Zavrieť

Porady

Vecné bremeno : obmedzenie pri oprave,prestavbe,rekonštrukcii užívaní stavby

Ahojte , zaujíma ma aké mám obmedzenie pri oprave,prestavbe,rekonštrukcii užívaní stavieb ktorých som vlastník. Pozemky pod nimi nie sú moje ,ale je tam zriadené vecné bremeno " Vecné bremeno spočívajúce v práve užívania pozemkov v prospech vlastníkov stavieb a povinnosť vlastníkov parciel toto právo trpieť zák.416/2001Z.z, zák 446/2001 Z.z,/Z-947/2011/-1327/2011 "

Ak zmením druh stavby ,je možné prísť o spomínané vecné bremeno ?

Aktuálne je to na LV Druh stavby : 11 - Budova pre školstvo, na vzdelávanie a výskum ( táto stavba je reálne byt ) a 20- Iná budova ( táto stavba je dielňa / garáž ) ... stavby sú pozostatok zaniknutej školy...

Rád by som sa pustil do rekonštrukcie ( aktuálne je to bez pripojených sietí ) a prerobil to na plnohodnotnú dvojpodlažnú bytovú jednotku ( aktuálne je to len prízemie )

Máte niekto s niečim podobným skúsenosti ?

Za pomoc vopred ďakujem.
Mária27 Komu patrí pozemok?
PowerFull evanielickej cirkvy,stavby sú po zaniknutej škole,niekedy patrili k zázemiu školy
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Treba riadne preskúmať, či je vecné bremeno zriadené in personam alebo in rem, čo znamená, či bolo zriadené len pre presne určených vlastníkov (in personam) alebo pre každého vlastníka týchto nehnuteľností.

    Keďže cituješ zákony o školách (416/2001 - školské zariadenia budú zabezpečovať obce namiesto štátu, 446/2001 - majetok štátu spravuje VUC), je možné, že VB bolo zriadené len na prevádzku škôl.

    Ak nebude VB zriadené in rem, stavebné povolanie nedostaneš. Pokús sa pozemky odkúpiť.
    PowerFull Toho sa presne obávam ...zistím si viac o tom bremene.Ďakujem,aspoň viem na čo sa mám konkrétne pýtať...lebo už som sa bol pýtať na st.úrade a nedostal som jednoznačnú odpoveď.Akurát mám info že pokiaľ sa nezmení účel stavby,tak bremená platia... Len ja to chcem na bývanie...a to už by sa zmenil... kúpa by bola ideálna...len predávať sa im nechce...
    Mária27 Ako vlastníkovi stavby by ti mali ukázať pôvodné doklady aj na katastri.

    Vecné bremeno : obmedzenie pri oprave,prestavbe,rekonštrukcii užívaní stavby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.