Zavrieť

Porady

Fakturovanie zálohy na tovar do Švajčiarska

Firma vyhotovila faktúru na dodaný tovar do Švajčiarska. Ale s tým, že v decembri fakturuje zálohu 20 % z ceny tovaru. A dodanie tovaru bude až za obdobie 1/2021. Ja si myslím, že táto faktúra nepatrí do daňového priznania za obdobie 12/2020, lebo daňová povinnosť vznikne až za obdobie 01/2021. Podľa môjho názoru mal konateľ vystaviť len zálohovú faktúru na 20 % a potom pri dodaní t.j. v 01/2021 vyhotoviť faktúru s tým, že by odpočítal prijatú zálohu. Je môj názor správny? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    miruka75 ano je mi to jasné. Konateľ však tvrdí, že on túto faktúru nezruší. Chcem sa opýtať, je možné túto faktúru zaúčtovať do obdobia 12/2020, keď dodanie ešte nebolo uskutočnené. Ďakujem.
    Tweety V texte má, že fakturuje zálohu 20%? ak áno je to správne. Ak tam nemá, že je to záloha, potom ju zaúčtuješ ako riadnu faktúru .ZF neúčtujeme.
    miruka75 Na faktúre je napísané, že fakturuje tovar. Pozerala som si aj zákon, ktorý nezakazuje vystavovať faktúry skôr, ako bolo dodanie. Len som rozmýšlala, že sa jedná o vývoz a potrebujeme k zaúčtovaniu aj potvrdenie z colnice, čo budeme mať len keď tovar opustí SR. T.j. v januári 2021. No a neviem keď bude táto faktúra v daňovom priznaní za 12/2020 a na potvrdení od colnice bude dátum 01/2021. Či to bude v poriadku.
    Tweety Vysvetli to konateľovi a konajte podľa zákona, Je taký problém vystaviť ZF?
    miruka75 Ako z mojej strany to nie je žiadny problém. Nemusela by som to riešiť. Len je ťažšie to vysvetliť zahraničnému konateľovi. Nový rok začnem práve s vysvetlením tejto témy
    :-)
      zbaliť

    Fakturovanie zálohy na tovar do Švajčiarska

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.