Zavrieť

Porady

Spoluvlastníctvo nehnuteľnosti na prenájom a legislatíva

Súkromné osoby – manželia vlastnili v bezpodielovom vlastníctve nehnuteľnosť na prenájom s dvomi vchodmi. V jednom vchode sú iba byty, v 2. vchode sú ambulancie, byty a nebytové priestory. V prenajatých bytoch a priestoroch majú nájomníci vlastné zmluvy s elektrárňami.
Po smrti jedného z manželov získali dedičský podiel na nehnuteľnosti ich dvaja synovia. Všetci traja sú spoluvlastníkmi celého domu, nie je stanovené, kto je vlastníkom konkrétneho bytu či nebytového priestoru. Keďže sa stali aj oni dedičstvom prenajímateľmi - FO, bolo im pridelené DIČ, na základe ktorého všetci traja spoločne figurujú na nájomných zmluvách. Nehnuteľnosť je v majetku, neponúkajú žiadne služby okrem prenájmu, vedú evidenciu o príjmoch a výdavkoch z prenájmu a podávajú DP.
Chcela by som sa opýtať, podľa akej legislatívy postupovať, keďže nejde o vlastníkov bytov, ale celej nehnuteľnosti? Môžu ako FO uzavrieť zmluvu so správcom? Môžu alebo majú si ako nepodnikatelia viesť spoločný fond opráv? Asi to nie je ojedinelý prípad, lebo reštitúciami sa vrátili viaceré nehnuteľnosti – aj bytové domy pôvodným majiteľom...ale neviem nikde nájsť, ako v takomto prípade postupovať, tak som vďačná za Vašu radu
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Práve niečo podobné riešim, ide však len o 3 nebytové priestory, ktoré chcú začať prenajímať traja spoluvlastníci. Nevedia, či je lepšie zostať nepodnikateľmi alebo založiť živnosť, či zaradiť alebo nezaradiť NP do majetku ... Niečo som im už zozbierala - pozri v prílohe. Pravdu povediac, toto som už dávno neštudovala, tiež sa musím radiť.

  Správca podľa zákona 182/1993 by prichádzal do úvahy, ak by boli byty vo vlastníctve (aspoň niektoré). To by išlo o bytový dom - pozri § 2 ods. 2.
  Spoluvlastníci si však môžu platiť ekonómov a pod., ktorí budú na zmluvu vykonávať niektoré činnosti ako správca. O všetkom ale rozhodujú väčšinou spoluvlastníci podľa občianskeho zákonníka.

  Máme tu však odborníkov v tejto oblasti, verím, že pomôžu.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Wanda9 Ďakujem Mária za radu. Aj ja som skúmala, či majú postupovať podľa zákona 182/1993 a nepasovalo mi to, tak som rada, že to aj ty tak vidíš. V ňom sú ale uvedené aj napríklad povinností, ktoré neviem, či sú inde tiež vymedzené - rôzne revízie, povinné prehliadky - a keď nespadajú pod tento zákon, tak neviem, podľa čoho a či majú tieto povinnosti aj oni, lebo vlastníci budovy sú. A tiež si myslím, že by si mohli tvoriť nejaký fond opráv, aby bolo z čoho :-) Len neviem, na základe akého predpisu...Tabuľka je super, dúfam že pomôže niekomu pri rozhodovaní. Prajem krásny deň
  Mária27 Musia viesť daňovú evidenciu, podelia si príjmy aj výdavky. Fond si môžu viesť osobitne, resp. každý sám odkladať na nejaké opravy ... Tie revízie, poistné atď ešte zistím, čo pôjde do výdavkov. Tak to bude pre nich najjednoduchšie.
  Ako príjmový daňový doklad si môžu dať na konci roka potvrdiť nájomcom "splátkový kalendár", teda koľko im ktorý nájomca zaplatil.
  Na tieto otázky sa tu moc neodpovedá - pozri - https://www.porada.sk/t323866-poziar...na-zmluva.html
  Wanda9 Mária, ďakujem moc za rady, aj ten link - aj keď v ňom neporadili, aspoň mám o niečo viac info o povinnostiach vlastníkov :-) Lebo Všetko robia najlepšie ako vedia, vedú evidenciu, všetky príjmy len na spoločný účet s identifikáciou platiteľa...a neradi by niečo zanedbali...Aj som ti skúšala stlačiť "užitočné", ale nemám vraj dosť bodov...Pekný deň prajem
  marjankaj Aj keď nerád, dal som jej užitočné za teba
  Wanda9 Ďakujem :-)
    zbaliť

  Spoluvlastníctvo nehnuteľnosti na prenájom a legislatíva

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.