Zavrieť

Porady

Prenajom garaze nie vlastnikom ak je majitel zamestnany v Rakusku ale nema na Slovensku prijem z prace.

Dobry den.Prosim o radu. Chcel by som prenajimat nebytovy priestor garazove statie alebo garaz na Slovensku..Pracujem v blizkom zahranici a som danovy rezident na SK. Na Slovensku nemam ziadny prijem a v blizkom zahranici AT pracujem na HPP..Cital som ze v minulom roku bolo mozne oslobodenie. od dane do 1 968,68 u tej osoby ktora nemala prijem z kapitaloveho majetku podliehajuci zdaneniu ani prijem z prace. Chcem vediet ci je moze uplatnit si ulavu len 500 euro alebo mozem 1968 ,68 kedze na Slovensku mam nulovy prijem?.........Povedzme keby som prijem z prenajmu za buduci rok dosiahol 3000 euro.za predpokladu ze sa nezmeni zakon o daniach...........Uvazujem aj nad druhou moznostou zeby byt prenajimal jeden z mojich rodicov ktory je dochodca a nema prijem.Stacilo by keby som prenajal nebytovy priestor jemu povedzme za nula euro a on by to prenajal ako nie vlastnik a zo sumy povedzme 3000 euro z celeho buduceho roka a zaklad dane by sa mu znizil o ciastku 1968,68. No v tomto pripade by si neuplatnil ziadne naklady kedze on nie je vlastnikom nebytoveho priestoru.a nema v danom dome kde je garaz ani trvaly ani prechodny pobyt? Bolo by mozne tymto sposobom zminimalizovat dan?
veronikasad Podavas DP na SK, ked si danovym rezidentom SK?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mas zle informacie. Ak (nielen) dochodca ma prijem do polovice rocnej NCZD, nemusi podat DP.
    Pri vyssom prijme z prenajmu si moze odpocitat 500€ a skutočné výdavky spojene s prenájmom, prepočítané koeficientom. Zbytok zdani, pretoze nema nárok na NCZD.

    Skus si nahodit do DP typu B na stranke financnej spravy prijem z AT (uplatnis metodu vynatia) + prijem z prenájmu a porovnaj ...
    lesnik7 Nejde o to ci dochodca musi podat danove priznanie alebo nemusi.Ide o to ci bude mat oslobodenie z prijmu prenajmu len 500 euro alebo viac. pricom tu nechcem spominat naklady a najom ci elektrinu kedze tie by neboli na meno dochodcu ale na meno vlastnika priestoru ktory by dochodcovi prenajal. .Alebo tomu mam rozumiet tak ze dochodca pri prijme z prenajmu do 1968,68 tych 1968.68 nezdanuje a nepodava danove priznanie no keby to prekrocil povedzme o par euro povedzme zo sumy 2000 euro by odpocital 500 by 1500 musel zdanit?...............A co pripad keby som ja ako clovek pracujuci v AT a danovy rezident SR mal na Slovensku nulovy prijem mal by som moznost odpocitat si len 500 euro z prenajmu alebo tych 1968.68?
    ivka70 Ved ti veronika jasne napisala.
    TY, kedze by si na SK podla DP zo vsetkych zdanitelnych prijmov, aj ked s vynatim prijmov z AT, by si si mohol uplatnit danovu ulavu na prijem z prenajmu len tych 500 eur, zvysok by si v DP riadne zdanil. Tych 1968.68 sa na prijmy z prenajmu nevztahuje a tvoj prijem (aj s prijmov z AT by bol vzssi, cize povinnost podat DP by si mal.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nepodnikateľ prenajíma nehnuteľnosť podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov: Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.
    V § 9 máš oslobodenie od dane: ods. 1 písm. g): podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,

