Zavrieť

Porady

Úmrtie konateľa v jednoosobovej s.r.o.

Aké práva a povinnosti majú dedičia pri úmrtí konateľa a spoločníka v jednoosobovej s.r.o. Neukončený mesiac, nevyfakturované služby, výkaz DPH, poistenie motorových vozidiel, telefon, internet atď. Pred dedičským konaním. Nechceme, aby s.r.o. prestala fungovať. Poradiť potrebujeme súrne, budeme vďační, ak niekto nám pomôže v našej ťažkej životnej situácii.Ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ivka70 je teraz online ivka70

  ivka70
  https://ficek.sk/dosledky-umrtia-kon...spolocnosti-58

  Ak ale zomrie spoločník jednoosobovej s.r.o., bez ohľadu na znenie zakladateľskej listiny a aj bez ohľadu na vôľu dedičov, celý obchodný podiel sa stáva predmetom dedičstva a dedičia sa stávajú spoločníkmi spoločnosti ku dňu smrti poručiteľa. Týmto dňom im teda prináležia aj všetky práva a povinnosti, medzi ktoré patrí aj právo valného zhromaždenia vymenovať konateľov (ktorými môžu byť, ako sme uviedli vyššie, aj títo novi spoločníci – dedičia predchádzajúceho spoločníka). Dedičom – novým spoločníkom však patrí aj právo dohodnúť sa na zrušení s.r.o. či právo ktoréhokoľvek spoločníka samostatne sa obrátiť na súd s návrhom na zrušenie jeho účasti v s.r.o.

  Hoci, ako sme vyššie uviedli ak má s.r.o. jediného spoločníka, ktorý je súčasne konateľom, a tento spoločník zomrie, vznikajú komplikované situácie, súčasná právna úprava obsiahnutá v Obchodnom zákonníku predvída vznik takýchto situácii a pomerne jednoznačne ich rieši, a to vždy v prospech spoločnosti tak, aby sa nestalo, že s.r.o. nebude mať po smrti jediného spoločníka žiadnych spoločníkov.

  https://www.akmv.sk/ako-postupovat-a...nik-sro-zomrel

  Ak je poručiteľ jediným spoločníkom a jediným konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným, všeobecný záujem a záujem poručiteľových dedičov vyžaduje, aby bol vždy ustanovený správca časti dedičstva – obchodného podielu poručiteľa v spoločnosti s ručením obmedzeným. Správca obchodného podielu poručiteľa v spoločnosti s ručením obmedzeným robí po dobu dedičského konania nevyhnutné úkony spojené s obchodným podielom poručiteľa v tejto spoločnosti; predovšetkým vykonáva práva a plní povinnosti vyplývajúce z účasti poručiteľa v tejto obchodnej spoločnosti.“
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Agacs Ďakujem pekne za skorú odpoveď. Na doplnenie, neviem, kto ustanovuje správcu a kto vlastne môže byť ustanoveným správcom časti dedičstva?
  ivka70 Je to v tom druhom linku, treba rozkliknut a precitat.
  Mozno by bolo dobre obratit sa na nejakeho advokata, ktory by vam s tym pomohol.
  marjankaj Nepodanie DPH sa netoleruje.
  Agacs Ďakujem pekne
  Agacs Ďakujem pekne
    zbaliť

  Úmrtie konateľa v jednoosobovej s.r.o.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.