Zavrieť

Porady

odmietnutá výpoveď

Môj priateľ pracuje ako robotník a našiel si robotu v zahraničí, ktorá je niekoľko násobne výhodnejšia ako doterajšia práca, tak dal výpoveď najskôr dohodou, lebo nemá možnosť čakať až 2 mesiace, ale túto výpoveď mu majiteľ zamietol. Tak od 1.9. nenastúpil do roboty a píšu mu A-čka, zároveň za neho prestali platiť odvody. Nakoľko býva priateľ často chorý na zápal hrdla a priedušiek, bol u lekára, ktorý mu napísal posudok, že táto doterajšia práca je pre neho vzhľadom na jeho zdravotný stav nevyhovujúca a žiada si to okamžitu zmenu zamestnania. Keď ho doniesol do práce, majiteľ sa mu začal vyhrážať, že ho dá na súd, za to že nechodí do roboty a dá mu škodu zosobniť a na posudok od lekára mu povedal, že takých si on môže zohnať aj 1000. Výpoveď im nedal a priateľ naďalej nechodí do práce. Chcem Vás poprosiť, či by ste mi vedeli povedať:
- môže ho dať na súd, ˇže nechodí do roboty a dať mu niečo k náhrade, keď nepodpisoval žiadnu hmotnú zodpovednosť a ani v zmluve nie je nič podobné?
-Čo spraviť, aby mu už konečne dal výpoveď?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jales je offline (nepripojený) jales

    jales
    Podľa môjho názoru zamestnávateľ nemusí s rozviazaním dohodou súhlasiť. Viem, že z Vášho hľadiska je to kruté, ale aj zamestnávateľ si musí vedieť zabezpečiť svoju prevádzku, zvlášť keď si zamestnanca vyškolí na určitý druh práce. Na to dáva ZP výpovednú dobu, aby si zamestnávateľ mohol nájsť náhradu. Tak isto je pravdou, že zamestnávateľ si môže žiadať náhradu škody, ktorú svojou neprítomnosťou zamestnanec zamestnávateľovi spôsobil.
    S tým lekárskym potvrdením zamestnávateľ nemusí súhlasiť, kým nie je rozhodnutie posudkovej komisie - až to je dokladom na okamžité skončenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov. Tak mi to raz poradil jeden právnik.
    Myslím si, že okrem dohody tam momentálne žiadna iná možnosť skončenia neexistuje.
    jales

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jales
    Podľa môjho názoru zamestnávateľ nemusí s rozviazaním dohodou súhlasiť. Viem, že z Vášho hľadiska je to kruté, ale aj zamestnávateľ si musí vedieť zabezpečiť svoju prevádzku, zvlášť keď si zamestnanca vyškolí na určitý druh práce. Na to dáva ZP výpovednú dobu, aby si zamestnávateľ mohol nájsť náhradu. Tak isto je pravdou, že zamestnávateľ si môže žiadať náhradu škody, ktorú svojou neprítomnosťou zamestnanec zamestnávateľovi spôsobil.
    S tým lekárskym potvrdením zamestnávateľ nemusí súhlasiť, kým nie je rozhodnutie posudkovej komisie - až to je dokladom na okamžité skončenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov. Tak mi to raz poradil jeden právnik.
    Myslím si, že okrem dohody tam momentálne žiadna iná možnosť skončenia neexistuje.
    jales
    Súhlasím s Jalesom, akurát že jedinou možnosťou je ukončiť PP výpoveďou s 2mesačnou výpovednou dobou.

    Obyčajné potvrdenie od lekára, že práca je pre zdravotný stav nevyhovujúca, nie je dostatočný podklad na okamžitú výpoveď. Dokonca aj keby priniesol odborný posudok, tak zamestnávateľ ho najprv musí preradiť na iný druh práce, ak to neurobí, až potom by mohol dať okamžitú výpoveď.

