Zavrieť

Porady

Vjazd na vlastný pozemok

Vie mi niekto poradiť, ako mám postupovať pri riešení nasledujúceho problému ? Som výlučným vlastníkom záhrady s chatkou v chatovej oblasti v intraviláne obce. Miestny (obecný) úrad osadil na začiatku jedinej príjazdovej cesty k môjmu pozemku dopravnú značku „Zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel“ s dodatkovou tabuľou „Okrem vozidiel s povolením MIU“. Problém je v tom, že za vydanie povolenia je potrebné zaplatiť, nakoľko nemám v obci trvalé bydlisko. Jedno povolenie na konkrétnu ŠPZ a jedno prenosné .Najprv to bolo 5 EUR /2 roky, neskôr 10 EUR/ 2 roky, ešte neskôr 10 EUR/1 rok a najnovšie poplatky sú 20 EUR/1 rok za každú kartičku. Nejde až tak veľmi o tie peniaze ale skôr o princíp, aj keď cena pomaly ale iste rastie...
Zaujímalo by ma, či obec má na takýto postup právo v súlade s nejakým zákonom, či sa neoprávnene neobohacuje na môj úkor.Bez povolenia ma pri náhodnej kontrole obecnou alebo štátnou políciou ma nechcú pustiť ďalej. Podľa môjho laického názoru mi bráni k voľnému prístupu na môj pozemok. Riadne platím daň z nehnuteľnosti aj daň zo zastavanej plochy.
buchač ...výlučným vlastníkom záhrady s chatkou v chatovej oblasti v intraviláne obce...
=======================
Toto ale veľmi význam nedáva...
Buď
- záhradkárska oblasť
alebo
- chatová oblasť

Otázka znie, či obec postupovala s osadením danej značky v súlade s § 3 ods. 2 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách
---------------------------------
Ak je poplatok v súlade s VZN, tak neostáva nič iné, len zacvakať.
Domáci majú vždy viac výhod ako chalupári...ja platím za palivové drevo o solídnu cifru viac ako domáci.

P.S.:
Čo je to skratka MIU ?
PotPalo To sú kurvy...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Má právo. To, že si vlastník nejakej nehnuteľnosti, ti nedáva právo na všetko.

    Však prístup máš, len musíš zaplatiť za povolenie.

    Obdobná situácia je napr. v meste v pešej zóne. Môžeš tam vlastniť byt, ale prečo by si mal mať automaticky právo vojsť do pešej zóny autom? Ak máš povolenie na parkovanie v pešej zóne, tak OK, ale aj za to sa niečo platí alebo je to obmedzené.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Neskúsený Bral by som to, ak by to okrem dopravnej obsluhy platilo pre všetkých. Ale prečo potom majú výnimku aj obyvatelia s trvalým pobytom v obci, hoci tam nemajú nijakú nehnuteľnosť a chodia sa do oblasti iba kúpať ? Tí žiadne povolenie nepotrebujú, Stačí im občiansky preukaz.
    Mária27 Cesta bola vybudovaná z obecných peňazí, teda z príjmov od občanov s trvalým pobytom. Vybudovanie cesty aj jej údržba niečo stojí.
    Netráp sa tým, nie je to taký veľký peniaz, aby si sa znervózňoval.
    kopretinka A on neplatí obci žiadne dane?
    Mária27 Neviem, čo obci platí, o tom pomlčal.
    Obce získavajú prostriedky na financovanie svojich výdavkov predovšetkým z daní a z transferov zo štátneho rozpočtu. Väčšinu daňových príjmov tvorí podiel na vybranej dani z príjmu fyzických osôb.
    misoft Nuž - zaručene niečo platí! Platí miestnu daň - za pozemok, daň za nehnuteľnosť. Takže aj on prispieva obci. Miestne dane sa neplatia podľa toho, kde má TP, ale tam kde je nehnuteľnosť.
    Mária27 ale cestu treba udržiavať, za to neplatí a obec nemá ani jeho časť z dani z príjmu
    misoft Mieste dane a poplatky idú obci. Obec má SVOJ rozpočet. Do rozpočtu dáva príjmy a výdavky. Takže aj z peňazí za pozemok, ktoré obec dostane, môžu potom prerozdeliť na cestu. Nevrav mi, že nemajú žiadnu daň v obci od neho.
    Mária27 to ti nevravím, čítaj o štátnom rozpočte
    Neskúsený Cesta bola vybudovana ešte za socializmu, kým prešiel pozemok do môjho vlastníctva patril
    ČSD ( železničiarom). Odvtedy na jej opravu nešla ani koruna /EURo. Na jednej na jej časti sa teraz zosúva breh. Dali tam zákaz vjazdu a stĺpiky. Nemôžu ju opraviť lebo táto časť patrí SRO-čke, ktorá je 10 rokov v likvidácii. Opakujem, že mi ide o princíp, nie o tých 20 EUR (aj keď v obecnom cenníku je na rok 2020 iba 10 EUR za povolenie), keď niekto platiť musí a niekto nemusí. Moje dane idú z tohto pozemku a nehnuteľnosti tiež do obecnej kasy. Chcem tým aj poukázať ako sa obec nestará o túto lokalitu ale iba "kasíruje".
    buchač Neskúsený (Dnes 14:49) Chcem tým aj poukázať ako sa obec nestará o túto lokalitu ale iba "kasíruje".
    ======================
    Vitaj v klube miest a obcí, ktoré len kasírujú.


    ...a ozaj....plačeš na nesprávnom hrobe.
    Pri takýchto argumentoch (ak nezavádzaš) by si sa mal obrátiť na obec.
    ...už si bol na miestnom úrade ?
      zbaliť

    Vjazd na vlastný pozemok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.