Zavrieť

Porady

Evidencia na UP a prenajímanie nehnutelnosti

Dobry deň
Ma niekto reálnu skúsenosť, konci mi RD a chcela som sa ísť evidiovat na urad prace a žiadať podporu. Avsak po mame prenajímam družstvu pozemky a este aj byt. Na byt som normálne registrovaná na DU a mam pridelené DIČ.
To fakt ma nezaevidujú a prídem o podporu? Mate skúsenosť?

Aktualizácia 17.8.2020 - obdrzala som odpoved na mailový dotaz
Otázka:
Dobry deň. Po po ukončení rodičovskej dovolenky uvažujem o evidencii na úrade prace ako uchádzač o zamestnanie. Avsak prenajimam byt, ale piše sa o zmluvách podla občianskeho alebo obchodného zákonníka a môj prenajom je na základe zakona o krátkodobom najme bytu. Nemám živnosť, iba pridelené DIČ z daňového úradu ako fyzická osoba prenajímateľ.
Možem sa registrovať ako uchádzač o zamestnanie?

Odpoved:

Dobrý deň,
Uvedená činnosť nemá vplyv pre podanie žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Po ukončení rodičovského príspevku si môžete podať žiadosť na územne príslušnom úrade práce, kde máte trvalý pobyt o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Uvedená činnosť sa nepovažuje za zamestnanie ani samostatne zárobkovú činnosť.

V prípade nejasnosti ma osloviť na dole uvedenom telefónnom čísle.

S pozdravom

za UPSVaR Žilina
Mgr. Emil Rafaj
vedúci oddelenia služieb pre občana

Dúfam, ze niekomu to pomôže.
Naposledy upravil mimkaa10 : 17.08.20 at 11:40
10 komentárov     zbaliť
Mila123 ak máte prenájom podľa § 6, ods. 3 ZDP (resp. takto zdaňujete) môžete ísť do evidencie nezamestnaných na UPSVaR
mimkaa10 Ďakujem ! Mam iba DIČ, nemám živnosť
ivustek https://www.porada.sk/t315609-prijem...stnanosti.html
veronikasad Plati este ten vyklad p. Mihala? Lebo aj pri nároku na dovolenku pocas poberania materskeho zmenil názor...
mimkaa10 Čiže nemôžem ci možem ?
mimkaa10 O tom, ze nemôže byt prenajímateľ evidovaný su len staršie články z obdobia tesne pred novelou, aj p. Mihal to tesne pred novelou vysvetlil, ale ak to tak je, prečo o tom nie je viac info nikde
veronikasad Napis dotaz na ustredie Uradu prace, budes to mat "na papieri"...
mimkaa10 Napísala som, dúfam, ze aj odpisu ????
mimkaa10 Ahojte, chcem vam napísať, co mi odpovedalo mailom priamo vedenie úradu prace v Ziline.
Konkrétne, ze prenajom na DIČ bez živnosti nemá vplyv na zaradenie do evidencie, pretože sa nepovažuje za výkon zárobkovej cinnosti a po skončení rodičovskej dovolenky sa možem bez problému evidovať ako nezamestnaná.
veronikasad Vdaka za info, dopis to prosim ta do zadania temy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 6

    Uchádzač o zamestnanie
    (1) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať, hľadá si zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý

    a) nie je zamestnanec,

    b) nie je v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru12) alebo nevykonáva zárobkovú činnosť na základe právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak v odseku 2 nie je ustanovené inak,

    c) neprevádzkuje alebo nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,

    d) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine.

    13)Napríklad Občiansky zákonník, Obchodný zákonník.


