoru, že osobná a celodenná starostlivosť o maloleté dieťa z dôvodu uzatvorenia školy, ktorú dieťa navštevuje na základe rozhodnutia príslušných orgánov, sa môže uskutočniť aj počas obdobia rekreácie v rekreačnom zariadení. To znamená, že ak zamestnanec splní všetky podmienky na poskytnutie príspevku na rekreáciu zamestnávateľ mu môže poskytnúť príspevok na rekreáciu aj v prípade čerpania OČR z dôvodu podľa § 39 ods. 1 písm. b) druhý bod zákona č. 461/2003 Z.z. Uvedená problematika bola riešená v spolupráci s MF SR. Odpovedala: Mgr. Anna Hmelárová 3.6.2020
    Naposledy upravil Pepa : 03.07.20 at 05:49 Dôvod: Doplnené po vyjadrení FS SR.

    Má zamestnanec nárok na uplatnenie si príspevku na rekreáciu počas karanténnej OČR?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.