Zavrieť

Porady

Obciansky preukaz

Ahojte poraďaci,
neviem, či sa na Vás obraciam správne, ale riesime tu v práci s kolegynou problém. Jej suseda, teda 16 ročne dievča nemá do dnešného dna vystavený OP, ktorý potrebuje momentalne kvôli nástupu do skoly a vybaveniu si potrebných dokladov.Je to pre mňa zarážajúce, ale na úrade jej nechcú vydať potvrdenie o trvalom pobyte potrebné, k vystaveniu OP.A preco? No rodičia dlžia na daniach a poplatkoch obci.Ma na to obec narok? Veď OP je povinny mať každý a dieťa predsa nemôže za rodičov.No ako si ma ten OP vybaviť.Viete mi na to odpovedať? Ďakujem.
9 komentárov     zbaliť
veronikasad Rodina byva v obecnom byte?
Shrekula Nie bývajú vo svojom dome
buchač 1. To ani rodičia nemajú trvalý pobyt ???

2. Lenže tu sa jedná o vrcholne chrapúnske zneužívanie situácie !!!!

Ako prvé nech si dotyčná naštuduje a oplieska o hlavu dilinom na obecnom úrade.
https://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-253#p2

Ja by som šiel trebárs na oddelenie vydávania OP a tam predniesol problém - sťažnosť...kľudne aj písomne.
Shrekula Rodičia majú trvalý pobyt aj ona je tam vedená, ale potvrdenie k vybaveniu OP jej proste na obecnom úrade nedajú kvôli dlhom na daniach a smeti.
buchač Nech sa sťažujú...kľudne by sa mohli obrátiť aj na médiá (aj keď tento postup nejak neuznávam).

Ďalší úrad, na ktorý je možnosť sa obrátiť, je "detský ombudsman"...čítať viac na
http://www.detskyombudsman.sk/ty-a-doklady

Si neviem predstaviť, ak by došlo k situácii, keď by dievča muselo preukazovať totožnosť...čítať viac na
https://www.najpravo.sk/clanky/oprav...otoznosti.html

...s uvedenou problematikou sú spojené aj tie nejaké pokuty. Čo potom ?

Obec má iné páky na vymáhanie a nie takýto = nezákonný postup.


P.S.:
Podľa mňa sú rodičia mäkkí...iný by narobil poriadny vietor na úrade.
Nandrolon Dlžník by sa mal zahrabať pod zem a nie ešte vyskakovať.
I keď takýto postup neschvaľujem.
buchač Nandrolon (Dnes 08:37) Dlžník by sa mal zahrabať pod zem a nie ešte vyskakovať.
I keď takýto postup neschvaľujem.
==========================
Podumaj nad tým, čo si napísal.
Nápoveda je slovíčko " objektívne príčiny "...
Ale aj objektívne príčiny sa dajú riešiť...

Ale čo sa týka účelových dlžníkov, tých by som postihoval jedna radosť.
-------------------------------------
Druhou vecou je to, že (aj si to napísal) úradnícka svojvôľa presahuje nad rámec zákona.
Ako som spomenul...čo by bolo v prípade, ak by mladá dostala nejakú tú pokutičku ? Poliša v teréne nezaujímajú žabomyšie vojny...vypíše pokutový bloček a fertig. Ak by došlo k nezaplateniu, nuž povedzme by to išlo na priestupkové konanie a tam je pokuta ešte vyššia. Nezaplatí ? Nuž sa bude realizovať exekútor a ten sa rozhodne nebude zaujímať o problematiku.
Ak by došlo až k takejto hraničnej situácii, nuž by som sa ja osobne realizoval na súde so žalobou a vymáhaním čiastky za pokuty....a žaloval by som nie obec ale konkrétnu osobu.

Znova zopakujem...rodičia sú mäkkí a zároveň serondia na vlastné decko, ktoré kvôli nim má a bude mať problémy.
Nandrolon Rodičia sú v prvom rade dlžníci. Prečo, to nevieme, a či objektívni alebo účeloví taktiež.
Ak ich dcére nechcú dať potvrdenie, tak rodičia budú v obci zrejme "známa firma".
avalik zbytocne sa tu tentujete ... decko nema 18, nema OP a teda sa nevie preulazat, ze ziada potvrdenie o svojom pobyte a teda potvrdenie nemozu vydat - vydaju len zakonnemu zastupcovi ... zadavatelka otazky ma sprostredkovane info ... to o nedoplatkoch mohlo byt povedane len ako pripomienka, ze ked rodicia pridu, nech si donesu peniaze aj na nedoplatok
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Podla mna to nie je dovod, pre ktory by obec mohla nevydat potvrdenie o TP pre dieta.

    Vystavila by som oficialnu ziadost na vydanie potvrdenie a odoslala ju s dorucenkou na prislusny miestny urad.
    Ak potvrdenie nevystavia, musia zdovodnit, preco.
    Potom sa da k tomu pripadne odvolat, nemyslim si, ze by bolo treba.

    Vystavenie potvrdenia je spoplatnene 5 eur.
    ivka70 Tu maju priklad ziadosti: https://www.lucenec.sk/vydanie-potvr...html?id3=31191
    Nandrolon Som si takmer istý, že pri takomto postupe by bolo v zákonnej lehote potvrdenie vystavené bez problémov.
    Toto mi pripadá ako hlúpa svojvôľa dedinskej zamestnankyne úradu, ktorá sa pasuje za "viac" ako možno starosta, ktorý o tomto probléme ani nevie.... Niečo podobné ako prípady, kedy je "zdravotná sestra" viac ako lekár a dochádza k nezmyselnému šikanovaniu pacientov.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    rodic nech sa dostavi na ohlasovnu pobytu so svojim OP, rodnym listom dietata, 5 eur na poplatok za vydanie potvrdenia o pobyte dietata

    ohlasovna je povinna vydat toto potvrdenie, nema pravo viazat vydanie potvrdenia na splnrnie inych zavazkov ziadatela

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.