    Je to v § 69 ods. 1:

    (1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

    a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

    Ak charakter práce prekážal jeho zdravotnému stavu, prečo potom neskončil PP už skôr, riadnou výpoveďou alebo ešte v skúšobnej dobe? Musíš uznať, že je to jasná špekulácia, ako čo najskôr ukončiť PP.
    Naposledy upravil Chobot : 13.09.06 at 08:58

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Dnes zamestnankyňa doniesla žiadosť o rozviazanie PP dohodou k 6.10.2006, s ktorou zamestnávateľ nesúhlasí, PP má na dobu určitú do 30.11.2006.
    Do PP bola prijatá ako znevýhodnená, vytvorili sme miesto s pomocou UPSVaR a miesto musí zostať zachované najm. 2 roky. Inak musíme prijať niekoho z ÚP (znevýhodneného).

    Môžeme jej dať vyjadrenie, že nesúhlasime so skončením k 6.10.2006, ale až k 30.11.2006.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ZuzanaP
    Dnes zamestnankyňa doniesla žiadosť o rozviazanie PP dohodou k 6.10.2006, s ktorou zamestnávateľ nesúhlasí, PP má na dobu určitú do 30.11.2006.
    Do PP bola prijatá ako znevýhodnená, vytvorili sme miesto s pomocou UPSVaR a miesto musí zostať zachované najm. 2 roky. Inak musíme prijať niekoho z ÚP (znevýhodneného).

    Môžeme jej dať vyjadrenie, že nesúhlasime so skončením k 6.10.2006, ale až k 30.11.2006.
    Môžete. A stačí len napísať, že nesúhlasíte so skončením k 6.10.2006. Nemusíte uvádzať dátum 30.11.2006, pretože vtedy tak či tak PP skončí.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Chobot, ďakujem, keby náhodou prišla s výpoveďou, začne jej normálne plynúť výpovedná lehota od bud. mesiaca. Tá nesmie byť kratšia ako dva mesiace, že?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ZuzanaP
    Chobot, ďakujem, keby náhodou prišla s výpoveďou, začne jej normálne plynúť výpovedná lehota od bud. mesiaca. Tá nesmie byť kratšia ako dva mesiace, že?
    Áno, ak vám doručí výpoveď v priebehu októbra, tak výp. doba by plynula od 1.11. PP by sa skončil 31.12.2006. Keďže PP bol dohodnutý na dobu určitú do 30.11.2006, tak by sa ukončil v tento deň, pretože nastal skôr.

    Z toho vyplýva, že pre ňu to nemá význam dávať výpoveď, pokiaľ nesúhlasíte so skončením PP dohodou pred 30.11.2006.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ZuzanaP
    Odpoveď na žiadosť jej môžem aj odovzdať na protipodpis?
    Je to aj korektné, dať písomnú odpoveď na písomnú žiadosť a na druhej strane ste ako firma krytá, že ste nesúhlasili s rozviazaním PP dohodou.

    Poznal som prípady, kedy v minulosti (je tomu asi 5 rokov) zamestnanci nejakou právnou kľučkou (tuším to bolo cez kogentný súhlas) využili, že zamestnávateľ im nedal písomné zamietavé stanovisko, tak sa to považovalo za súhlas so žiadosťou. Teraz to už tak vraj nie je, lebo zákon jednoznačne vyžaduje dohodu - teda súhlas.

