Zavrieť

Porady

protipoziarne opatrenia

Na bytovej schodzi nam bolo oznamene ze v ramci protipoziarnych opatreni musime povyhadzovat vsetky skrine zo spolocnych chodieb v ramci vsetkych poschodi. Hladal som v protipoziarnych smerniciach ale nikde nevydim podla coho si toto mozu rozkazat. Napriklad ja mam svoju skrinu (zdedenu po povodnej majitelke a kupenu spolu s bytom) vstavanu do vyklenku takze vobec nezavadzia, naviac je tam uz 40 rokov. Ak neuposluchneme hrozi nam pokuta. Da sa nejako branit alebo je toto v poriadku?
3 komentárov     zbaliť
buchač Je to síce už pár rokov starý článok, no vrelo doporučujem prečítať...lebo v problematike sa nič nezmenilo.
https://myliptov.sme.sk/c/8075944/ha...ve-chodby.html

===========================
Že nevidíš neznamená, že tam nič nie je.

§5
b) označovať a udržiavať trvale voľné únikové cesty, únikové východy a zásahové cesty, nástupné plochy a prístup k nim, ako aj prístup k uzáverom rozvodných zariadení elektrickej energie, plynu, vody a k požiarnym zariadeniam,

Brániť sa môžeš už len neskôr...odvolať sa proti uloženej pokute.
Aj tak sa neubrániš.
peterkr1 Chodba , schodisko je považované za únikovú cestu.
Tá nemá byť blokovaná , zoškrtená. Logicky ak skriňa nezúži únikovú cestu , tak tam môže byť.
A BD stačí , ak je vybavený podľa ORG protipožiarneho projektu.

PS
U nás máme na každom medziposchodí v rohoch po 1 skrini , ale šírka prechodu medzi skriňa / zábradlie je o 2 cm väčšia ako šírka prechodu na schodoch.
kn-alka ... nejde o prechod, ale o to, že HORÍ
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  faro1 je offline (nepripojený) faro1

  faro1
  forfun
  Napriklad ja mam svoju skrinu (zdedenu po povodnej majitelke a kupenu spolu s bytom) vstavanu do vyklenku takze vobec nezavadzia, naviac je tam uz 40 rokov.
  -------------------------------------------------------------------------------------------
  Tá skriňa nie je ohňuvzdorná a veci v nej tak isto........
  Na únikových cestách sa nesmú nachádzať horľavé predmety, takže tam nemá čo hľadať aj keď je vo výklenku a nezavadzia, ale je potrava pre oheň.

  sito je offline (nepripojený) sito

  sito
  Hmm ... " Napriklad ja mam svoju skrinu (zdedenu po povodnej majitelke a kupenu spolu s bytom) vstavanu do vyklenku takze vobec nezavadzia, naviac je tam uz 40 rokov. "

  Noo, pred štyridsiatimi rokmi bolo všetko inak, inakšie, krajšie, vraj, že?

  Doba sa zmenila, dúhová je. Ale na úradoch zostali, sú tam stále buzeranti. No niektorým to nestačí, šplhajú, šľapu po chrbtoch do výšin, vyšinutí sú. Vrchol zemeguľe v roku 1953 dosiahli Edmund Hillary a Tenzing Norgay. Je málo takých úradníkov, ktorí sa tam boli prejsť, boli na vychádzke, boli sa pozrieť na svet z vrchu, zhora. Niektorí úradníci dosiahli svoj vrchol a z neho buzerujú, buzerujú, koho? Občan za dverami, či pred dverami? Defenestrácia, tu by tu bolo treba? Na tú skriňu?
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  willma prepáč, toto si teraz prestrelil - Buchač dal citáciu vyhlášky a tá platí - alebo by ti bolo milejšie pri úniku po zadymenom schodisku rozbiť si držku o niečo čo tam nepatrí?
  sito Ale on píše, že je to skriňa vstavaná na chodbe, nie postavená na chodbe. Takže dvere tej skrine sú na úrovni steny. Ak by tam skriňa nebola, bol by tam výklenok a stena. A o tu by si, som si držku nerozbi, len o dvere skrine? Ba aj horšie, ostať v zadymenom výklenku.

  "Napriklad ja mam svoju skrinu (zdedenu po povodnej majitelke a kupenu spolu s bytom) vstavanu do vyklenku takze vobec nezavadzia, naviac je tam uz 40 rokov."

  Ak je ta skriňa zapísaná na liste vlastníctva ako príslušenstvo, čo?

  Ak, ak , ak, ak, takže niekto môže byť ...ák!
  willma ak ju tam vstavala majiteľka pani pred 40 rokmi a nebolo to súčasťou projektu, tak musí ísť het - zvyšuje požiarne zaťaženie.
  sito Ak ... A Ty to vieš, či je? Ja nie.Ťahám repu.

