Zavrieť

Porady

Môže sociálna poisťovňa nariadiť hospitalizáciu v nemocnici?

Dobrý deň.

Budem všetkým vďačná, za každú radu a pomoc.

Dnes mi telefonovala posudková lekárka zo sociálnej poisťovne, (poslali mi doporučený list na starú adresu, ktorý sa im dnes vrátil späť kvôli tomu, že tam som už rok odhlásená), s tým, že som mala z ich strany nariadené od 5.10.2020 nastúpiť na mimoriadnu diagnostickú prehliadku - diagnostickú hospitalizáciu do nemocnice. Keď som sa pýtala, ze na ako dlho?, povedala, že približne na cca 1 týždeň.
Z uvedenej informácie som bola nemilo zaskočená, nakoľko si myslím, že kým človek nie je zbavený svojpravnosti, k mojim odborným lekárom pravidelne chodím na kontroly a prehliadky, lieky si riadne na lekársky predpis vyberám a užívam, v roku 2018 som bola na posudkovej komisii, kde mi naďalej priznali mieru invalidity na dobu 5r, kym nebudem vyzvaná na ďalšiu posudkovu komisiu ohľadne mojej invalidity, tak si myslím, že nemôžu niekomu nariadiť hospitalizáciu s vyhražkou, že ak do nemocnice nenastúpim, tak mi zoberú jediný príjem - ID, ktorý mám..

Ja som na ústredie SP dávala môj nový Občiansky preukaz ešte pred rokom, robili si z neho scan, hlásila som tam zmenu mena aj zmenu trvalého bydliska, len im to z ústredia "neposunuli" a mali moje staré údaje, tak mi dotyčná posudková lekárka povedala, že vraj mi idú opäť posielať doporučený list na moje nové meno a adresu o tejto mojej mimoriadne nariadenej hospitalizácií. (Následne mi telefonoval otec z rodiska, že tento doporučený list poslali ešte aj tam /čiže 2 listy doporučené mi poslali/, kde 18dnova lehota uloženia na poste bude končiť zajtra, t.j. 7.10.2020, no hlavne, že už 5.10.2020 som mala byt hospitalizovaná v nemocnici).
Zároveň mi tá posudková doktorka povedala, že ak nenastúpim do tej nemocnice, je to dôvod z ich strany sociálnej poisťovne mi pozastaviť vyplácanie invalidného dôchodku. Dôvod tejto mimoriadnej hospitalizácie mi nebol oznámený, od známeho som sa však dozvedela, že mi ma byt SP udany dôvod tejto mimoriadnej hospitalizácie (on mi povedal, že to bude zrejme udanie, dáky podnet/anonym, predpokladám, že ide o môjho ex.., anonym-vymyslené meno).

Chcem sa prosím opýtať, či mi môže SP nariadiť hospitalizáciu v nemocnici? Ved je núdzový stav, mnohé nemocnice rušia operácie atď kvôli Covid, a mne nariaďujú hospitalizáciu?

Poradíte mi prosím, ako mám ďalej postupovať? Ďakujem
12 komentárov     zbaliť
hanelie Urcite sa odvolajte voči tomuto rozhodnutiu ( nariadeniu ) z dôvodu súčasnej situácie a zaroveň sa stažujte na postup posudkovej lekárky
rajecka Ďakujem
buchač Zle formuluješ otázku.

Tu nejde totiž o nariadenie hospitalizácie ako takej.
Tu ide o to, že určité vyšetrenia sa robia len a len počas hospitalizácie...ide o určitú ochranu pacienta.
Veď aj sama spomínaš, že ide..." nastúpiť na mimoriadnu diagnostickú prehliadku - diagnostickú hospitalizáciu do nemocnice."
--------------------------------
"... kde 18dnova lehota uloženia na poste bude končiť zajtra, t.j. 7.10.2020, no hlavne, že už 5.10.2020 som mala byt hospitalizovaná v nemocnici). ..."

Ale hlavne, že to riešiš na poslednú chvíľu...to je také slovenské.
rajecka Chodím pravidelne k mojim odborným lekárom. Dokonca pri poslednej osobnej návšteve teraz pred letom ma moja lekárka poslala aj ku klinickej psychologicke ohľadom diagnostiky (testy som tam robila, rozhovor).

