Zavrieť

Porady

Má Bytové družstvo povinnosť zo Zákona na svoje náklady nám dať opraviť strechu?

Správcom nášho paneláku je Bytové družstvo. Pred 5 rokmi sme mali rozsiahlu opravu strechy. O 3 roky neskôr nám iná firma robila zateplenie fasády, tá krátko nato skrachovala. Ukázalo sa až pri silných dažďoch, že pri zateplení fasády nechtiac poškodili strechu a začalo zatekať. Kedže firma, ktorá poškodila strechu už neexistuje, je povinnosťou Správcu-Bytového družstva dať opraviť tú strechu na svoje náklady?
buchač Správca alebo predseda má povinnosť zabezpečiť opravu tohto stavu, pričom je, samozrejme, limitovaný finančnými prostriedkami na účtoch vlastníkov v banke.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Správcu berte ako vášho sluhu. Stará sa o majetok, ak niečo nefunguje riadne oznámi vám. Vy rozhodnete čo ďalej, dáte peniaze a on zariadi opravu.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  misoft Ja by som skôr poznamenal: správca je ich zamestnanec - oni sú zamestnávatelia a správcovi platia za to, čo pre nich vykoná na ICH príkaz.
  Mária27 oboje je obrazné
  sito Aj krokočmer sa vyprával, plánoval, tiež len obrazne. Ale, ako je to ozaj v tej 182ke, aby sme boli v obraze?
  sito Marka, nie jeden bytový dom je pre správcu domu salašom a tak si bačuje, spravuje ovečky božie a bohových baranov podľa svojho uváženia a nie podľa zákona a ich rozhodnutia, že?
    zbaliť

  dmc je offline (nepripojený) dmc

  dmc
  Predpokladajme ze byt je odkupený do osobného vlastnictva. Ak máš na mysli že či to má opravovať správca zo svojich penazí - zo svojho zisku zo správcovstva tak podla môjho nazoru - NIE. Ak to poškodila firma - treba to vymáhat od nej. Ak firma zanikla - máte smolu. Treba si preštudovať zmluvu. Predpokladám že opravovať sa bude z VAŠICH penazí - z penazí vlastníkov nehnuteľnosti.

  sito je offline (nepripojený) sito

  sito
  Zo zákona ste mali dve formy správy vášho bytového domu.

  1. SVB. Aj predseda musí v dome vlastniť byt. Tým je všetka zodpovednosť na vás všetkých spoluvlastníkov domu, vlastníkov bytov v dome.

  2. Správa bytového domu správcom. Správca domu nemusí vlastniť v dome žiaden byt. Ale môže, v prípade neprevedených bytov od ich vlastníka OSBD je vlastníkom neprevedených bytov BD.

  "Správca zodpovedá vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome za všetky škody vzniknuté v dôsledku neplnenia alebo nedostatočného plnenia svojich povinností vyplývajúcich z tohto zákona alebo zo zmluvy o výkone správy."

  " Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Správca je povinný riadiť sa rozhodnutím vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa, ak nejde o zabezpečenie odborných prehliadok a skúšok technického zariadenia,5a) ktoré je správca povinný vykonávať pri správe domu."

  " Pri správe domu je správca povinný zastupovať vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri vymáhaní škody, ktorá im vznikla činnosťou tretích osôb alebo činnosťou vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome."

  Opravu strechy a aj zateplenie, rekonštrukciu fasády isto zabezpečoval správca, teda BD. A je pravdepodobne, že výber dodávateľa nechal na spoluvlastníkov domu, teda vás, ktorí dom vlastnia. Ak by rozhodol správca bez vás vybrať dodávateľa a ak by ste správcovi dokázali zodpovednosť za vzniknutú škodu? Ale to je málo pravdepodobne. Škodu spôsobila tretia osoba, právnická, ktorá už neexistuje. No firma mala nejakého šéfa, vlastníka, od toho by mal zo zákona správca vymáhať. Ale, ale sme na Slovensku, takže made in ... na vlastné náklady.

  Má Bytové družstvo povinnosť zo Zákona na svoje náklady nám dať opraviť strechu?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.