Zavrieť

Porady

Ako prinútiť zamestnávateľa aby mi dal odchodné?

V koncom marca chcem iukončiť pracovný pomer,nakoľko od prvého apríla môžem požiadať o predčasný dôchodok,nakolko mám odrobené posledné tri roky v kuse,tak chcem čerpať 6 mesiacov nezamestnanecké dávky,potom požiadam odôchodok., možno to bude aj skôr,ak prejde Krajniakovi nový zákon o 40rokoch odpracovaných s možnosťou isť okamžite do dôchodku,mám totiž odrobených 43 a pol roka. ešte raz ako žiadať o odchodné,mám na to nárok zo zákona,alebo je to na zamestnávatelovi ako sa on rozhodne??? Dik za odpovede Jaro
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak pojdes po skončení pracovného pomeru na UP a az potom budeš žiadať o PSD, nárok na odchodné ti nevznikne

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Chobot, Katy a R, kn-alka, ivka70, Mikae, ivustek
    6

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Presne ako píše veronika. Na to, aby si mal nárok na odchodné, musíš splniť podmienku § 76a:

    § 76a Odchodné
    (1)
    Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

    Teda o dôchodok by si musel požiadať ešte pred skončením prac. pomeru, alebo do 10 dní po jeho skončení. Ak ale pôjdeš na UP a až potom do dôchodku, pri ukončení tohto prac. pomeru ti nárok na odchodné nevznikne.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Odpoveď na tvoju otázku - že ako žiadať o odchodné?
    O odchodné sa vôbec nežiada! - zamestnávateľ ho musí automaticky vyplatiť, ak mu doložíš potrebné doklady - že sú splnené podmienky.
    Ale ako už Veronika a Chobot napísali - podmienky v takom prípade ako si napísal, splnené nebudú☺ Takže nijakovsky ho "neprinútiš"

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    na to je jediné riešenie. zamestnaj sám seba a vyplatíš si, čo len chceš. ak na to samozrejme budeš mať.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Tak, ze nebudes vymyslat a dopracuje do riadneho dochodku, na ktory odides z prace. Potom ti narok na odchodne vznikne.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jarroo Kaslem na to paragrafy boli a budu sa vzdy krútiť.Mám nasporené dosť.
    ivka70 Tak potom co vymyslas s odchodnym?
    Chces aj podporu aj odchodne a to paragrafovo mozne nie je....
    Jarroo Veď preto som sem písal aby som bol v obraze ako to je!
      zbaliť

    Ako prinútiť zamestnávateľa aby mi dal odchodné?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.