A kontaktovala som dnes môjho ďalšieho odborného lekára, ten povedal, že mi napíše správu ohľadom odvolania sa voči tejto nariadené hospitalizácii, + aj kvôli súčasnej situácii Covidu 19 a aj kvôli ostatnym veciam, ktoré mi týmto môžu spôsobiť.. Je to dlhoročný špecialista odborník a o takejto mimoriadne nariadenej hospitalizácii ešte počas svojej dlhoročnej praxi nepočul. Vraj je bežne poslať ma k iným lekárom ambulantne na testy, kľudne aj do tej nemocnice, vyžiadať si správy od iných lekárov špecialistov odborníkov atď, ale nie mi nariadiť nasilu hospitalizáciu
buchač rajecka (Dnes 18:40) Je to dlhoročný špecialista odborník a o takejto mimoriadne nariadenej hospitalizácii ešte počas svojej dlhoročnej praxi nepočul.
=================
Všetko je po prvý krát...či skôr alebo neskôr.
Aj dlhoročný špecialista - odborník nemusí vedieť o všetkom....a nie raz to je skôr pravidlo ako opak.
Špecialisti sa zaoberajú svojou špecializáciou...a na takéto úradné vecičky sú skôr všeobecní lekári.

Ale absolútne nechápem jedno.
Ty sa tu snažíš obhajovať svoje konanie a obviňovať SP.
To nežiješ na Slovensku ? To nevieš, že ako to tu chodí ?
Úrady málokto prečúra...
Ale šak ťahaj tigra za chvost, doplatíš na to. Vezmú ti ID a budeš mať väčšie problémy. Toto chceš, to chýba k šťastiu ?
Čudné uvažovanie...........
rajecka Nechápem Vášmu komentáru, že riešim niečo na poslednú chvíľu? Ved ja som sa o tomto všetkom dozvedela len dnes - telefonicky od tej posudkovej lekárky. Poslala mi SP doporučený list poštou na 2 adresy, kde nežijem, nebývam. Nevedela som o nich. Ja som si splnila svoju ohlasovaciu povinnosť, keď som mala novovystaveny občiansky preukaz, tak som s nim bola na ústredí SP kde si ho nascenovali. Nahlásila som tam zmenu mena a trvalé bydlisko Ja nemôžem za to, že mi to poslali na iné adresy ako mam udany v dokladoch trvalý pobyt.
veronikasad Prečo si zmenu trvalého pobytu nahlasovala na ústredie a nie na príslušnej pobočke SP ?
rajecka Žijem v Bratislave a ústredie aj pobočka sú v Bratislave. Na ústredí som si vybavovala preukaz pre možnosť bezplatného cestovania vlakom a zároveň som tam nahlásila aj uvedené zmeny, poskytla som im nový OP, aby si urobili scan
marjankaj Veronika a to by som mal niečo takéto nahlasovať vo všetkých 4 pracoviskách SP? Furt sa niekde sťahujú, kto sa má v tom vyznať? Ale uznávam, že posudková je niečo extra.
veronikasad Janko, stačí raz - na pobočku miestopríslušnú tvojmu aktuálnemu bydlisku ... Vidíš, sken OP zostal na ústredí a poberatelka ID má problém. Doklad o tom, že jej ho tam urobili asi nemá žiadny
rajecka Volala mi spät dotyčná posudková lekárka, že nemusím tam chodiť (mala som im tam ešte dnes doniesť OP, aby si ho naskenovali). Ze jej to pošlú z ústredia, že si to telefonicky overovanla, či to tam majú a kedy som to tam nahlásila. Všetko sedelo, čo som jej povedala.
A predsa mne SP vydala už pred rokom doklad pre cestovanie s vlakmi už na moje nove meno a adresu. Takže to v systéme mali, kedze mi vydali potvrdenie. Nechápem váš komentár. SP je jedna organizácia. Prepojená PC, systémom, atď. Však mi aj na vianoce ci kedy to bolo poslali už na nové meno + adresu - rozhodnutie o navýšení ID, či o vianočnom príspevku. Ak má SP deravý systém, ja za to nemôžem. A keď som im tam mala dnes doniesť OP na nascenovanie, myslite, ze by mi o tom dali potvrdenie? Ze si nascenovali môj OP?
veronikasad Bohužial, SP má viac systémov, ktoré nie sú prepojené a zmena adresy sa k posudkovému lekárovi nedostala (vlastná skúsenosť pri vybavovaní starobného dôchodku, keď som musela isť pre potvrdenie že nemám nedoplatok ako SZČO do vedlajšej kancelárie) ... Zmena sa nahlasuje písomne, ktoré pošleš doporučene poštou, alebo si dáš potvrdiť kopiu listu na podatelni - inak ti ten sken môžu odškriepiť ...
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  faro1 je offline (nepripojený) faro1

