Zavrieť

Porady

Pandemický rodičovský príspevok

ahojte, čítam a čítam na internete, ale aj tak mám kopec nezodpovedaných otázok ohľadom pandemického RP.
Ja mám TPP od roku 2014, syn dosiahne 3 roky 1.1.2021, z-teľ súhlasil s neplateným voľnom, aby som mala teoreticky nárok na pandemický RP. Z-tel ma nahlasi na SP, ZP, ze som na neplatenom volne. Co vyplyva z toho mne? mam sa ist nahlasit na ZP ako matka staratjuca sa o dieta do 6 rokov? Plus podavam nejaku ziadost na UPSVaR, ze ziadam o pandemicky RP?

A nebude problem, ak syn chodí do skoly od septembra 2020 na celý den?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    cinky16 Nepise sa tam,ci mozr dieta navstevovat skolske zaridenie a ak so z-telom nechceme ukoncit PP,iba ist na neplatene volno,ci mam v tomto pripade narok na pandem.
    RP
    cinky16 Naozaj nikto neviete poradit?
    veronikasad Na UP mas kompetentnych na odpoveď. Ak nemas dalsie dieťa, nezabudni riešiť zdravotné poistenie...
    cinky16 Vcera som sa bola pytat na upsvar,tak.mi povedali,ze oni nevedia,ako so z-telom...ze mne oride koncom januara papier z upsvar,ale ja musim uz po 1.1. Riesit,ze co v robote....zp si potom doplacam sama,ak ma da z-tel na neplatene volno a ja sa prihlasim v zp ako matka starajuca sa o dieta do 6 rokov?
    Katy a R až tak podrobne nejdem študovať - ale mne sa zdá, žeby si skôr mala žiadať dávku ošetrovné (doteraz robíš, ak som správne pochopila) - popozeraj to presnejšie, aj podmienky RP, ošetrovné má prednosť pred pand. RP - a aj stránku SP pozri .
    veronikasad Katy, dieta chodi do škôlky, nie je dôvod na osetrovne, iba ak bude doma.
    Pokiaľ dieťa je v škôlke viac ako 4 hod.denne, nemôže sa pocas nepl.volna, ak jej pandamicky RP nepriznaju, prihlásiť sa ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov veku. Zdr.poistenie bude platiť ako samoplatitel
    Katy a R som myslela, že škôlky teraz zavreté ? (ale nejdem už - lebo sa mi nechce čítať podmienky )
    veronikasad Nie su zavrete, pokial nie je nakaza v škôlke. Vnuk chodi do škôlky, teraz maju tuším prázdniny.
    cinky16 Ano,momentalne mam PP od roku 2014,syn dovrsil 3 roky,vyhodnejsie pre z-tela by momentalne bolo,nakolko vaetko ostava zatvorene,ak by ma dal na nepl.volno,nakolko PP nechceme rozviazat. Ale neviem,ak budem na neplatenom volne ci mam narok na pandemicky RP,ja by som mala nieco,on neplati odvody a mam sa kde vratit po tom,ako skonci lockdown...
    cinky16 Poprosim blizsie vysvetlit,lebo som nepochopila celkom: ak z-tel ma nahlasi na neplatene volno,mam narok na pandemicky RP,v ZP budem ako samoplatitel. Ale moze dieta navstevovat skolku cely den?
    cinky16 Je to mozne,lebo doteraz syn navstevoval skolku celodenne od septembra a mal 2 roky a 9 mesiacov.a mala aom narok na RP
    ivka70 Mila narok pri standardnom RP je do 3 rokov dietata bez ohladu na to, ci dieta navstevuje jasle, skolku a ci matka pracuje alebo nie. To nemusis vobec spochybnovat.
    Ake podmienky platia pri pandemickom RP, treba nastudovat.
    Tam si myslim je podmienka absencie ineho prijmu, ale potvrdit to neviem. Trebo pozriet zakon.
    Katy a R ivka - o pandemickom - je to v tom priloženom linku - aj o príjme, je tam aj nariadenie vlády a tiež aj zákon o RP treba pozrieť . - a skôlky budú naozaj otvorené?
    ivka70 Katy, to nech si naštudujte autorka , ja som sa snažila len opraviť mylne tvrdenie mily123, ktorá to následne vymazala.
    Škôlky aj prvý stupeň ZŠ fungujú (okrem prázdnin).
    Katy a R len som ťa chcela doplniť, že tá absencia príjmu je v podmienkach (priložený link) . tie škôlky som si už aj ja pozrela (sa mi nechcelo veriť)
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Keď nechceš ukončiť pracovný pomer, daj si žiadosť o pandemicky rod.prispevok a pockaj na rozhodnutie UPSVaR. Ak ti ho nepriznajú, musis si doplatiť zdr.poistenie ako samoplatitel, kedze dieťa chodí do škôlky, nesplnas podmienku celodennej starostlivosti (ta sa nesleduje pri poberani rod.prispevku).
    Mala si to riešiť na UP podstatne skor, nie par dni pred koncom roka.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    cinky16 Na urade prace som bola,povedali,ze mam este cas,ze koncom januara mi pride automaticky papier o predlzeni RP,len som nevedela,ci je mozne neplatene volno,prihlasit sa ako samopl. Do ZP, aby som mala narok na pandemicky RP,PP rozviazat nechceme.
    veronikasad Podaj si žiadosť a cakaj... Zamestnávateľ si splní oznamovacie povinnosti a ak ti ho nepriznajú, prihlasis sa spätne v ZP ako samoplatitel. Nie vzdy sa spekulacie vyplatia, kľudne si sa mohla so zamestnavatelom dohodnut na ukonceni prac.pomeru, riešiť pandemicky RP zákonnou cestou a ked bude mať pre teba prácu, nastúpis do firmy znovu.
    cinky16 Aj tuto alternativu sme zvazovali,rozviazat PP,alw to by som mala narok na podporu,nie pandem. RP....takto nam to prislo najschodnejsie ist na neplatene volno
    veronikasad Automaticky ti ho po 1.1. asi vyplacat nezačnú, musíš preukázať splnenie podmienok. Napis do diskusie na nejaký "mamickovsky" web, tam skôr dostaneš odpoveď...
    cinky16 Myslela som,ze sem je niekto kto pracuje na upsvar a vedeli by mi poradit v pripade mojich podmienok,ci je tato moznost ok.
    zltalienka Ako si dopadla? Schválili pandemický RP aj pri neplatenom voľne zo zamestnania?
    cinky16 nie, neschavalili. Pani na úrade mi povedala, že po skončení RP ma preberá z-teľ. Ak z-teľ nemá pre mňa prácu, rozviaže PP a mám nárok na podporu...
      zbaliť

    Pandemický rodičovský príspevok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.