Zavrieť

Porady

Odstupné, odchodné nevyplatit v poslednej mzde

Dobrý deň, mám takýto problém: zamestnávateľ chce odstupné a aj odchodné zamestnancom vyplatiť až v nasledujúci mesiac, kedy zamestnanci ukončili pracovný pomer... teda v mesiaci, v ktorom sú už odhlásení zo SP. Je takýto postup vôbec prístupný? a ak áno, ako by ste to riešili?...
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Dôvod? Zamestnanci uz poziadali o SD?
kimart nielenže požiadali, ale už aj bol ukončený pracovný pomer v októbri, zamestnávateľ však chce tieto nároky riešiť až v mzde za november
veronikasad Porusuje ZP. Treba vysporiadat v októbrovej vyplate a som zamestnancom sa dohodnúť na vyplate v splatkach.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Taky postup nie je v sulade so Zakonnikom prace.
    Ten jasne definuje, ze odstupne aj odchodne patri zamestnancovi PRI skonceni PP (nie po jeho skonceni).
    Po skonceni PP moze vyplacat len to, co nemohol vyplatit v poslednej mzde (napr. doklad o ziadosti na dochodok mu doruci zamestnanec az po skonceni PP a spracovani miezd - ale to ma zdokumentovane)
    zze/2001-311/76/1

    Podla mna zuctovat by to mal cele v poslednej mzde, moze ale uzavriet dohodu so zamestnancom, ze odstupne vyplati napr. v 2 splatkach v nasledujucich 2 mesiacoch.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Hm...a bod 6 potom čo znamená ? Lebo ja čítam, že

    Odstupné vypláca zamestnávateľ PO SKONČENÍ pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.
    ivka70 To je o vyplacani, vzdy mas mzdu za jeden mesiac vyplatenu v dalsom. Mzda za november je vyplacana v decembri ..... a ten presne znamena to, ze musi byt mzda zuvctovana v tom poslednom mesiaci PP, nie az po nom.
    veronikasad Niektori zamestnávatelia riešia šetrenie na odvodoch tak, že pracovný pomer ukoncia prvý den nasl.kal.mesiaca. Odvody z odstupneho a odchodného tak zaplatia len z pomernej casti max.mesacneho VZ.
    ivka70 Ale v takom pripade moze ist len o skonceni PP dohodou (vypovedou to nejde), co zasa znamena inu vysku odstupneho .....
    ale je to mozne riesenie.
    veronikasad Suhlasim
    buchač ivka70 (Dnes 11:02) To je o vyplacani,
    ==================
    ...hm...a neznie otázka v tom zmysle, že vyplatenie odstupného ?
    Zamestnancovi je predsa u prdele, že ako si to zamestnávateľ zaúčtuje...či ?
    ivka70 No, nie je, ma to podstatny vplyv na odvody, cize aj na vysku dochodku, podpory v nezamestnanosti, nemocenskeho a pod.
    V zadani mozno znie slovo vyplatit, ale podla kontextu ide o zuctovanie miezd, zamestnanca sa to tyka a velmi.
    veronikasad Juraj, zaúčtovať a zuctovat je trošku rozdiel...
    jasusu prosím vás, ak vypláca Z-teľ odchodné po ukončení PP (30.11.) z dôvodu, že nemal doklad o priznaní predčasného dôchodku, to doručil Z-nec až v 02/2021, bude to pre neho nepravidelný príjem. Aké odvody platí Z-nec a Z-teľ za toto odchodné?
    veronikasad Pri odchode do PSD by som mu odchodné vyplatila az keď donesie doklad ze mu bol skutočne priznaný
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Riešila by som to takto: do poslednej mzdy by som zaúčtovala všetky nároky zo skončenia PP. Ak nie je možné z prevádzkových dôvodov vyplatiť celú mzdu v najbližšom výplatnom termíne, urobila by som (samozrejme, ak s tým zamestnanec súhasí) Dohodu na splátkový kalendár.
    kimart moc pekne ďakujem, aj som si myslela. Ja spravím riadne mzdu aj s odchodným a potom nech si to pán konateľ rieši... No horšie je to už s odchodným, to malo byť ešte za mesiac september. Tam mi nič iné neostáva, ako spraviť opravné výkazy, nakoľko paní účtovníčka predo mnou to nejak neriešila....

    Odstupné, odchodné nevyplatit v poslednej mzde

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.