Zavrieť

Porady

Platenie nájomného v naturáliách

Ahojte, sme podnik lesov. Máme uzavretú zmluvu o nájme pozemku, kde sa má vyplatiť cena nájmu v naturáliách, konkrétne tam píše 20m3 dreva. Toto množstvo som odúčtoval ako úbytok zo skladu 613/123. Toto nájomné dostanem do nákladov ako 518/321 cez ID. ocením to vlastnými nákladmi? Ako to ďalej účtovne vysporiadať 321? Neviete mi prosím pomôcť?Ďakujem za radu.
Naposledy upravil Jan Hrach : 11.08.20 at 05:46
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

    Soňa K
    Ide o klasický zápočet záväzku a pohľadávky, čo už je trochu na rozmýšľanie sú sumy na zápočet. V Zmluve máte uvedené 20 m3 dreva bez ohľadu na cenové výkyvy ? Zrejme áno. Predpokladám, že nie ste závislé osoby a nemusíte dodržiavať ceny obvyklé na trhu. Účtuješ pohľadávku, ako keby si bežne predával a takisto odvádzaš DPH, ak ste platiteľ. Takisto by mala byť uvedená v Zmluve cena za prenájom, ak s DPH, tak aj DPH. Je to skrátka bežný obchodný prípad, iba úhrada nefunguje v eurách, ale v dreve. Takže nakoniec započítaš 321/311. Pre koho je to viacej výhodné, viete vy.
    Jan Hrach Ďakujem za radu. Nie sme závislé osoby. Čo mi nie je ešte celkom jasné, že v akej cene to mám uviesť. V zmluve je uvádzané len množstvo, žiadne číselné vyjadrenie nájmu tam nie je. Neviem, či to mám oceniť nejakým priemerným speňažením, alebo kalkulačnou cenou, ako drevo oceňujem.
    Jarka 1 Použiješ cenu akú má u vás drevo momentálne hodnotu. Nemáte zohľadnené cenové výkyvy, tak sa môže a asi aj bude cena každý rok meniť.

    Platenie nájomného v naturáliách

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.