Zavrieť

Porady

Zamestnanec a zdravotné poistenie v Čechách

Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom zamesntnaca. Konateľ prijal pána do práce na TPP a keď som ho prihlasovala, tak som si všimla, že má zdravotné poistenie v Čechách - VŠZP českú. čo ako pre mna z-teľa z toho vyplýva? domnievam sa, že ja ho prihlásim len v soc. poisť. a on si musí sám v CZ doplatiť zdravotné poist. alebo tam sa odhlásiť a sem na SK prihlásiť a tak ho viem ja prihlásiť sem na SK.
Prosím Vás, stretli ste sa už niekto s takým niečim?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Domnievas sa nespravne.

    Ak ma v CR tiez pracovny pomer ci z ineho dovodu je tm povinne poisteny, musi poziadat cesku socialnu poistovnu o urcenie uplatnitelnej legislativy.
    Ak urci cesku, budes mu vsetky odvody odvadzat do CR. Ak slovensku, musi to nahlasit v CR a ti budu odvadzat na SK.

    Ak ine poistenie v CR nema, tak pan musi od dna nastupu do prace zmenit zdravotnu poistovnu na slovensku a ukoncit poistenie v ceskej.
    V takom pripade odvadzas do tej poistovne, ktoru si pan vyberie.
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    cinky16 V CZ nemá pracovný pomer, mal ho do dňa predchádzajucemu nástupu potom nastúpil k nám na SK, čiže aj tak musi žiadat cesku soc. posit. o uplatnenie legislatívy?
    ivka70 Ak nema v CR ine poistenie, musi sa ist prihlasit do niektorej slovenske ZP (a v CR do 8 dni odhlasit), pretoze jedine jeho zdravotne poistenie vyplyva zo zamestnania a to v EU znamena, ze musi byt prihlaseny v ZP v state, kde je zamestnany.
    cinky16 ok, v poriadku, takze ZP vieme v CZ sa odhlasit a tu prihlasit a soc. poist ja ho sem normalne prihlasim a CZ on nahlasi, ze je na SK?
    ivka70 SP v CZ nijako neriesi,
    Az pri dochodku bude dokladovat aj dobu zamestnania v EU
    cinky16 výborne dakujem pekne.
    cinky16 Dovtedy robil pre ceskeho z-tela.
    cinky16 len taka podotazocka, ako by som odvadzala poistne do ciech, ked mne to moj softver neumoznuje a tahalo by mi ho do mesacneho vykazu to na SK?
    ivka70 Nuz, to by si asi musela riesit s dodavatelom SW alebo jeho odvody pocitat rucne a zo SK vykazov ich vyhadzovat a do ceskych pisat manualne.
    Su SW, ktore to zvladaju aj do zahranicia EU.
    Kedze ale pan musi zmenit ZP, mas to jednoduchsie riesenie.
    avalik ak by bola urcena CR legislativa, v tom pripade je najlepsie riesit to externou firmou, ktora sa venuje ceskej problematike

    pre teba je to nezaplatena robota - ci uz nastudovanie CR legislativy ale aj registracie zamestnavatela a podavanie vykazov - zamestnavatela vyjde lacnejsie odvody a vykazy jedneho zamestnanca spracovat externe ...

    ty zasles externej firme mzdu za dany mesiac, oni vypocitaju odvody a poslu vykazy do CZ SP a ZP a tebe vystupy, ty na zaklade nich doplnis udaje do vyplatnej pasky a odvedies preddavok na dan z prijmu
    cinky16 CR legislativa je myslena A1?
    ivka70 Nie, A1 je pri vyslani zamestnanca. Ty by si musela odvadzat odvody za zamestnanca do ceskych poistovni podla ich legislativy, keby mal urcenu CR ako miesto upltnitelnej legilativy.
    cinky16 nerozumiem, ze kde by mal mat urcenu CR ako miesto uplatnitelnej legisativy?
    Chobot Veľmi jednoduché:
    V rámci EU môže mať len jedno zdravotné poistenie. Ak v ČR nemá pracovný pomer, ale má ho na SK, tak v českej ZP sa musí odhlásiť a prihlásiť do niektorej slovenskej ZP.

    Ak by mal prac. pomer aj v ČR aj na SK, tak by nastal konflikt, lebo z oboch prac. pomerov by musel byť zdravotne poistený v oboch štátoch. To ale legislatíva vylučuje, preto by soc. poisťovňa v ČR by musela určiť, zdrav. poisťovňa ktorej krajiny bude smerodajná. Predpokladám, že by určili jeho ZP v ČR, keďže je občanom ČR.

    Ale ty si s tým nelám hlavu. Len mu povedz, nech sa v ČR odhlási a nech sa prihlási v jednej z 3 ZP na SK a nech ti to urýchlene nahlási.
    cinky16 výborne, skvelé vysvetlené dakujem vám veľmi pekne.
      zbaliť
    ivka70 10.11.20 07:24 odstránil(a) z Porady

    Zamestnanec a zdravotné poistenie v Čechách

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.