Zavrieť

Porady

DF- nákup tovaru

Dobrý deň,

rada by som sa poradila: sro účtujúca zásoby spôsobom B nakúpila tovar v septembri, ktorý aj v daný mesiac následne predala, avšak nebolo to v ten istý deň ako tovar kúpila ale neskôr 504,343/321. Je potrebné ten tovar aj niekde zapísať?(neevidujeme sklad).

A ako mám prosím zaúčtovať DF ak NIE všetok tovar čo nakúpila bol následne predaný zákazníkovi (nejaké položky sro nakúpila do vlastnej spotreby)?
Môžem túto 1 FA rozúčtovať na 2 účty tj. na 501 a 504....alebo existuje iný spôsob?

Dakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    na konci roka vykonáš inventúru a nespotrebovaný materiál 501 alebo nepredaný tovar504 dáš na 112
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    etuliacik K tomu nespotrebovanemu tovaru na 501 resp.504....to je k mojej 1.otazke?

    Na tej 504 sa všetko predalo cez účet 604,takže nič nebudem preuctovavat. A 501 ide väčšinou o tovar do počítača, treba preuctovavat? Doposiaľ som to nerobila, je to chyba?
    Tweety A kam si ho pôvodne zaúčtovala? Ak na 501 je to správne, nič nemusíš preúčtovať.
    etuliacik Áno, písala som že na 501 nakoľko neuctujem cez sklad ale priamo do spotreby. Len mi nebola úplne zodpovedná otázka č.1.???
    Tweety Veď som ti napísala, ako máš účtovať. Ak si niečo nespotrebovala a máš to na 504,501, na konci roka to preúčtuješ na sklad ale to ti bolo tiež zodpovedané.
    etuliacik Áno rozumiem, len ma aj zaujímalo, že ak nákupim tovar a nepredam ho v ten istý mesiac, ale o mesiac, dva neskôr, či ho musím niekde zaevidovať, keďže nejde cez sklad. Vdaka
    Tweety Veď si porovnáš 504 a 604 a zistíš raz dva, čo máš predané, nepredanê.
    etuliacik Ach jaj, a čo ak som všetko to, čo mám na 501 na konci roka nepreuctovala na 112?
    Nechala som to na 501 ako ZS k novému účtov.obdobiu. išlo napr.o počítače, dsspoisky a iné príslušenstvo k počítačom, čo sa spotrebúva postupne...
    Tweety Ak si nespotrebované,nepredanê na konci ÚO nepreúčtovala, skreslila si HV, odviedla niżšiu daň, porušila zákon o účtovníctve, zákon o dani z príjmov.
    etuliacik No comment;(
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Nepanikár, tipujem, že na 501-ke účtuješ mat. do spotreby, ten na sklad účtovať na konci roka nemusíš. V inventúre vykazuješ len tovar na predaj, ktorý ti ostal k 31.12. nepredaný.

    Zo zákona musíš urobiť inventúru ku konci roka, počas roka nie, nevadí, že nakúpiš v januári a predáš v decembri.

    Fa si rozúčtuješ ako potrebuješ, hoci aj položkovite, to je už na tebe.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    etuliacik Ďakujem kn-alka, áno tipujes správne. Veď ja neviem či som písala nezrozumiteľné, stále som sa snažila napísať, že uctujem spôsobom B na 501 a zdalo sa mi divné že ju mám riešiť na sklad...neva.
    Každopádne pochopila som
    Tweety niekde som písala , že máš účtovať faktúru na sklad? v odpovedi mám 504,501 a na konci obdobia nespotrebované, nepredané 501,504 preúčtovať na sklad (inventúru),, treba len čítať s porozumením
    etuliacik V poriadku, prepáč, moja chyba. Ďakujem
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak je firma platitelom DPH, treba mesacne viesť evidenciu tovaru pouziteho na osobnu spotrebu s preuctovanim na osobitny účet (pripoc.polozka) + zníženie naroku na odpočítanie DPH.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    etuliacik Myslíš jednotlivé položky viesť niekde ako na skladových kartách? Aj keď nemáme sklad?
    kn-alka Ak si rozúčtuješ došlú faktúru, osobnú spotrebu hneď na nedaňové účty a neuplatníš na tie položky DPH, nemusíš nič zvlášť evidovať.
    veronikasad Nemusi to byt zrovna skladova karta, staci tabulka v exceli, ktorú na konci mesiaca prilozis k internemu dokladu.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.