Zavrieť

Porady

Ako vypočítať odstupné §76 ods. 7?

Zamestnankyňa /administratívna práca/ nástup do zamestnania 01.12.2003 15.12.2020 končí RD po 6 rokoch pre zlý zdravotný stav dieťaťa. Zamestnankyňa dáva "výpoveď" dohodou. Podľa hore uvedného § jej môže zamestnávateľ dať odstupné vo výške 4 násobku mes. platu.
1. predpokladám bude to daňový náklad
2. z akej výšky počítam odstupné ak mesačný plat na zmluve má nižší ako majú ostatní zamestnanci teraz. Počíta sa z minimálnej mzdy v 2 stupni nároč. práce 696,- € x4?
3. Môže byť poskytnuté odstupné aj napr. 2 násobok?
4. Aké odvody sa platia plus musím preplatiť nevyčerpanú dovolenku
prosím kto má s tým skúsenosti
4 komentárov     zbaliť
Mila123 1, výpoveď dohodou neexistuje
2, použijete pravdepodobný zárobok, t.j. taký zárobok, aký by zrejme dosiahla, keby pracovala na tom prac. mieste vrátane odmien, príplatkov a pod. (§ 142 ZP)
3. nie je ak nemáte napr. KZ alebo iný vlastný predpis nie je určené koľkonásobok máte dať, ako sa dohodnete
4. je to daňový náklad / výdavok
5, poistné ako riadny zamestnanec, iba môže byť krátené (SP) z dôvodu prekročenia maxima s prihliadnutím na kal. dni.....
veronikasad S bodom 5 nesuhlasim, ak pracovný pomer skončí posledným dňom RD.
j.bencekova ďakujem za odpoveď.
1.Viem že výpoveď dohodou neexistuje dala som to do úvodzoviek len som chcela naznačiť že je to iniciované zo strany zamestnanca kvôli zlému zdravotnému stavu dieťaťa.
2. dnes mi bolo oznámené že nie je žiaden int. predpis na vyplácanie odstupného. a že majiteľ uvažuje dať formou prémie nejakú čiastku.
3. zaujíma ma či sa aj z tej prémie bude platiť len GP a ZP tak aspoň mi to prepočítal program.
4. ak bude poberať nejaký príspevok na opatrovanie ovplyvnilo by to výpočet ak by ukončila PP k 31.12. a čerpala časť dovolenky? Zbytok by jej bol preplatený pri decembrovej výplate?
veronikasad Ak pracovný pomer neukončí posledným dňom RD, ale obnoví sa jej poistenie čerpaním dovolenky, výška hrubej mzdy sa nezmení, zmenia sa odvody. Zaplatí ich z celej sumy, resp. z pomernej časti mesačného max.vymer.základu ak bude HM vyššia ako pomerná časť ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Zamestnavatel jej moze dat odstupne, ak ma interny predpis alebo kolektivnu zmluvu, ktora v takomto pripade narok na odstupne s odvolanim sa na odsek 7 priznava.
    Cize nemoze ist o jednostranne rozhodnutie zamestnavatela o odstupnom v tomto konkretnom pripade, musi na to byt podklad, na zaklade coho a v akej vyske bolo vyplatene.

    Ak taky dokument zamestnavatel nema, je lepsie vyplatit jej mimoriadnu odmenu (na to staci schvalenie napr. riaditelom) v rovnakej vyske, cize napr. vo vyske 4nasobku priemernej mesacnej mzdy, alebo inak definovanu odmenu.

    1. bude
    2. odstupne musi byt minimalne vo vyske x nasobku miimalnej mzdy pre jej pracovne miesto, pri odmene take, ako je definovane v rozhodnuti
    3. moze, ak to definuje nejaky interny predpis v takej vyske
    4. podla toho, ci bude vyplatene v mesiaci, kedy len cerpala RD alebo v mesiaci, kedy napr. este cerpala dovolenku.

    Nezabudnite na to, ze treba vysporiadat v poslednej mzde aj dovolenku, na ktoru vznikol narok pocas MD.

    Ako vypočítať odstupné §76 ods. 7?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.