Zavrieť

Porady

Akým spôsobom dokazuje nespôsobilý dedič, že mu poručiteľ odpustil?

Dobrý deň,

syn poručiteľky bol právoplatne odsúdený okresným súdom podmienečne na tri roky za týranie blízkej a zverenej osoby. Tento rozsudok bol zaslaný doporučene na vedomie notárskemu úradu, ktorý bude prejednávať dedičstvo po poručiteľke zo zákona, nie zo závetu. Teraz vážne neviem, čo bude nasledovať. Z webu som sa dočítala, že za takýto trestný čin sa stáva nespôsobilým dedičom, a že ak mu poručiteľka odpustila, môže byť znova spôsobilým dedičom.

Moja otázka: ako sa dá dôveryhodným spôsobom preukázať, že sa poručiteľke ospravedlnil a ona mu len slovne, mlčky, príp. kývla hlavou, že mu odpustila? Len chcem upozorniť, že v domácnosti žili len matka a syn. On povie, že mu poručiteľka odpustila a tým to hasne? Alebo notár zastaví dedičské konanie a dokazovanie bude na súde?

Vopred ďakujem za odpoveď!
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Vydedenie po trestnom čine nenastáva zo zákona, aj v tomto prípade by musela byť spísaná poručiteľom listina o vydedení ako jeho jednostranný právny úkon. Zákon hovorí, že Poručiteľ môže vydediť potomka ak ... teda nemusí ho vydediť vôbec.
  Notárskemu úradu bol rozsudok zaslaný ako dôkaz pre prípad, že by sa našla listina o vydedení.

  Ak nastane dedičská nespôsobilosť so zákona podľa § 469, zákon neustanovuje pre odpustenie žiadnu právnu formu. Poručiteľ môže dedičovi odpustiť písomne, ústne, alebo mlčky (konkludentne).
  Ak matka so synom naďalej žila v domácnosti (nežiadala jeho vypratanie), môže to byť jasný dôkaz, že mu odpustila.
  Naposledy upravil Mária27 : 18.08.20 at 07:18
  20 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Chobot To som si v prvej chvíli myslel aj ja. Ale potom som si pozrel Obč. zákonník a v ňom som našiel § 469:

  Dedičská nespôsobilosť
  § 469
  Nededí, kto sa dopustil úmyselného trestného činu proti poručiteľovi, jeho manželovi, deťom alebo rodičom alebo zavrhnutia hodného konania proti prejavu poručiteľovej poslednej vôle. Môže však dediť, ak mu poručiteľ tento čin odpustil.

  Takže podľa mňa, ak bol odsúdený, tak dediť nebude.
  Mária27 Máš pravdu, doplnila som príspevok.
  anlira Dobrý deň, Chobot,
  ďakujem Vám za Vašu odpoveď a názor. No, toto si najskôr mysleli aj ostatní dediči, že automaticky nebude dediť, ale, je tu to "odpustenie poručiteľa", o ktorom nevedia zostávajúci dediči, koho bude presviedčať, že sa tak stalo, či súdneho komisára, či súd.
  anlira Dobrý deň, Mária27,
  ďakujem Vám za odpoveď a názor. Poručiteľka zle artikulovala, bola imobilná a mala diagnózu "ťažký organický psychosyndróm - vaskulárna demencia". Nie som doktor, ale laický názor mám len z webu, čo to je za choroba.
  Okrem toho som našla aj toto: "Aj z konkludentného (mlčky vyjadreného) odpustenia musí byť zjavné, že poručiteľ si bol vedomý toho, že odpúšťa a čo odpúšťa". V tomto prípade fakt neviem...
  Ako takto chorá poručiteľka mohla odpustiť synovi - tyranovi. Toto je ten moment, ktorý neviem nájsť ani v judikátoch, proste nikde nie je o tejto problematike zmienka, aký je ďalší postup. Či je dôkazné bremeno na synovi - tyranovi, alebo budú do celého procesu zahrnutí aj ostaní dediči, a ako svedkovia mu budú oponovať.
  Chobot Zákon nepredpisuje žiadnu osobitnú formu odpustenia. Ako mária spomenula, odpustenie môže mať rôznu formu.

