Zavrieť

Porady

Maximalny prijem SZČO s paušálnymi výdavkami pre minimálne odvody do ZP a SP

Kolko je maximalny prijem v roku 2020 na zivnost pri vyuziti pausalnych vydavkov, aby mi v roku 2021 vysli minimalne zdravotne a socialne odvody v tychto 2 pripadoch?
A. Platim minimalne zdravotne odvody a nulove socialne odvody
B. Platim minimalne zdravotne odvody a minimalne socialne odvody

Pisal som na SP ale nechcu odpovedat cislami len teoriami a potrebujem to pochopiť na konkrétnom príklade pri uplatení paušálnych výdavkov. Písali že výpočet vymeriavacieho základu je
čiastkový základ dane (neznížený o zaplatené poistné) : koeficient 1,486 : 12

Čiže
ČIASTKOVÝ ZÁKLAD DANE=
príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2
-
výdavky (preukázateľne/paušálne)
-
odpočet výdavkov (nákladov) na výskum a vývoj
-
nezdaniteľné časti základu dane
Platí však: Pri uplatnení skutočne preukázateľných výdavkoch sú zaplatené odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne už súčasťou týchto výdavkov, avšak pri uplatnení paušálnych výdavkov, t. j. percentom z príjmov, musí fyzická osoba k výške týchto výdavkov pripočítať aj sumu zaplatených odvodov.

Ak mam prijem 21000 rocne v 2020 a uplatnujem pausalne vydavky
ČZD=prijmy-(pausalne vydavky+odvody do ZP a SP) - odpočet výdavkov (nákladov) na výskum a vývoj - nezdaniteľné časti základu dane

Pri platbe minimalnych zdravotnych odvodov a nulovych soc. odvodov je vypocet vymeriavacieho zakladu
ČZD=21000 - (21000*0,6 + 70,91*12 + 0) - 0 - 4414,20 = 3134,88
Vymeriavaci zaklad vypocitam 3134,88 : 1,486 : 12 = 175.80

Vymeriavací základ je menej ako 546 € pre 2021 takze budem platit minimalne zdravotne aj socialne odvody v 2021?

Pri platbe minimalnych zdravotnych odvodov a minimalnych soc. odvodov je vypocet
ČZD=21000 - (21000*0,6 + 70,91*12 + 167,89*12) - 0 - 4414,20 = 1120,2
Vymeriavaci zaklad vypocitam 1120,2 : 1,486 : 12 = 62,81

Vymeriavací základ je menej ako 546 € pre 2021 takze budem platit minimalne zdravotne aj socialne odvody v 2021?
veronikasad Vymeriavaci zaklad pocitaj bez odpočítania ročnej NCZD a zaplateného poistneho, to by si musel spätne k zakladu dane pripočítať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Zle počítaš. Pre výpočet VZ berieš do úvahy čiastkový základ dane.
    NČZD sa týka len daní (názov - nezdniteľná časť dane).
    tu pozri SP .. a tiež tam máš kalkulačku (aby si sa nemusel trápiť) https://www.socpoist.sk/vymeriavaci-...ci-zaklad-szco
    Naposledy upravil Katy a R : 08.12.20 at 12:51 Dôvod: link
    rockon Na soc. poistovni je totalne neprehladna stranka a nechcu odpovedat presnym vypoctom na podpore. Ako hovori moj kamarat, bohuzial co je statne, je zle.

    Tie odvody som tam preto bral v uvahu lebo ma toto pomylilo:
    Pri uplatnení skutočne preukázateľných výdavkoch sú zaplatené odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne už súčasťou týchto výdavkov, avšak pri uplatnení paušálnych výdavkov, t. j. percentom z príjmov, musí fyzická osoba k výške týchto výdavkov pripočítať aj sumu zaplatených odvodov.

    https://www.podnikajte.sk/dan-z-prij...-ako-sa-pocita

    Ale hlavnu odpoved som uz dostal:
    Maximalny rocny prijem pre platenie minimálnych odvodov pri výdavkoch pausalom je 24 340€.
    Katy a R podľa mňa je kalkulačka na stránke SP fajn - aj info o odvodoch dostatočné. (načo by si tam volal - len treba zadať jedno, resp dve správne čísla - nič viac). A keď už - celkom presne to máš napísané v zákone. Samozrejme - treba si aj pozrieť základnú terminológiu

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Maximalny rocny prijem pre platenie minimálnych odvodov pri výdavkoch pausalom je 24 340€
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    rockon Veľké ďakujem za odpoveď, ešte podotázka, tento maximálny ročný príjem platí bez ohľadu na to či som doteraz platil minimálne zdravotné odvody + nulové sociálne odvody, alebo minimálne zdravotné aj minimálne sociálne odvody?
    veronikasad ano, odvody sa platia z rozdielu príjmov a výdavkov (bez uplatneného poistného a ročnej NČZD).
    Vsak si to hoď do vzorca, ktorý si použil pri výpočte.
    rockon Ok, díky.
      zbaliť

    Maximalny prijem SZČO s paušálnymi výdavkami pre minimálne odvody do ZP a SP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.