    Striker je offline (nepripojený) Striker

    Striker
    Poraďte mi prosím. Mám pracovný pomer na dobu neurčitú od 1.4.2004. Našiel som si ale lepšie zamestnanie v ktorom by ma zamestnali okamžite ale nebudú na mňa čakať dva mesiace. Môj terajší zamestnávateľ však nechce so mnou ukončit pracovný pomer dohodou ale trvá na výpovednej lehote. Len tá leho ta je pre mňa príliš dlhá a stavia ma do úzkych čo ďalej. Dá sa nejako ukončiť pracovný pomer okamžite alebo čím skôr ak s tým zamestnávateľ nesúhlasí? Niesom spokojný s terajšou prácou a výpovedna lehota ma brzdí v hľadaní nového zamestnania lebo všade som sa stretol s tým, že chcú aby človek nastúpil do zamestnania čo najskôr a nik nechce na mňa čakať dva mesiace.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Podľa § 69 ZP môže zamestnanec okamžite ukončiť pracovný pomer z týchto dôvodov
    § 69
    (1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite
    skončiť, ak
    a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
    b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,
    c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
    (2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.
    (3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
    (4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    Striker
    Poraďte mi prosím. Mám pracovný pomer na dobu neurčitú od 1.4.2004. Našiel som si ale lepšie zamestnanie v ktorom by ma zamestnali okamžite ale nebudú na mňa čakať dva mesiace. Môj terajší zamestnávateľ však nechce so mnou ukončit pracovný pomer dohodou ale trvá na výpovednej lehote. Len tá leho ta je pre mňa príliš dlhá a stavia ma do úzkych čo ďalej. Dá sa nejako ukončiť pracovný pomer okamžite alebo čím skôr ak s tým zamestnávateľ nesúhlasí? Niesom spokojný s terajšou prácou a výpovedna lehota ma brzdí v hľadaní nového zamestnania lebo všade som sa stretol s tým, že chcú aby človek nastúpil do zamestnania čo najskôr a nik nechce na mňa čakať dva mesiace.
    Pokiaľ nie je dôvod pre okamžité skončenie PP zo strany zamestnanca v zmysle § 69 tak ako uvádza Marína, tak to asi inak ani nepôjde, keďže zamestnávateľ trvá na výpovedi a nesúhlasí s dohodou.

    sgm je offline (nepripojený) sgm

    sgm
    V našej firme nám v krátkom čase odišli (lepšie povedané ušli) dvaja zamestnanci. Takisto vedenie nesúhlasilo s dohodou, jednoducho neprišli do práce, právnik im napísal list v tom zmysle, že bude s nimi rozviazaný PP z dôvodu hrubého porušenia prac.disciplíny, nakoniec to aj tak dopadlo. Dnes pracujú obaja v iných firmách, sú spokojnejší (alebo možno aj nie) a práca ide aj tak ďalej... Chcem tým len povedať, že kto chce odísť zo zamestnania, tak to nakoniec aj tak urobí...
    Bea

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    sgm
    V našej firme nám v krátkom čase odišli (lepšie povedané ušli) dvaja zamestnanci. Takisto vedenie nesúhlasilo s dohodou, jednoducho neprišli do práce, právnik im napísal list v tom zmysle, že bude s nimi rozviazaný PP z dôvodu hrubého porušenia prac.disciplíny, nakoniec to aj tak dopadlo. Dnes pracujú obaja v iných firmách, sú spokojnejší (alebo možno aj nie) a práca ide aj tak ďalej... Chcem tým len povedať, že kto chce odísť zo zamestnania, tak to nakoniec aj tak urobí...
    Bea
    Samozrejme, aj tak sa dá, ale to už záleží na človeku, a na tom či nové miesto stojí za to či sa oplatí riskovať strata tzv."dobrej pracovnej morálky".

    Striker je offline (nepripojený) Striker

    Striker
    Ďakujem všetkým za rady, ale sa chcem ešte opýtať jednu otázočku. Keď odídem bez súhlasu zamestnávateľa, aký to bude mať dopad voči mne. Myslím tým či sa môžu so mnou súdiť a alebo niečo iné. Ďakujem

    sgm je offline (nepripojený) sgm

    sgm
    Striker
    Ďakujem všetkým za rady, ale sa chcem ešte opýtať jednu otázočku. Keď odídem bez súhlasu zamestnávateľa, aký to bude mať dopad voči mne. Myslím tým či sa môžu so mnou súdiť a alebo niečo iné. Ďakujem
    Myslím si, že je podstatné, z akej pracovnej pozície odídeš. Pokiaľ Tvojim odchodom (náhlym) vznikne firme vyčísliteľná škoda, tak je možné, že Ťa budú súdne "naháňať", ak sa škoda vyčísliť nedá - je na vedení firmy, ako sa rozhodne. U nás to bolo tiež s ťažkými vyhrážkami pracovným súdom a nakoniec sa na to potichu zabudlo...
    Bea

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.