Zavrieť

Porady

chybný výkaz nedoplatkov zo zdravotnej poisťovne

Čo mám robiť keď som dostal chybný výkaz nedoplatkov zo zdravotnej poisťovne, odoslal som námietku, napriek námietke si poisťovňa trvá na svojom a chce odomňa zapltiť o cca 490 eur viac než má nárok.
Naposledy upravil guissepe : 13.08.20 at 07:46
RZ02.jpg  
RZ01.jpg  
1/1
20 komentárov     zbaliť
Mila123 RZZP za szčo?
dajte údaje, čísla (nie osobné) my to prepočítame, či je to správne....
aby ste vedel, či žalovať na súde ZP a či je vôbec šanca uspieť.....
guissepe ďakujem za záujem vložil som údaje
Soňa K Od 1. 1. do 15. 7. si bol na PN alebo ?
guissepe bol som na materskej
veronikasad Z čoho usudzuješ, že výpočet nie je správny ? Doplň základ dane a sumu zaplateného poistného do SP a preddavkov do ZP za rok 2019
Soňa K Ak si mal stále aktívnu živnosť počas týchto mesiacov, tak Ťa teraz skasírovali. Podľa mňa v tom je pes zakopaný, opýtaj sa na to na poisťovni.
guissepe Počas doby, kedy otec poberá materské, štát platí poistné na zdravotné poistenie za otca v súlade s 2004/580 § 11 ods. 7 písm. m) bod. 1 ZZP.
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580
veronikasad To je síce pravda, ale ty ako SZČO platíš poistné zo svojho príjmu. Doplň udaje, skontrolujeme
guissepe základ dane v zúčtovaní je správny 7508,71 zaplatené poistné do ZD viď môj výpočet
guissepe zaplatené poistné do soc poist za 2019 je 1086,37€
Soňa K Ty si si prerátal ročné poistné 824,62 e na dni, kedy si nebol poistenec štátu, ale tak to nefunguje. ZP platíš so skutočne dosiahnutých príjmov, z upraveného základu vo výške 14 percent.
guissepe Áno ale keď som na materskej poistné za mňa platí štát.
Soňa K Ale Ty si dosiahol za rok 2019 príjem v určitej výške a z toho Ti počítajú ZP, aj keby si ho dosiahol za dva týždne a zvyšok roka bol na PN, výsledok by bol rovnaký.
Mila123 tu je to málo platné, vezmite si , že ste bol 28 týždňov na "MD" a potom keby ste bol na RD a dodaňoval by ste na základe podaného DP (napr. máte zamestnancov a vo firme(FO , szčo) sa dosiahol zisk ten sa dodaní.....a vy tvrdíte pokiaľ ste celý rok poistnecom štátu nemôžete platiť ZP.....áno, plat to ale iba v prípade, že ste podal DP v strate, alebo vôbec nepodnikáte......inak sa platí aj ZP za obdobie keď ste z iného titulu poistencom štátu....
guissepe prečo som mal zrušené preddavky keď z dané obdobie mám platiť zdravotné poistenie?
Soňa K Nič na tom nevyšpekuluješ, aj keby si vôbec neplatil preddavky alebo platil polovičné, nič to nezmení na výpočte ročnej sumy zdravotného poistenia z Tvojho príjmu za rok 2019.
Soňa K Na internete je kalkulačka na výpočet ročného zúčtovania zp, doplň do nej čísla a spraví Ti prepočet.
Soňa K Ten vymeriavací základ by mala byť suma z DP B, ak si szčo. Rozdiel medzi príjmami a výdavkami + musíš pripočítať zaplatené poistné v roku 2019, ktoré si započítal do výdavkov. Túto sumu vydelíš 1,486 a dostaneš ročný základ na výpočet ZP. Spravil si to takto ?
guissepe ten vymeriavací základ je vzatý z ich zúčtovania a je asi o 2,5% vyšší ako je minimálny takže som sa s tým nezapodieval
veronikasad doplň základ dane z DP typu B a sumu zaplateného poistného do SP a preddavkov na ZP
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  firefox je offline (nepripojený) firefox

  firefox
  Už ti to tu popísali viacerí, takže len doplním pár vecí:

  Pýtal si sa: "prečo som mal zrušené preddavky keď z dané obdobie mám platiť zdravotné poistenie?" Predpis poistného si mal od januára do júna 0, lebo si mal súbeh poistenca štátu. Potom si mal predpis v júli 31,46, v auguste - novembri 66,78, lebo si bol iba SZČO a v decembri 21,54, lebo zase si mal súbeh časť mesiaca. To všetko si uhradil.

  Lenže RZZP sa vypočíta podľa príjmu - teda daňového priznania aj za tie mesiace, kedy si bol na OČR. PReto ti vyšiel ten nedoplatok z RZZP, takže je to správne. Ak chceš, môžeš podať podnet alebo sťažnosť, ale odpoveď bude, že nie je tam chyba.

  Ešte jednu informáciu som ti poslal do SS.

