Zavrieť

Porady

Rozbor vody zo studne, parametre

Dobry den, mame cerstvo vyvrtanu studnu v hlbke 15m. Vydatnost je vyborna, len by som chcela vediet, aka je kvalita, ci je vhodna na polievanie zeleniny v zahrade. Pri rozbore vody co si mam ziadat? Co je podstatne pre kvalitnu vodu na zahradkarske ucely? Su ponuky roznych firiem na tieto sluzby, ale ceny sa lisia podla zadania. Dakujem
Naposledy upravil wegamizi : 17.07.20 at 15:52
misoft Nežiadaš. Pri rozbore vody sa treba zamerať na obsah dusičnanov, síranov, ťažkých kovov... ak je nadlimitné množstvo - vo vyjadrení z rozboru iste bude napísané, na čo je vhodná. Ale pokiaľ bude nadlimitné množstvo dusičnanov, ťažkých kovov, síranov - tak asi nebude vhodná na konzumáciu a teda ani na polievanie záhrady. Rastliny vstrebávajú a ukladajú v sebe práve dusičnany, ťažké kovy a tie ich konzumáciou dostaneš aj ty.
wegamizi Dakujem pekne.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

  Terezia13
  áno, ceny môžu byť rôzne, záleží na tom, čo všetko je v cene zahrnuté, vo vzorkách je možné zisťiť nie len vhodnosť používania vody ale aj dnes už veľa škodlivých látok
  https://vodnefiltre.sk/index.php/fil...or-pitnej-vody

  majkii je offline (nepripojený) majkii

  majkii
  Nie je to úplne jednoduchá otázka, treba vedieť niekoľko vecí, stanovujú sa Fyzikálne, chemické, mikrobiologické a bilologické ukazovatele a hodnotiace parametre rádioaktivity.

  1) bežne by mal postačovať základný rozbor pre závlahové vody, tu je ale problém, že limitné koncentrácie a rozsah hodnotiacich ukazovateľov sa stanovuje pre povrchové vody podľa Nariadenia vlády č. 269/2010 Z.z. ktorou sa ustanovujú požiadavky na dosiahnutie dobrého stavu vôd podľa prílohy 2 v časti B.
  Pri podzemných vodách je to ale trochu iné.
  Ja by som sa držal skôr rozsahu stanovení podľa Vyhlášky ministerstva zdravotníctva č. 247/2017 Z.z. ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody v rozsahu minimálneho rozboru (zahŕňa mikrobiologické a biologické ukazovatele a základne fyzikálne a chemické ukazovatele). Rozsah stanovení je v Tabuľke 1 prílohy 2 k uvedenej vyhláške. cena rozboru je približne 90 €, odber vzorky na pitnú vodu by sa mal urobiť akreditovaným spôsobom.

  2) Potom sú tu určité osobitosti a to v závislosti na lokalite. Ak lokalita, kde sa nachádzaš je v blízkosti priemyselných areálov, alebo v miestach so starými environmentálnymi záťažami, alebo často krát v blízkosti intenzívne obrábaných poľnohospodárskych oblastí, alebo v blízkosti ciest alebo železníc, v tom prípade rozsah stanovení je potrebné prispôsobiť potenciálne znečisťujúcim látkam v podzemných vodách.

  V samotnom rozbore, ak sa nezadefinuje požiadavka, nebude porovnanie a hodnotenie či je voda vyhovujúca alebo nie, to sa robí posudkom, ten spracuje hydrogeológ, geochemik alebo posúdenie vyhotoví aj samotné laboratórium.
  Naposledy upravil majkii : 20.07.20 at 09:57

  Rozbor vody zo studne, parametre

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.