Zavrieť

Porady

Môžem ako szčo dať do účtovníctva výdavky na prenájom bytu v ktorom bývam?

Pekne zdravím.
Som SZČO 1. rok. Nie som platca DPH. Som v prenajatom byte kde majiteľ súhlasil s adresou výkonu podnikania. Môžem nájomné platiť z podnikateľského účtu a výdavky za nájomné si tak dávať do účtovníctva aj keď v zmluve o nájme figurujem ako fyzická osoba nepodnikateľ (čiže nie sú tam ani IČO ani DIČ)?
Ďakujem za rady a usmernenia.
4 komentárov     zbaliť
veronikasad V akej oblasti podnikas?
kzorjan Administratíva, registratúra, počítačové spracovanie dát
veronikasad Dostala si dotáciu z UP?
kzorjan na rozbeh živnosti? - nie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    minimálne polovici SZČO, možno aj viac sa oplatí nešpekulovať s reálnymi výdavkami ale ísť cez 60% paušál, t.j. do nákladov ide 60¨príjmov plus zaplatené odvody. Tých 60% môže byť maximálne 20 tisíc €. Skús pozrieť, či skôr tadeto nevedie pre teba cesta. Je to oveľa jednoduchšie, s nikým sa nemusíš o uznanie výdavkov doťahovať, eviduješ iba príjmy a zaplatené odvody. Nájomné môžeš v tom prípade kľudne platiť aj z podnikateľského účtu, dôležité sú príjmy.
    veronikasad Výdavky pausalom su nie vzdy výhodné pre zacinajucich podnikateľov s dotáciou na podnikanie z UP. Najma ak ju dostanu koncom roka ...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Najomne mozes platit z podnikateľského uctu, bude to vsak VNZD. Prepocitaj si ci pre teba nebude výhodnejšie uplatnenie vydavkov pausalom. Ak si zacala podnikat koncom roka, ber do úvahy aj vymeriavaci zaklad pre platenie preddavkov na zdravotné poistenie
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kzorjan Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Začala som podnikať 1.1.t.r., takže som sama zvedavá ako to celé dopadne do konca roku, lebo ten prijem bol taký LTT.
    Dáša_ LTT s ohľadom na čo? Lebo niekto si stráži hranicu na platenie odvodov, niekto minimálne odvody....
    kzorjan Minimálne odvody + nájom + softvér s ktorým pracujem.
    Dáša_ mne to vychádza takto - od príjmu 6552 (za celý rok 2020) budeš platiť odvody aj do socialnej poisťovne. Až do príjmu zhruba 24300€ za rok budeš platiť odvody z minimálnej mzdy. Od príjmu cca 13160 zaplatíš aj daň z príjmu. Čísla su uvedené za predpokladu, že si podnikala celý rok, platila minimálne odvody do zdravotnej poisťovne a nemáš iný príjem, budeš si uplatňovať nezdaniteľné minimum a uplatníš 60% paušálne náklady ( vychádzam z toho, že minimálny vymeriavací základ pre rok 2021 je 546€, uplatnene zdravotne odvody za rok 2020 vo výške 70,91/mesiac, odpočitateľná na daňovníka je 4414€)
    kzorjan Zo srdca ďakujem!
    veronikasad Nájom by si platila, aj keby si nepodnikala. Samozrejme musíš si naň zarobiť, ale nemôžeš si ho dať do výdavkov ovpl.základ dane.
      zbaliť

    Môžem ako szčo dať do účtovníctva výdavky na prenájom bytu v ktorom bývam?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.