Zavrieť

Porady

mzdové opravy - rozhodnutie k starobného dôchodku

Poprosím o poradenie k opravám k starobnému dôchodku.
Priznali pánovi starobný dôchodok k 6.9.2020, máme hotové mzdy za 9/2020,10/2020. Teraz potrebujeme pri zadaní dátumu do softu prepočítať opravné výkazy. Zmení sa nám daň zo ZČ-Mesačný prehľad, SP-odovody-nebude platiť IP a PvN.
Môžem otvoriť mzdy za 9/2020 a 10/2020?
Prosím pri prepočtoch sa mi zmení aj suma k výplate.
Posielam opravné mesačné výkazy do SP a aj sa majú posielať opravné mesačné prehľady na FS? Resp. Prehľad za 9/2020 a 10/2020 necháme tak a upraví sa nedoplatok v ročnom zúčtovaní?
V SP žiadame kompenzáciu rozdielu sumy a o to menej zaplatíme za 11/2020?
Rozdiel sumy k výplate-ČM vrátime zamestnancovi do pokladne doplatok mzdy? Teda nanovo všetky mzdové výstupy robíme za 09/2020 aj 10/2020?

Prosím skúsených o presný postup poradenia. Ďakujem veľmi pekne za pomoc.

Ešte dopĺňam, pán má HM=580 a daň ZČ platil 25,54 a teraz po zadaní dôchodku mi za 11/2020 ukazuje 29,95. Čo s tými mesiacmi 9 a10/2020 a aj k výplate je viacej.
Naposledy upravil maped : 03.12.20 at 14:14
8 komentárov     zbaliť
ivka70 A kedy mu prislo rozhodnutie o priznani SD?
maped No dal mi zatiaľ iba oznámenie o výplate dôchodku na účet, ale s tým prišlo asi aj to rozhodnutie 9.11.2020, už boli mzdy za 10/2020 hotové.
ivka70 Zakon sa menil, od roku 2020 spatne nic neopravujes, prepocitas len mzdu za november do 8.11. a od 9.11., ku dnu rozhodnutia.
Cize rozhodujucim dnom uz je den vydaneho rozhodnutia.
maped Ďakujem.
Prosím Ivka70 a ako prepočítam mzdu do 8.11.? Ako keby ešte nebol dôchodca? Potom od 9. novembra že je dôchodca a už od vtedy neplatí odvody do SP IP a PvN? Tak?
Potom pošle iba riadny mesačný výkaz do SP za 11/2020 s takým výpočtom?
Nič sa neopravuje a nič sa už zo SP späť nežiada?
Ďakujem veľmi pekne.
ivka70 Ano, ale ten datum si zober presne z rozhodnutia.
Presne, do 8.11. ako nedochodcovi, od 9.11. ako dochodcovi, prepocitas poistne a ak sa da v programe manualne upravis. Zvycajne to maju v navodoch SW. Vykaz standardne uz sw spravi.
maped Ivka70 prosím, skúsila som to prepočítať vyšlo mi.

HM=580 za 11/2020 podľa dátumu odvody do 8.11-nedôchodca, od 9.11 dôchodca SP= IP=4.63, PvN=1,54
len nechápem preddavky na daň a výslednú daň bola predtým 25,54 a teraz mi vyšla 28,78 z čoho to vypočítalo? HM=580 ČM=495.53, ZP odvody sa nezmenili: 81,20 a SP bola 199,23 (mám ho aj ako štatutára zakliknutého, zamestnanec je štatutár)
teraz odvody SP=165,17.
Prosím, mám to vypočítané dobre?
veronikasad Máš nižšie odvody (casť mesiaca neplatí inv.poistenie a PvN), preto automaticky máš vyšší základ dane a z toho daň. Výška odvodov do SP sa zmenila, sadzba pre ZP sa nemení.
maped Ďakujem Veronika, je to teda dobre?
Nemusím nič žiadať a tak pošlem za 11/2020?
Obom Vám veľmi ďakujem!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    https://www.socpoist.sk/2127-menu/55...ium=all&page=1

    Od 1.1.2020 vstúpila do platnosti novela, na základe ktorej musí zamestnávateľ upravovať odvody pre dôchodcu odo dňa, kedy bolo vydané rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku.

    mzdové opravy - rozhodnutie k starobného dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.