  Pozri si tento článok, strany 17-20, tam je to rozoberané podrobnejšie.

  https://www.notar.sk/Ars/1_2004.pdf

  Ale dopredu sa aj tak nedá povedať, či odpustenie bude akceptované notárom či súdom. Bude treba nejaké dôkazy, výpovede svedkov. Neviem, či len samotná skutočnosť, že zostal bývať u matky postačí na to, aby to bolo považované za odpustené. V tom článku sa napr. píše, že :

  "Aj z konkludentného odpustenia musí
  byť zjavné, že poručiteľ si bol vedomý
  toho, že odpúšťa, a čo odpúšťa."

  Mne z toho vychádza, že samotné bývanie u matky sa nemusí považovať za odpustenie.

  Ťažko očakávať, že ešte jeden presne takýto istý prípad bude existovať na našom malom Slovensku. Preto asi nie je taký judikát.
  Mária27 Medzi príbuznými sa zvyčajne písomne neodpúšťa, prejav je zjavný aj bez svedectva. Myslím, že tak, ako niekto podal na súd týranie, tak by mohol podať aj vypratanie, keby nedošlo k odpusteniu.
  Chobot anira - V každom prípade daj vedieť, ako to dopadlo. Som zvedavý, ako sa k tomu postavia štátne orgány.
  anlira Ďakujem Vám za odpoveď. Tú citáciu o odpustení som vyššie spomenula aj ja. Som presvedčená, že tento syn - tyran sa poručiteľke v živote neospravedlnil, preto nemala, čo odpúšťať.
  Kým bola poručiteľka mobilná, tak v priebehu dvoch rokov mu zrušila trvalý pobyt dvakrát. Na jeho naliehanie ho prihlásila dvakrát naspäť. Navyše, podala si žiadosť o pridelenie nájomného mestského bytu, kde je v žiadosti uvedené, ako sa k nej syn veľmi zle správa. Zdravotný stav sa jej zhoršil natoľko, že okrem iného ostala ležať. Takže reč o ďalšom zrušení trvalého pobytu neprichádzal do úvahy.
  Relatívny dedič - syn - tyran bol dvakrát právoplatne odsúdený, a to za znásilnenie a týranie. Z priestupkov bol uznaný vinným niekoľkokrát, a to vyhrážaním poručiteľke zabitím, útoky sekerou a nožom voči poručiteľke, že podpáli poručiteľkin dom, keď bol opitý vyháňal poručiteľku z jej domu a ona prespávala u rodiny alebo známych, bitka v meste a pod.
  Chobot, sama som zvedavá, či štátne orgány budú brať do úvahy aj tyranovu minulosť. Tieto papiere majú v rukách ostatné poručiteľkine deti. Odhadujem, že to budú ťahanice. Ak nezabudnem, dám vedieť, možno niekomu tým pomôžem.
  Mária27 arlina, práve to späťvzatie zrušenia trvalého pobytu sa môže brať ako odpustenie, ktoré ak raz nastane, už sa nemôže vziať späť. Inak, tvalý pobyt je nič, treba vypratať. A ešte, prečo dovolili ďalšie deti, aby s ním bývala?
  pavol54 presne ako píše Mária čo robili ostatné deti za jej života? čakali?
  anlira Poručiteľka vypovedala na kriminálke, že syn na ňu naliehal,aby ho späť prihlásila k trvalému pobytu. Listinu o výpovedi ako dôkaz majú.
  Týmto sme už mimo tému - poručiteľka bývala v rodičovskom dome, ktorý zdedila. Odmietala opustiť tento dom. K deťom do Čiech tiež nechcela ísť.
  Na vypratanie bolo neskoro, súrodencov postavil pred hotovú vec, že je vlastníkom polovice rod. domu.
  Takže, stále chcem zotrvať pri pôvodnej otázke - akým spôsobom dokazuje nespôsobilý dedič, že mu poručiteľ odpustil.
  Ďakujem za Vašu reakciu.
  anlira "pavol54 (Dnes 19:08) presne ako píše Mária čo robili ostatné deti za jej života? čakali?"