    A ďalej v ods. 2 nie je výnimka na prenájom nehnuteľnosti.
    mimkaa10 Čítala som to, ďakujem pekne, čiže sa možem evidovať ?
    avalik nezaeviduju vas ... kde vidite v citovanom, ze mozete?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    svoju skúsenosť nemám ... ale upozorňujem, že prepojenie UPSVaR a DU je - a vedia si to zistiť. A niekedy robia kontroly aj neskôr a vyraďujú spätne (keď dokážu nedodržanie podmienok) . Do roku 2017 to problém nebol - potom sa to vraj zmenilo - aj keď ten odkaz 13 na OZ bol rovnaký aj predtým.(avalik pripla) A ktovie, ako to je v prípade krátkodobého nájmu (nie podľa OZ) ??
    Ja by som si asi dala oficiálnu otázku na UPSVaR, ak by som to potrebovala naisto.
    https://www.porada.sk/297759-prenajo...ml#post2953824
    22 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mimkaa10 Môj najom je presne tento krátkodobý, najlepšie keby som našla niekoho s osobnou skúsenosťou. Čítala som diskusie tu na porade a tebe to tiež nešlo do hlavy. Keby aspoň z rozdielu medzi nárokom na podporu a výškou najmu vyplatili podporu, ale takto len umelo znižujú nezamestnanosť, veď koľko ľudí ma byt s hypotékou a prenajímajú ho, aby tu hypotéku platili.
    ivka70 Sorry, ale ak ten byt nepotrebuju na byvanie, tak ide o podnikanie ...... ich rozhodnutie ,ze si na to zobrali hypoteku ....
    mimkaa10 Rozumiem tvojmu pohladu. Náhodou nevieš, ci p. Mihal k tomuto nevydal este novšie stanovisko ako to povodne na ktorý si dával v inej diskusii link?
    avalik Katy a R, aj kratkodoby prenajom je zarobkova cinnost podla osobitneho predpisu, odkaz 13) OZ uvadza skratkou "napr."
    Katy a R veď v poriadku ... len že ten odkaz bol rovnaký aj pred májom 2017 - a bolo to OK - niekde mám staršie stanovisko UPSVaR k tomu (určite aj tu na Porade sa nájde) ... terazky to posudzujú inak - len tedamoja otázka - PREČO?
    mimkaa10 Moja otázka:
    Dobry deň. Po po ukončení rodičovskej dovolenky uvažujem o evidencii na úrade prace ako uchádzač o zamestnanie. Avsak prenajimam byt, ale piše sa o zmluvách podla občianskeho alebo obchodného zákonníka a môj prenajom je na základe zakona o krátkodobom najme bytu. Nemám živnosť, iba pridelené DIČ z daňového úradu ako fyzická osoba prenajímateľ.
    Možem sa registrovať ako uchádzač o zamestnanie?

    Odpoved:
    Dobrý deň,

    Uvedená činnosť nemá vplyv pre podanie žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
    Po ukončení rodičovského príspevku si môžete podať žiadosť na územne príslušnom úrade práce, kde máte trvalý pobyt o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
    Uvedená činnosť sa nepovažuje za zamestnanie ani samostatne zárobkovú činnosť.

    V prípade nejasnosti ma osloviť na dole uvedenom telefónnom čísle.