  .
  Naposledy upravil firefox : 12.08.20 at 17:18

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Obávam sa, že si si zle pozrel zákon (podľa toho tvojho výpočtu) - a len pre info - platíš zdravotné poistenie zo svojho príjmu - resp presnejšie - z vymeriavacieho základu!
  To , že máš tam súbeh to je iná vec - štát neplatí poistné za teba , ale za seba !
  ja predpokladám, že ten výkaz je správny. na presný výpočet VZ by bolo treba vedieť aj poistné do SP - ale približne to sedí (zrejme bolo platené od polovice júla z minimálneho VZ - odhadujem na 800 ???) . a tiež si treba uvedomiť, že preddavok na poistné je jedna vec, ale skutočnosť môže byť iná. (záleží od príjmu)
  Takže len zaplatiť treba nedoplatok by som ja povedala .
  ... doplním
  ten vymeriavací základ je OK - k tvojmu ZD je pripočítané poistné tých 320 plus do SP odhad okolo 800 a vydelené koeficientom.
  Naposledy upravil Katy a R : 11.08.20 at 13:28
  12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  guissepe Takže keď mám súbeh neplatím preddavky ale potom pri najbližšom zúčtovaní ich budem musieť doplatiť? To mi príde strašne nelogické.
  Katy a R Prečo nelogické ? - mohol si si dať napr nejaké 20-30 eurové preddavky (keď si mal dosť slušný príjem) - nemusel si si dať nulové. Ale pre mňa napr. je lepšie takto - že nulové - nech ma úveruje ZP - a nie opačne Lebo keby si náhodou mal preplatok, tak ti ho ešte navyše zdania a tú daň už nedostaneš späť ...
  jednoducho si treba uvedomiť - že pri súbehu sú dvaja platitelia - aj ty sám (zo svojho príjmu) , aj štát (svoje predpísané poistné platí)
  marjankaj Katy tú daň už dostal späť pri platení dane. O tú platil menej, keďže si znížil základ dane o ten preplatok.
  guissepe takže celá výhoda pri platení poistného do ZP, keď som na materskej spočíva v tom, že si môžem odložiť platenie preddavkov?
  A túto časť zákona si mám ako vysvetľovať. Citujem: "(7) Štát je platiteľom poistného, ak v odseku 8 nie je ustanovené inak, za m) fyzickú osobu, 1. ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské podľa osobitného predpisu,41)" pričom písmeno m) v odseku (8) je vynechávané
  veronikasad Cela výhoda je v tom, že ak by tvoj vymeriavací základ za rok 2019 bol nižší ako pomerná časť VZ keď si nebol poistencom štátu, za obdobie kedy si bol poistencom štátu nebudeš doplácať.
  To ale nie je tvoj prípad, preto ti v RZZP vyšiel nedoplatok - zdravotné poistenie platíš z tvojho skutočného príjmu z podnikania.
  Nedoplatok sa počíta podla vzorca :
  základ dane + poistné SP + poistné ZP, vrátane nedoplatku z RZZP za rok 2018 : 1,486 x 14 % - zaplatené preddavky.
  Celkom ten konečný nedoplatok ZP nesedí, zrejme poisťovňa eviduje inú zaplatenú sumu ako si uviedol ty ...
  veronikasad V SP sa zatial ročné zúčtovanie poistenia nerobí, ak sa bude robiť rovnakým spôsobom, vznikla by ti pekná sekera aj tam .
  guissepe Ako poisťovňa vypočítala pomernú časť vymeriavacieho základu, keď má údaje iba o príjme za celý rok?
  Katy a R akú pomernú časť v tvojom prípade? - veď si pozri zákon - dôležitý je tvoj príjem - a z neho vypočítaný VZ. aj výpočet som ti doplnila.
  guissepe To som chcel odpovedať na to čo písala veronikasad.
  Katy a R nuž pomerná časť - už z názvy vyplýva - že je to vypočítaný pomer z celku. - ak máš napr VZ na 30 dňový mesiac 400 eur - tak na 15 dní to bude 200 - či? takisto aj ročný použiješ - na nejaké obdobie
  veronikasad pomernou časťou som myslela obdobie bez MD a PN a minimálny VZ za toto obdobie - ten je podstatne nižší ako tvoj ročný.
  guissepe ďakujem vám všetkým, ktorí ste sa zapojili za všetky rady a postrehy, veľmi si to vážim, fakt vďaka
    zbaliť

  avalik je offline (nepripojený) avalik

  avalik
  § 11


  (9) Ak sa dôvody na platenie poistného štátom prekrývajú, štát platí poistné len raz. Osoby uvedené v odseku 7 sú povinné z príjmu zo zárobkovej činnosti podľa § 10b platiť poistné podľa § 13.


  pocas poberania materskeho, si mal zaroven prijem zo zarobkovej cinnosi (zivnost) - PREDDAVKY zo zivnosti si nemusel platit ale POISTNE z prijmu zo zivnosti ti vypocitali a vznikol ti nedoplatok

  chybný výkaz nedoplatkov zo zdravotnej poisťovne

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.