Zavrieť

Porady

Mám nárok na nejakú dávku od štátu? ja alebo firma?

Po ukončení TPP u zamestnávateľa z dôvodu založenia si vlastnej firmy, nemôžem byť evidovaná na úrade práce a poberať dávku v nezamestnanosti, i keď som si predtým platila všetky potrebné odvody. Preto som vo vlastnej firme nahlásená ako zamestnanec na 1 hod týždenne (kvôli poisteniam ZP a SP) ako administratívny pracovník s povinnosťami pri zakladaní prevádzkarne (5e/hod brutto). (Vo firme sme obaja konatelia s manželom, ale keďže živnosti sú remeselné, nemôžem sa ja z nej odhlásiť, nakoľko manžel by nespĺňal podmienku odbornosti). Prakticky som nestihla začať podnikať a z nariadenia RÚVZ prevádzka je zatvorená a bude do neviem kedy. Dotácie resp. prvá pomoc plus, z toho čo som čítala sa nevzťahuje na môj prípad. Alebo? Vie mi niekto poradiť, nasmerovať, čo by som mohla, o čo si požiadať? Aké sú možnosti? Ide o novú firmu, ktorá nemá žiadne tržby a ja prakticky nemám žiaden príjem.
Ďakujem
6 komentárov     zbaliť
Mila123 od kedy vznikla sro?
SK321 jul 2020, na TPP som bola zamestnana do konca oktobra a od novembra som na 1 hod tyzdenne u seba
Mila123 môžete čerpať Opatrenie na zamestnancov 1, alebo 3A alebo 3B (keďže je mzda nízka tak sa zrejme ani neoplatí), keďže nie ste sama konateľka a spoločníčka (jednoosobová sro) nie ste, nemáte nárok na opatrenie č. 4B, teda ak nemusíte byť vy ako garant činnosti spoločnosti, (manžel zrejme musí), predajte, prepíšte, či darujte - proste zbavte sa konateľstva a vlastníctva v sro, choďte do evidencie na UPSVaR a vyčerpete si PvN z Vášho zamestnania (i keď si trošku ublížite, nakoľko ste mali veľmi nízku mzdu a tá sa bude počítať do výpočtu podpory v nezamestnanosti)
SK321 Práveže ja spĺňam podmienku odbornosti, a teda ja sa nemôžem odhlásiť z firmy. A niečo ako životné minimum, či dávku v hmotnej núdzi by sa dalo využiť? alebo niečo iné?
Mila123 nič, ste podnikatelia, resp. vlastníci firmy a súčasne zamestnanci
SK321 aha, no i tak ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Mám nárok na nejakú dávku od štátu? ja alebo firma?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.