  Dobrý deň, ste mimo tému. V dome bývala len poručiteľka a syn. Týranie je aj o tom, že zvlášť psychicky týraná osoba sa s tým nezdôverí a tají to roky. Stačí Vám na to Google. Táto poručiteľka podávala na polícii oznámenia na syna. Deťom to nereferovala! Polícia stále potrebovala aspoň jedného svedka. A tým to vždy skončilo.
  Nesúďte deti, keď nepoznáte celý príbeh. Ďakujem!
  marjankaj Pavol nikoho nesúdi. Ak si si nevšimla, on sa iba pýtal, aby sa zorientoval v príbehu. Zato ty dávkuješ informácie. Čo teraz chceš riešiť? Ten syn vlastní polovicu domu a je úplne jedno či bude ešte niečo dediť z tej druhej polovice. Navyše tam býva. Ťažko môžeš čakať, že na dedičskom konaní sa všetko vyrieši k tvojej spokojnosti.
  buchač marjankaj (Dnes 19:57)
  Zato ty dávkuješ informácie. Čo teraz chceš riešiť?
  ...
  Ťažko môžeš čakať, že na dedičskom konaní sa všetko vyrieši k tvojej spokojnosti.
  ==================
  ...a tak jednoduchá otázka to spočiatku bola.
  ....
  Dokonca ani dedičské konanie nemusí vyriešiť...kľudne môže byť pokračovanie na súde.
  marjankaj A možno sa ešte dozvieme, že syn odkúpil aj tú druhú polovicu a dedičské konanie nebude.
  anlira " marjankaj (Dnes 19:57) Pavol nikoho nesúdi. Ak si si nevšimla, on sa iba pýtal, aby sa zorientoval v príbehu. Zato ty dávkuješ informácie. Čo teraz chceš riešiť? Ten syn vlastní polovicu domu a je úplne jedno či bude ešte niečo dediť z tej druhej polovice. Navyše tam býva. Ťažko môžeš čakať, že na dedičskom konaní sa všetko vyrieši k tvojej spokojnosti."

  Nesúdi? Mne to z jeho dvoch otázok vyplýva. Aby sa zorientoval v príbehu, tak by si musel prečítať celé vlákno.
  Važení poraďáci, nič nechcem riešiť, nepotrebujem žiadnu spokojnosť. Očakávam len vaše názory alebo osobnú skúsenosť na pôvodnú otázku v názve témy, ak vôbec máte. Ďakujem!
  anlira "marjankaj (Dnes 20:18) A možno sa ešte dozvieme, že syn odkúpil aj tú druhú polovicu a dedičské konanie nebude."

  Nie, katasterportál je už skontrolovaný, vlastní polovicu domu. Žiadna plomba, ťarcha, nič. Je to smutný príbeh mojich príbuzných...
  pavol54 Na rovinu. deti sa nezaujímali o vlastnú matku za života, lebo len mentálne retardovaný nezbadá že medzi rodičom a ich niekoľkokrát trestaným bratom nie je niečo v poriadku. Polícia sa skladá z policajtov a tí sú tu na to, aby pravidelne mesačne brali svoj príjem a idú cestou najmenšieho odporu ted nič nevidieť, nič nepočuť a nič nevykyseliciť. Deti teraz zaujímajú prachy z dedičstva o ktoré prišli.
  anlira Príbuzní sú rozlezení po Slovensku a Čechách. Na rodinných návštevách bolo všetko v pohode. Tento (zatiaľ) nespôsobilý dedič nikde nepracoval viac ako 20 rokov. Určite tam nejde o žiadne "prachy". Bratranec bol už spísať u notára pozostalosť. Jedná sa len o polovicu domu a dve menšie záhumenky. Nechápem Vaše konšpirácie. Pekný večer!
  Mária27 Nech tam nahlási celý dom, zmluva je zrejme neplatná.
    zbaliť

