Zavrieť

Porady

Z coho sa vyrata podpora?

18.12.2020 mi konci RD a od 1/2019 do 10/2019 som mala dohodu na prav.prijem. Mozem si dat vycerpat 1 den dov. 19.12. a hned ukoncit pp alebo radsej si nechat celu dov.preplatit? Max.podporu uz nebudem mat ale aby mi ju neratali len z tej dohody ale z prijmu pred nastupom na MD. Dakujem
3 komentárov     zbaliť
topas103 Príklad č. 3: V období 2 rokov pred zaradením do evidencie "vedľajší" príjem, zaradenie do evidencie po skončení rodičovskej dovolenky, trvajúcej viac ako 2 roky

Pani Dana je zamestnankyňa, v období pred nástupom na materskú mala vymeriavací základ (hrubý mesačný príjem) okolo 800 eur mesačne. Nastúpila na materskú, bezprostredne po materskej pokračovala rodičovskou dovolenkou na ktorej bola až do dovŕšenia 3 rokov veku dieťaťa. Ku dňu skončeniu rodičovskej dovolenky po dohode so zamestnávateľom súčasne ukončila pracovný pomer a na druhý deň sa prihlásila do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Pani Dana si počas rodičovskej dovolenky privyrábala prácou na dohodu o pracovnej činnosti (z nej bola prihlásená na poistenie v nezamestnanosti) s vymeriavacím základom (hrubým mesačným príjmom) okolo 100 eur mesačne.

Pani Dana má nárok na dávku, pretože v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - do toho sa započítava doba materskej a aj doba rodičovskej dovolenky. Samozrejme sa započítava aj doba poistenia počas práce na dohodu.

Pani Dana v rozhodujúcom období posledných dvoch rokov pred zaradením do evidencie získala dobu poistenia jednak tým, že v hlavnom zamestnaní bola na rodičovskej dovolenke ale aj tým, že pracovala na dohodu, kde bola poistená.

Preto sa denný vymeriavací základ najskôr vypočíta z dosiahnutého vymeriavacieho základu z poistenia na dohodu - a z neho vychádza dávka vo výške 50% zo 100 eur = 50 eur mesačne.

Pani Dana však v celom rozhodujúcom období posledných dvoch rokov pred zaradením do evidencie bola v hlavnom zamestnaní na rodičovskej dovolenke. Preto sa z hlavného zamestnania dávka vypočíta z vymeriavacích základov z rozhodujúceho obdobia daného ako dva roky pred začatím čerpania rodičovskej dovolenky.

Pred začatím čerpania rodičovskej dovolenky bola necelých 8 mesiacov na materskej - v tom čase vymeriavací základ nemala - a pred materskou mala hrubý mesačný príjem okolo 800 eur mesačne - z toho sa určí dávka.

Dávka bude (zjednodušene) vo výške 50% z 800 eur = 400 eur mesačne.

Suma dávky vypočítaná z hlavného zamestnania (príjem ešte pred materskou) je 400 eur, čo je viac ako suma dávky (50 eur) vypočítaná z práce na dohodu počas rodičovskej dovolenky.

Preto sa dávka určí z príjmu dosiahnutého v hlavnom zamestnaní pred materskou. Dávka bude 400 eur mesačne.

*Je to teda aj moj pripad? Dakujem
veronikasad Príjem z dohody bol nižší ako príjem zo zamestnania pred nástupom na MD ?
topas103 ano
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Podpora sa vypocitava z prijmu z poslednych 2 rokov pred evidenciou na UP.
    Ak si iny rpijem ak oten z dohodoy v poslednych 2 rokoch nemala, tak to bude z toho prijmu z dohody, kedze islo o pravidelny prijem.
    Cerpanie 1 dna dovolenky ti nejako vyrazne nepomoze, to mozes cerpat dovolenku aj do konca mesiaca a skoncit k 31.12. Rozdiel bude len v tom, kolko zaplatis na odvodoch a ci sa ti teda aj tento prijem bude ratat alebo nie. Vzdy sa rozlozi na pocet aktivnych dni.
    Z prijmu pred MD ti uz nic pocitat nebudu.
    topas103 A teoreticky by mi ju neratali ak by som isla na podporu az v 11/2021 vsak? A neplati ze ak podpora z dohody vyjde nizsia ako z prijmu pred MD tak daju tu vyssiu?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    treba pozrieť zákon - tu (napr odst 3, 5): - a len pre info - ide o dávku v nezamestnanosti
    zze/2003-461/108
    topas103 takze tak ako som uviedla priklad plati ze ak mi vyjde podpora z dohody nizsia daju z prijmu pred md

    Z coho sa vyrata podpora?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.