Zavrieť

Porady

povinnosti spoluvlastnikov

sme dvaja 50 % spoluvlastnici domu ,muselo byt realizovane neodkladne nove kurenie - kotol a pod. Stalo 2500 . Ja som to zaplatil. Mam narok na polovicu od druheho poddielnika ktory v dome nebýva ???...pozeral som obciansky zakonik ale presne k tomu som tam nic nenasiel ..od peragrafu 136 ...asi somn zle pozeral
POPROSIL BY SOM LEN AK NIEKTO VIE POSKYTNUT CISLO PRAVNEJ NORMY KDE SU TAKETO OTAZKY RIESENE.
Naposledy upravil david969 : 30.10.20 at 13:22
18 komentárov     zbaliť
ivka70 Kurenie bolo nevyhnutne, lebo tam ty byvas.
Ak by si tam nebyval a dom by bol prazdny, nic by si menit nemusel.

Platis druhemu vlastnikovi najomne, kedze vyuzivas jeho podiel domu? V tej dohode by ste mali ma dohodnute, co este platis ty a co uz ide zo spolocneho ....
david969 v dome byvam ja ,platim komplet vsetko teda aj vsetku drobnu udrzbu ,okrem 50 % dane z nehnutelnosti co platime pol na pol
david969 ano kurenie bolo nevyhnutne lebo tam byvam ,inak ak by dom stal prazdnyxa opustený tak by kurenie nebolo nutné
ivka70 Cize ste sa dohodli, ze dan z nehnutelosti budete platit na polovicu. Ty hradis drobnu udrzbu, na vacsich investiciach do domu ste sa dohodli ako?
Mal by si s nou dohodnut (najlepsie pisomne), ze ona nebude chciet najom od teba a ty uhradis napr. aj to kurenie. (najom by mohla vymahat 3 roky dozadu)
david969 ano platim najomne cele 100% cize aj za spoluvlastníka
ivka70 Nie, neplatis, platis svoju spotrebu.
Najomne je to, co by si platil majitelovi budovy, v ktorej by si byval v podnajme. Takym majitelom je tvoj spolumajitel, lebo ty vyuzivas aj jeho podiel domu.
Cize keby ste vy dvaja ako spolumajitelia prenajali dom niekomu cudziemu napr, za 300 eur/mesacne, tk by si ty dostal 150 eur a ona tiez 150 eur. Tych 150 eur pre nu ty vlastne teraz neplatis, aj ked ten jej podiel domu pouzivas.
marjankaj A komu platíš nájomné? Veď je to vaše.
dmc Má možnosť tam bývať aj druhy spolumajitel ?
david969 ano ma ja som jej nikdy nepovedal aby vypadla ,dobrovolne odisla ,aj som ju volal spät ale nevratila sa
ivka70 A investiciu do nehnutelosti s s nou predtym konzultoval a dostala moznost vidiet rozpocet a vyjadrit sa k nemu?
buchač Dalo by sa uvažovať v určitých intenciách aj o tom.
Ide o to, že zhodnocuješ nehnuteľnosť.
Ak by sa jednalo o nejakú väčšiu investíciu (napríklad o strechu), tak ani nevravím.

Ale z jednej krátkej informácie by nevedel odpovedať ani právnik.
david969 tak mna tato investicia stala trosku viac ako 2500 euro......ake este info by potreboval pravnik okrem tych co som spomenul vyssie ??
marjankaj § 139
(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
marjankaj A prečo si si tú jej 1/2 neodkúpil?
sito Ak dom zdedili, nemusel kupovať, vyplatiť áno. Do vie ako bola dohoda, keď bez reptania platia po 50 % dane z nehnuteľnosti?
david969 NO NEVERIM ZE NEPOZNAS ODPOVED ....TRAFIS SA NA PRVY KRAT ....SKUS ??.....HODNOTA POLOVICE DOMU JE 150000 EURO - CENTRUM KOSIC ...POZICKU SI NEMOZEM ZOBRAT
david969 ona nechcela platit 50 percent dane z nehnutelnosti ale spravca dane ju prinutil kedze jej vysvetlil presne znenie zakonov ......a zaplatila .....ked vlastni polovicu domu ma aj zaväzky z toho vyplyvajuce
marjankaj No mohla to dať na súd o vysporiadanie spoluvlastníctva. A keďže ani jeden nemáte 150000, tak by dom predali a každý by ste dostali 1/2 z predaja. Takže by si jej mal byť vďačný, že z teba neurobila bezdomovca.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Tak je to dosť veľká investícia - a píšeš, že aj bola nutná. Znášať náklady by ste mali obidvaja. Ale samozrejme záleží aj, aké máte vzťahy a ako ste sa vlastne dohodli - tu si už musíš pomôcť sám. Ona by napr mohla žiadať nájomné od teba, keďže užívaš zrejme celú nehnuteľnosť .
    V každom prípade si odkladaj všetky doklady o úhradách, týkajúcich sa domu - aj pre info spolumajiteľa, nech je to tranparentné ... no a pre prípad, keď sa nebudete vedieť dohodnúť a riešiť to napr na súde.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Všetci spoluvlastníci majú povinnosť o nehnuteľnosť sa starať, najmä aby nechátrala a nestrácala hodnotu. O hospodárení so spoločnou vecou hovorí § 139 OZ. Podľa ods. 2 pri rovnosti hlasov, ak sa dohoda nedosiahne, môže na návrh jedného rozhodnúť súd. Tu je potrebné druhému spoluvlastníkovi zámer oznámiť, môže súhlasiť výslovne alebo konkludentne (neprotestuje). Súd môže ešte rozhodnúť na návrh pri dôležitej zmene. Pri 50% vlastníkoch môže vždy na návrh rozhodnúť súd.

    Pri údržbe rozhoduje rozsah, či ide o bežnú starostlivosť (náklady môžeš žiadať do troch rokov) alebo o investíciu (zhodnotení), ktorá sa vyporiada (ak sa nedosiahla dohoda) až pri zániku spoluvlastníctva. Ak by potom s vyporiadaním nesúhlasil, bezdôvodne by sa obohatil.

    Pravdou je, že za nadužívanie tvojho podielu (akoby nájom) si povinný spoluvlastníkovi platiť aj v prípade, že on nemá záujem vec užívať. Domáhať sa platby, resp. zníženie podielu na investícii pri vyporiadaní spoluvlastníctva, on môže len za posledné 3 roky.

    povinnosti spoluvlastnikov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.