    S pozdravom

    za UPSVaR Žilina
    Mgr. Emil Rafaj
    vedúci oddelenia služieb pre občana
    Katy a R HEURÉKA !!! ... inak takéto isté stanovisko mám staršieho dáta - len neskôr, po máji 2017 sa výklady "rôznili" (ďakujeme za priloženie aktuálneho stanoviska)
    mimkaa10 Dosť som potesena ????
    veronikasad Este by som rada vedela vo sa povazuje za krátkodobý prenájom bytu...
    Katy a R však podľa zákona o krátkodobom prenájme (nie podľa OZ)
    veronikasad Uz som vygooglila, zmluva najdlhsie na dva roky+2-krat dalsie predlzenie na dva roky
    latte zdravim, ja som v podobnej situacii, prenajimam 1izbacik za 320 na zmluvu o kratkodobom prenakme, naklady su z toho asi 135, som sa zaevidovala na UP a teraz sledujem tuto diskusiu, ze asi ma vyradia . neberiem ziadnu podporu v nezamestnanosti, ani socialne davky ani nic. slo mi len o to aby zaplatili zdravotne poistenie.,kedze hned som vedela ze ked vlastnim 2nehnutelnosti tak ziadnu davku nedostanem ale nevedela som ze nemam ani narok sa zaregistrovat na UP ako uchadzac o zamestnanie. takze ako to teraz bude? vie niekto co robit? mam sa priznat ci ako?
    Katy a R vša čítaj - čo spravila mimka - prípadne si vytlač odpoveď, čo dostala . A ak by ťa náhodou kvôli rôznym výkladom vyradili - odvolať sa! (predpokladám, že berieš dávku v nezamestnanosti)
    veronikasad čítaj ešte raz, aj odpoved z UP, ktoru priložila do temy
    latte uvadzam predsa ze neberiem ziadne davky, nic. ale vdaka, ak sa da odvolat tak sa potom odvolam.
    Katy a R ZOPAKUJEM - že dávka v nezamestnanosti nezávisí ani od majetku (aj keď by si mala 10 nehnuteľností), ani od príjmu. samozrejme - aj to ZP je dosť
    Iné je dávka v hmotnej núdzi - neprichádza do úvahy v tvojom prípade.
    Tweety Ak neprenajímaš ako živnostník ale iba s registráciou na DÚ, môžeš byť v evidencii uchádzačov.
    latte ja mam na mysli davkuv hmotnej nudzi a nie davku v nezamestnanosti tzv "podporu" - na tu podporu narok nemam, podla ich rozhodnutia i ked mam odpracovane roky v zahranici a poslala odvolanie. proste nemam. no a davku v hmotnej nudzi mi nedaju mi bolo povedane lebo ak mam 2nehnutelnosti v nudzi nie som. len ja im nevravela ze zacnem jednu prenajimat par mesiacov po zaregistrovani sa ako uchadzac o zamestnanie . takze dik
    veronikasad Odpoved ktorú priložila mimkaa, platí pre poberatelov dávky v nezamestnanosti. Pri posudzovaní nároku na dávku v hmotnej núdzi sa príjem z prenájmu započítava do príjmu spoločne posudzovaných osôb. Z titulu prenájmu ťa z evidencie nevyradia ale nárok na dávku v hmotnej núdzi ti zrejme nevznikne ...
    Nárok na dávku v nezamestnanosti si si mala uplatniť pred odchodom zo zahraničia - v zahraničí
    latte viem uz ze som mala tam, len je kopec inych pripadov co dostali. okrem toho ja tu sla na par mesiacov len a do toho korona prisla a proste uz firma nejde ako sla tak som ostala tu. prestudovanych som mala xy diskusii a bolo mi poradene vo vacsine si zaziadat tu nakoniec... ale to do inej diskusie... mne slo len o to aby ma nevyradili a na to som odpoved dostala takze buduci tyzden sa idem hlasit a nic im neoznamujem
    veronikasad Ja by som im to oznámila, spolu s tým stanoviskom UP, ktoré tu bolo priložené ... Pretože ak budeš podávať DP, z neho sa to UP dozvie ...
    latte na danovom uz som a mam dic a Danovemu je to jedno, kedze budu radi ze im dane zaplatim a neprenajimam nacierno, skor mi slo o urad prace ale kedze nemam ziadne davky tak snad ma nevyradia. no dam vediet co konkretne mi povedia...
      zbaliť

    Ivula je offline (nepripojený) Ivula

    Ivula
    mám reálnu skúsenosť s tým, že ako osemnásť ročná som zdedila dom po starých rodičoch a išla som sa registrovať na úrad práce, nedostala som podporu s odôvodnením " že si viem zabezpečiť príjem predajom nehnuteľnosti"
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Ako osemnastrocna si zjavne ziadala o davky v hmotnej nudzi, narok na podporu v nezamestnanosti si nemala - tazko by si mala odpracovnay dostatocny pocet rokov.
    A podmienky na davku v hmotnej nudzi si nesplnala, zdovodnenie si dostala..

    Tvoja realna skusenost nema nic spolocne s polozenou otazkou.
    Ivula 18 ročná zdedila, nie registrovala hneď na UP, už som mala čo to odpracované
    vicktor No nevieeem ci kazdy poberatel podpory nic nevlastni... ?
    Katy a R Ivula - nemýľ si pojmy - v tejto téme riešime dávku v nezamestnanosti - tú dostanec poistenec - ak splní podmienky def v zákone(evid UoZ+doba poistenia) - aj keď by mal milión na konte a 10 domov by predal! S tvojou situáciou - že si nedostala dávku v hmotnej núdzi - to ale vôbec nemá nič spoločné - pre túto dávku ani nemusíš byť v ev UoZ.
    misoft Ivula (Dnes 14:41) 18 ročná zdedila, nie registrovala hneď na UP, už som mala čo to odpracované
    --------------------------------------
    A koľko si vtedy mala odpracované? Pár dní?
    Majetok s podporou v nezamestnanosti nesúvisí. Na podporu v nezamestnanosti musíš spĺňať podmienky Socialnej poisťovne https://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s
    O nejakom majetku, dedičstve sa tam NIČ nespomína!
    To čo ti vtedy povedala "úradníčka" - to ťa len tak odbila (vtedy boli úradníci všemocní a občania tam boli len pre nich).
      zbaliť

    Evidencia na UP a prenajímanie nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.