  faro1
  Zo SP sa zásadne komunikuje písomne, aby mal človek potvrdenú kópiu žiadosti o zmenu osobných údajov, v tomto prípade korenšpondenčnú adresu po presťahovaní sa. Píšeš, že si bola osobne na ústredí SP a tam si robili sken tvojho OP. Máš o tomto úkone potvrdenie že si skutočne nahlásila zmenu adresy? Ak nie, tak potom akoby si tam ani nebola, na všetko potrebuješ potvrdený papier zo SP, viď tvoj prípad, kedy doporučené listy išli na neaktuálnu adresu a ty sa nevieš v tomto prípade brániť, pretože nemáš papier, že si niečo nahlasovala.
  Dôvodiť, že nemocnice majú kvôli covidu 19 mimoriadnu situáciu nie je namieste, pretože SP si miesto v nemocnici dopredu zarezervovalo a keď nemocnica nemôže zobrať pacienta z rôzneho dôvodu, tak bude informovať SP.
  Tým že nechceš absolvovať mimoriadnu diagnostickú prehliadku - diagnostickú hospitalizáciu do nemocnice, tak SP ti pozastaví vyplácanie ID. Ja by som na tvojom mieste išiel do nemocnice a potom sa uvidí či ťa vezmú, alebo nie. Ale v každom prípade zase pri neprijatí do nemocnice požiadaj o písomné stanovisko nemocnice že ťa nemôžu hospitalizovať aby si mala papier že si tam bola.
  rajecka Ďakujem vám pan faro1

  jelalim je teraz online jelalim

  jelalim
  nariadit moze, ale nastupit nemusis. SP ale potom moze pozastavit ID z dovodu nespoluprace.

  Papierovu dokumentaciu si nechaj poslat postou na aktualnu adresu, toto sa cez telefon neriesi.

  Mozes skusit argumentovat aktualnym stavom kvoli covid, ale moc sance k uspechu tomu nedavam
  rajecka Jelalim. Ďakujem vám. Chcem argumentovať uvedenou situáciou, tete teraz zrušili operáciu lebo Covid a ja do nemocnice ísť musím. A to málo chodím medzi ludi kvôli oslabenej imunite aj kvôli strachu z nákazy. Len nechápem, že niekto si pošle len tak anonym, napíše nezmysly (pomsta ex) a mne kvôli tomu nariadia hneď hospitalizaciu do nemocnice? Nie je to tam príjemné. Pritom spolupracujem vždy. Pravidelne chodievam k doktorom. Co treba - robím. Ale toto je evidentne zakernost toho, čo na mňa poslal bezdôvodne udanie. Ja tam pôjdem, keď sa nebude dat inak. Ale som obeť. Ten človek co mi to spôsobil si po týždňoch zas niečo môže zmysliet a zas na mňa pošle mail / list, aby ma opäť hospitalizovali? Ved toto je choré.. Ako sa mam brániť, aby sa toto neopakovalo zas a stále..

  Poradili mi vyžiadať, na základe čoho to odo mňa žiadajú. Vraj mi majú povinnosť ten podnet ukázať. Tak uvidím..

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  jednoducho si uvedom - že ak na SP príde nejaký podnet - musia prešetriť. A je úplne jedno, či sa jedná o pomstu tvojho ex - alebo nie.
  Máš možnosť sa odvolať a zdôvodniť. Dolož potvrdenie od lekárov - oni tvoj stav poznajú. (možno aj covidovú situáciu spomenúť). Tu to asi zbytočne budeš zdôvodňovať, lebo presne nepoznáme situáciu.
  Bežné to určite nie je! O tom svedčí aj názov "Mimoriadna diagnost. hospitalizácia".
  Ale aby ti ďalej vyplácali ID - musia byť splnené podmienky - a tie máš v zákone o SP - tiež pozri o posudkovej činnosti - od § 153
  (6)Posudkový lekár posudzuje na účely sociálneho poistenia pri kontrolných lekárskych prehliadkach zdravotný stav, schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť a pracovnú schopnosť poistenca a poškodeného
  a)v lehote určenej pri predchádzajúcom posudzovaní alebo aj skôr, ak zistí posudkovo významné skutočnosti, ktoré odôvodňujú vykonanie kontrolnej lekárskej prehliadky,
  b)na podnet inej fyzickej osoby alebo právnickej osoby

  Môže sociálna poisťovňa nariadiť hospitalizáciu v nemocnici?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.