Zavrieť

Porady

Odchod do dochodku

Dobry vecer..Poprosim o radu.08.03.2020 som sa dozil 62. rokov.Je mi jasne,ze plati +8 mesiacov co sa rovna 08.11.2020.Priatel mi povedal,ze ked nedokoncim kalendarny rok nebude sa mi zapocitavat do dochodku..Je to pravda?Inak som SZCO a pravidelne platim odvody.
3 komentárov     zbaliť
Mila123 doba sa počíta, ale "zárobok" sa nepočíta, t.j. priateľ má čiastočne pravdu
marian5803 Dobre som to pochopil?Ten nedokončeny rok sa mi bude počítať,ale nezapocitaju sa mi odvody za ten rok?Dakujem
Mila123 áno, je to tak....chcete pokračovať ako szčo naďalej?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V roku odchodu do dôchodku sa nepočíta osobný bod, čo je dobre, lebo by bol nižší a znižoval by sumu dôchodku (je to pomer tvojho zárobku v tom roku k celoročnému priemernému). Škoda by to bola len ak by si v tom roku mala mimoriadne dobré príjmy (zvyšujú aj priemerný osobný bod).

    Dôchodok sa počíta násobením troch veličín: odpracované roky (v dňoch) x priemerný osobný bod (aritmetický priemer z jednotlivých osobných bodov od r. 1984) x dôchodková hodnota (vyhlasuje ju štát).

    Za každý odpracovaný mesiac naviac bez poberania dôchodku sa ti zvýši dôchodok o pol percenta. Ak teda požiadaš o dôchodok až od 8.1.2021, zvýši sa ti dôchodok o 1 percento. Dôchodková hodnota každý rok rastie, teda aj tam sa ti zvýši dôchodok. Nakoniec, aj 2 mesiace v rokoch pribudnú.

    Takto si môžeš výšku dôchodku optimalizovať. Môžeš aj požiadať sociálku, aby ti poslala doterajšie tvoje osobné body a prepočítavať, prípadne si nejaké (dovolené) doby doplatiť (napr. ak by ti v niektorom roku dosť znižovali osobný bod).
    marian5803 Ďakujem za vycerpavajucu odpoved.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.