Zavrieť

Porady

Ukončenie živnosti a zásoby tovaru

Dobry den,

poprosim Vas o radu, planujem zrusit zivnost ku koncu tohoto roka, potreboval by som poradit co so zasobami.

1. Mozem teraz predat zasoby tovaru na sklade napr. 10.000 Eur bola nakupna cena za zlomok ceny napr. za 2.000 Eur ?
Som SZCO, platcom DPH. Za nakupnu cenu je to nerealne niekomu predat a predpokladam ze ani za polovicnu. Moze mat danovy urad
namietky ze som lacno odpredal tieto zasoby?

2. Kratkodoby majetok ktory mam v evidencii, mozem ho len vyradit z evidencie?

Vopred dakujem za odpoved

Peter
22 komentárov     zbaliť
veronikasad Komu chces predat zásoby? V akej oblasti podnikas?
veronikasad Ukoncenim podnikania ti nezanikne registrácia platiteľa DPH, treba požiadať DU o stanovenie posledného obdobia
atech dakujem za odpoved, mam predajnu autodielov v BA, jedna sa o zasoby autosuciastok,
zasoby som chcel predat este tohoto roku aby som mal to mal vysporiadane, zaplatil dan aj DPH
a tym padom ukoncene podnikanie
atech zasoby chcem predat sukromnej osobe , neplatcovi DPH
veronikasad Súkromnej osobe - nepodnikatelovi? Aka je hodnota zasob?
atech Zasoby su v hodnote asi 8,000 eur a chcem to predat za 2,000 Eur.
Radsej to chcem dat lacnejsie a naraz sa toho zbavit ako potom to roky rozpredavat po inzeratoch
a aj tak vela za to nedostanem
Mam jedneho zaujemcu, nepodnika, je to sukromna osoba, vlastne mna ani nezaujima co s tym urobi, hlavne aby som sa toho zbavil
Mila123 určite si zloží z týchto súčiastok aspoň 1/2 auta..... a rozdiel dodaníte aj vy ? a aj zamestnanec?
veronikasad Teba to zaujímať nemusi, ale DU môže. Neviem ako to bude posudzovať v aktualnej situacii, bezny postup bol taky, ze firma vyhlasila vypredaj zasob dostupny kazdemu. Na zbytok sa urobila inventura a zasoby sa pri skončení podnikania dodanili a odviedla DPH. Nezabudni na urcenie pisledneho zdanovacieho obdobia DPH, nebude to posledny mesiac alebo stvrtrok podnikania.
atech Dakujem za odpovede a ze so mnou stracate cas. Ale neviem ako to urobit aby som sa toho zbavil a zaroven nemal problemy s danovym uradom.
Niektore diely su tam "leziaky" na sklade mam ich aj viac ako 5 rokov, nakupna cena bola vtedy napr.100 eur a dnes je cca 70 eur.
To nemozem tovar predat lacnejsie ako som ho kupil? Za nakupnu cenu to nepredam, to si potom kupujuci moze rovno objednat z velkoskladu
kn-alka a kukol si sa do linku, čo som pripla? hneď v prvej odpovedi od daňového úradu máš tvoj prípad
veronikasad Mozes, ale mal si to urobiť cez vypredaj. Ked to predas jednemu nepodnikatelovi na fakturu, moze byť problém. Lebo predajnu uz mas asi teraz zstvorenu, aby si to nahadzal cez ekasu na viac dokladov do konca roka.
kn-alka kto mu kedy po rokoch bude vedieť dokázať, že to doteraz nemal vo výpredaji - nepredalo sa, tak to teraz predá na faktúru - zasa netreba si komplikovať život
veronikasad Len zasoby su ešte na sklade a predajňa zatvorena, či mototechny maju výnimku?
Mila123 kto? DÚ...ak by vypredával už skôr mal by predsa aspoň nejaký príjem z výpredaja...
kn-alka to fakt musí mať príjem z výpredaja - keď nikto nechcel súčiastky ani vo výpredaji - všetko sa dá ukecať - nikto to proste nechcel - a predaj na dobierku predsa ide aj pri zatvorenej prevádzke - "výdaj cez okienko"
veronikasad Ozaj, ako je to teraz s danovymi kontrolami na dan z prijmu? Ohlasili sa mi v jednej firme na cely rok 2019, hned po odoslaní DP DPH za 11/2020 s NO cca 50€.??
atech Ja to risknem, urobim inventuru a dam mu to na fakturu. Z tych 2,000 odvediem DPH a hotovo.
Co mam s tym urobit ked to nikto nechce? Nech to odo mna kupi danovak ak by sa mu nepozdavala cena
veronikasad Fakturu ti uhradi na účet?
atech Cez pokladnu
veronikasad Ak vydas doklad cez ORP, OK
atech Do faktury dam vsetky polozky autodielov a faktura bude uhradena cez VRP
veronikasad v poriadku
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    1.
    https://podpora.financnasprava.sk/90...3%A1sob-tovaru

    2.
    krátkodobý majetok myslíš nákup drobného majetku rovno do spotreby?
    áno, stačí ho vyradiť, je už "spotrebovaný"

    3.
    oznámiš DÚ ukončenie živnosti, odovzdáš kartičky DIČ a IČ DPH a počkáš na list od DÚ, kde ti určia posledné zdaňovacie obdobie
    https://www.financnasprava.sk/sk/pod...tracie-pre-dph
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    atech dakujem za odpoved, na zivnostenskom urade nahlasim ukoncenie zivnosti, na danovy urad tiez pojdem nahlasit,
    hlavne sa mi jedna o ten odpredaj autosuciastok pod nakupnu cenu. Mam zaujemcu ktory by to odkupil, je to sukromna osoba,
    neplatca DPH, a cena za odpredaj by bola asi 20% z nakupnej ceny. Nebude mat voci tej cene danovy urad namietky? Ale za nakupnu cenu
    to nemam sancu nikomu predat.
    marjankaj Jarka aká spotreba? To je tovar určený na predaj.
    kn-alka v druhej otázke sa nepýtal na tovar ale na drobný majetok
    marjankaj Je to predajňa a nie autoservis. Asi to veľmi nevie rozlíšiť.
      zbaliť

    Ukončenie živnosti a zásoby tovaru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.