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Ak má notár dôkaz o tom, že bol odsúdený za týranie, (predpokladám, že tou týranou osobou bola tá matka), tak jediným dôkazom by bolo písomné vyhlásenie poručiteľa, že mu odpustil. Pochybujem, že bude stačiť ústne vyjadrenie dediča, že mu bolo odpustené. Takže na dedičstvo môže asi zabudnúť.

  Uvidia, čo na to povie notár, čo bude prejednávať dedičstvo. Podľa mňa veľa takýchto prípadov nebude, takže z praxe ti asi málokto poradí. Navyše každý prípad je individuálny a špecifický. Všetko budú len názory a domnienky.
  Naposledy upravil Chobot : 18.08.20 at 07:36
  6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  anlira Áno, týranou bola matka (poručiteľka).
  Platí to, čo citovala Mária27 - "Ak nastane dedičská nespôsobilosť so zákona podľa § 469, zákon neustanovuje pre odpustenie žiadnu právnu formu. Poručiteľ môže dedičovi odpustiť písomne, ústne, alebo mlčky (konkludentne)."
  Chápem názory a domnienky, aj za ne som vďačná, ale budem dúfať, že túto tému možno nájde nejaký notár alebo právnik, ktorý svojou odpoveďou pomôže aj ostatným v podobnej situácii.
  anlira "Mária27 (Dnes 16:22) Medzi príbuznými sa zvyčajne písomne neodpúšťa, prejav je zjavný aj bez svedectva. Myslím, že tak, ako niekto podal na súd týranie, tak by mohol podať aj vypratanie, keby nedošlo k odpusteniu."
  Psychicky chorá poručiteľka necelý rok pred jej smrťou predala polovicu rod. domu za 33 EUR !!! práve tomuto synovi - tyranovi. Niekto mu zjavne poradil, aby to bola kúpa, nie darovanie nehnuteľnosti.
  Jeho súrodencom oznámil, že je vlastníkom polovice domu a on si nepraje ich návštevy. Viem, že to riešili aj cez políciu, ale výsledok bol taký, že oni nemôžu porušiť domovú slobodu, ak si to spoluvlastník, ktorý tam býva, nepraje. Poručiteľku (matku) teda videli len v nemocnici a na pohrebe.
  Bonus navyše - t. č. je relatívny dedič - syn - tyran stále v podmienke.
  Mária27 Dedičia sa môžu domáhať na súde, že dom patrí do dedičstva. Pri tom nech navrhnú riešenie neplatnosti kúpnej zmluvy podľa § 38 občianskeho zákonníka.
  anlira Dobrý večer, vzhľadom na zdravotný stav poručiteľky príbuzní podali návrh na súd o pozbavenie na niektoré právne účely ešte minulý rok. Mali obavu, až synovi nepredá aj druhú polovicu domu za 33 EUR. Bohužiaľ, jej úmrtím návrh stiahli. Všetko tu dlho trvá...
  V každom prípade Vám ďakujem za radu! Pekný večer!
  marjankaj To by mohli. Ale či poručiteľka bola zbavená svojprávnosti a kedy, to nám zadávateľka povie o týždeň.
  -----
  Takže nebola zbavená svojprávnosti.
  Mária27 Nemusela byť zbavená, stačí lekárske potvrdenie o jej duševnom stave.
    zbaliť

  Akým spôsobom dokazuje nespôsobilý dedič, že mu poručiteľ odpustil?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.