  " !!! označovať a udržiavať trvale voľné únikové cesty, !!! únikové východy a zásahové cesty, nástupné plochy a prístup k nim, ako aj prístup k uzáverom rozvodných zariadení elektrickej energie, plynu, vody a k požiarnym zariadeniam. "

  Moja predstava. Viacpodlažná budova s jedným vchodom s viacerými bytmi na pozdĺžnej chodbe. Čo podľa vyhlášky? Mali by byť vedľa stien napísané pruhy, najlepšie reflexné. A vedľa dverí každého bytu by mala byť smerovka únikovej cesty ku schodišťu.

  " ... tak musí ísť het - zvyšuje požiarne zaťaženie." A čo horľavé rohožky pred dverami, tie nemusia isť het, o tie sa nedá potknúť a rozbiť si držku o stenu, podlahu, a tie nie sú požiarnou záťažou?

  Samozrejme, že skrine, poličky na topánky, topánky, rohožky, kvety, atď. nepatria na chodby, schodištia a pred rozvodové skrine elektriny. Sú osobným majetkom vlastníka bytu a mal by ich mať za dverami svojho bytu, nie pred dverami bytu na spoločných priestoroch domu, únikových cestách v prípade nejakej evakuačnej udalosti, že?
    zbaliť

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Nezáleží ani na tom, či ide o únikovú cestu alebo nie, ale to je spoločný priestor a pokiaľ tak vlastníci bytov nerozhodli, tak by tam nemali byť uložené žiadne súkromné veci.

  Keď som býval v bytovke, tak si ľudia začali na chodbách, na schodišti a v spoločných priestoroch (kočíkareň, bicykláreň, práčovňa) ukladať svoje staré rárohy.

  Preto na jednej schôdzi sme dali ako zástupcovia vlastníkov odhlasovať, že sa tieto spoločné priestory upracú a budú sa využívať len na to, na čo majú slúžiť. Každý si mal zobrať svoje veci a ktoré z chodby nezmizli, tak sa pristavil kontajner a vyhodilo sa to. Takisto v kočíkarni mohli zostať len kočíky a miestnosti pre bicylke iba bicykle.Žiadne skrine, zaváraninové poháre, stavebné materiály - to všetko išlo do kontajnera.

  Takže aj požiadavka od ostatných vlastníkov voči tebe, aby si si odpratal svoju skriňu zo spoločných priestorov, lebo tie nie sú na to určené, je oprávnená.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  sito Aj u nás tak bolo pred 30timi rokmi. A bolo toho bohato. Čo sa týka tých únikových ciest a ostatných vecí okolo toho, tak každého pol roka prejde cez dom požiarny inšpektor, technik, ktorý také veci dáva do revíznej správy. Samozrejme, že za priestupky voči zákonu môže správcovi domu uložiť pokutu, sankciu, ktorú správca zosobní tomu vlastníkovi bytu, ktorý spôsobil udelenie tej sankcie, pokuty. No čo s ním?
  misoft
  Pred pár rokmi sme mali (ja i sused) na chodbe drevené bedne - na zemiaky. Postupom času sa stali "skladiskom" nepotrebných vecí. Prišiel požiarny technik a padol verdikt - musia preč. Tak moju som vyprázdnil, syn ju opracoval, vyčistil a v byte si znej urobil skrinku (a mám ju doteraz ) - ja som svoju odpratal, sused nie. A pokutu dostal opakovane ešte 3x, než ju tiež odpratal (mimochodom - moja bola úzka a dlhšia, jeho však širšia a priechod okolo nej bol len 55cm.
  sito Dušan, však ja nič proti tomu, technik konal, rozhodol správne, aj pri pokute. Sú takí, ktorí potrebujú, platí na nich až " tri krát a dosť " . Na chodbe sa môže človek potknúť aj na štupli od piva, či banánovej šupke a nedá sa povedať, ze by nimi bola chodba zatarasená. Síce nie na chodbe domu, nedávno, ale v byte sa potkla mne známa osoba a zlomila si ruku. Vraj, čo človeka čaká, to ho neminie. Ale prevencia je prevencia. Čo myslíš, ak požiarny technik uzná, že ta vstavaná skriňa chodbu nezatarasuje a môže tam byť. Ale spoluvlastníci domu ho požiadajú, dajú príkaz, že ju musí odstrániť, dať het, alebo mu dať za to, že ju tam má sankciu, pokutu. Musí?

  Inak, vraj rozhodli o tom na ...

  " Na bytovej schodzi

  nam bolo oznamene ze v ramci protipoziarnych opatreni musime povyhadzovat vsetky skrine zo spolocnych chodieb v ramci vsetkych poschodi. "
    zbaliť

  protipoziarne opatrenia

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.