    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...3/595/20201031
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lesnik7 Ivka.Maria dakujem Vam za spresnenie.Takze z toho vyplyva pokial nemam este nejaky prijem povedzme z predaja akci do jedneho roka mozem si z toho prenajmu znizit len tych 500 euro pokial sa nezmeni zakon.......Cize teoreticky ak mam dva nebytove priestory tak jeden by som si mohol prenajat na moje meno a druhy by som zveril jednemu z rodicov .Zistil som ze mozem uzavriet zmluvu o bezodplatnej vypozicke.s jednym z rodicov aj ked o spravu by som sa staral ja.Len by prenajimatel bol jeden z mojich rodicov..Ten by prenajimal dalej .
    Mária27 Pri zmluve o výpožičke bude vpožičiavateľ detentorom, bude sa o vec starať on, povinný je ti ju len vrátiť. Ak bude zmluva na dobu neurčitú, môžeš žiadať vrátenie kedykoľvek. V zmluve musíte výslovne uviesť, že vypožičiavateľ ju má právo prenechať užívať niekomu inému, preto ju uzavrite písomne. Pozri § 659 - § 662 občianskeho zákonníka.
    Mária27 Ak prenajímajú nehnuteľnosť manželia, môže si uplatniť 500e každý. Nie som si len istá, či aj pri výpožičke.
    lesnik7 A ked chcem platit naklady na prevadzku ja bude to mozne? z toho dovodu aby som nemusel robit zas odhlasovania a nahlasovania.platitela energii ci prispevkov spravcovi nehnutelnosti?...........A potom ked bude vypozciatel prenajimat dalsej osobe aky typ zmluvy by mal s nou uzavriet? Tam uz predpokladam moje meno figurovat nebude .Bude to medzi mojim vypoziciavatelom a dalsou osobou.
    veronikasad Lesnik, vyskúšaj vyplnit to editovatelne DP typu B na stranke FS. Aj ked prijem z prenájmu je pasívny príjem bez možnosti uplatnenia rocnej NCZD, je(bolo???) nastavene tak, ze pokial ma danovnik prijem zo zamestnania zo zahranicia a na SK len prijem z prenajmu, nczd si mohol uplatnit. Mozno ti ziadna dan platiť nevyjde
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Hádam by bolo dobré najskôr - že o aký príjem (okoľko penez) sa vlastne jedná ,
    Ak si rezidentom SK - tak podávaš DP z celosvetových príjmov. Oslobodený príjem je 500 eur a týka sa § 6 odst 3 a tiež aj § 8 (v súčte) . (žiadnych 1968,68).
    Hranica povinnosti podať DP je pre teba nepodstatná, keďže máš aj normálny príjem z AT.
    ALE! pokiaľ viem - tak pri vyňatí príjmov ešte stále je tam nezrovnalosť (alebo diera) - že ak máš aj pasívny príjem na SK a aktívny zo zahraničia - tak pri metóde vyňatia príjmov ti v el. formulíri DP B uplatní aj NČZD aj z pasíneho príjmu. Čo normálne iba so slovenským príjmom nejde! Takže takíto ľudia sú vlastne zvýhodnení .... vyskúšaj si to - a presveč sa sám. Aj tu na Porade sú také prípady popísané. (možno ti žiadna daň ani nevýjde?)
    Treba si ujasniť ale - že čo je oslobodený príjem - ten vôbec nejde do DP - a čo je nezdaniteľná časť základu dane NČZD (z akých príjmov si ňou daňovník môže znížiť základ dane )
    No a čo sa dôchodcov týka (alebo ľudí, čo nemajú iný zdaniteľný príjem) ... tam môže byť zaujímavá výška jednej polovice NČZD - to je vlastne hranica pre povinnosť podať DP. ☺
    Naposledy upravil Katy a R : 24.11.20 at 09:38
    Mária27 Katy, si svetová!
    veronikasad Katy, presne na tú "nezrovnalosť" som myslela, keď som mu v odpovedi napísala, aby urobil DP typu B cez editovatelné tlačivo na stránke FS. Za r.2019 som prenájom nerobila, tak som nevedela či to už "neopravili".

    Prenajom garaze nie vlastnikom ak je majitel zamestnany v Rakusku ale nema na Slovensku prijem z prace.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.