Zavrieť

Porady

Oprava mena v rodnom liste - postup?

Koncom roka som sa vydávala a pritom som zistila, že matrika pri digitalizácii môjho rodného listu vynechala dĺžeň v mojom mene. Zrejme pracovník prehliadol. Problém však je, že matrikárka mi teraz tvrdí, že mi ho tam nemôžu vrátiť späť, lebo také men neexistuje a vymenovala mi iné verzie môjho mena. Ukázala som jej občiansky, aktuálny, platný, kde to meno mám s dĺžnom a ona že nech mi to opravia na polícii, lenže ja tam ten dĺžeň chcem, ja si nechcem meniť krstné meno na bez neho. Snažím sa nájsť pôvodný rodný list vydaný ešte počas Československa, kde je to jasne s dĺžňom. Otázka je, čo ak ho nenájdem, ako postupovať, aby mi štát svojvoľne nemenil meno, ktor používam už tri dekády a pokladám za svoju identitu.

Chcem byť naďalej Máriana a nie Mariana či Mariána, ako mi navrhla pani na úrade. Čo s tým? V občianskom mám stále Máriana ale sobášny list a vytlačený opis rodného listu (z matriky) je bez dĺžňa.

Pomoc...
buchač Ser na to...viac krát už rodný list ťahať veru nebudeš.

P.S.:
...a poďakuj rodičom, že ti spotvorili meno....nakoľko
" Meno Marianna - meniny a význam
Ženské meno Marianna pochádza z latinského mena Marianus a v preklade znamená "patriaca rímskemu rodu Mariovcov".
Čiže meno nie je odvodené od Márie.
PolishSlovak Toto je zbytočný komentár, neuviedla som svoje pravé meno ale príklad. Takže tu zbytočne mudruješ o pôvode mena a ja chcem mať meno, ktoré celý život používam aj na novom občianskom po vydaji a na to musím mať ho uvedené aj na dokladoch ako bolo pôvodne, pred chybou na matrike, bo na základe toho mi budú dávať nový občiansky na polícii. Inak by mi ho teraz vydali prvýkrát bez dĺžňa. Nebyť chyby na matrike, ktorá sa odhalila pri sobáši, tak mám ďalej na občianskom meno, ktoré užívam od narodenia... Rodiča mi meno nespotvorili, bola to chyba vtedajšej matrikárky a rodina sa rozhodla, že to znie krásne a výnimočne a tak to tak nechali.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Onko je offline (nepripojený) Onko

  Onko
  Však na úrade by stále mali mať pôvodnú papierovú verziu, ktorá sa digitalizovala, nech to skontroluje v nej. A keď "pani na úrade" nebude ochotná, tak sa treba obrátiť na jej nadriadeného/-ú.
  PolishSlovak fakt? vau, to som nevedela, myslela som, že len ja mám papierovú verziu, tak to sa opýtam, lebo ma fakt nahnevalo ako mi matrikárka vraví, že si mám zvyknúť na novú formu svojho mena :O no jasne, v 40ke si budem meniť meno...

  avalik je offline (nepripojený) avalik

  avalik
  plati to co je v matricnej knihe, nie co mas v OP

  mojmu otcovi tiez do prveho OP zapisali s chybou meno ... az pri vybavovani dochodku sa na to prislo - aby sme si my ostatni (manzelka a deti) nemuseli menit vsetky doklady, musel on poziadat a zaplatit zmenu mena
  jelalim ak 30 rokov z nejakym a stale rovnakym menom vystupovala, nemoze platit to, ze v matricnej knihe nejaky uradnik urobi preklep. Toto treba odstranit. Ved na to povodne meno ma vedene vsetky svoje vysvedcenia, diplomy, zdravotne zaznamy, sukromne zaznamy, poistne zaznamy. Nemozu chciet od obcana aby kvoli chybe matrikara alebo uradnika si daval toto doporiadku, alebo fungoval dalej s dokladmi na skomolene meno. Sporna je uz aj platnost uz vydanych dokladov a dokumentov.
  avalik v matricnej knihe, nebol preklep, chybu urobil uradnik pri vypisovani prveho OP

  Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

  Dáša_
  Mám to s menom podobne, Na rodnom liste a polovičke dokumentov mám dlhé á, na druhej polovičke krátke. Dokonca som sa pozerala do obchodného registra a ako majiteľ mám dlhé á, ako konateľ mám krátke a. Pomedzi to forma mena, ktorá je zapísaná, dnes neodpovedá úradnej podobe. Po pravde to neriešim. Nejak mi to nerobí problém. (len pre vysvetlenie, nie je to rozdiel Dáša a Daša )
  Verím ale, že sú ľudia, ktorí sú na svoje extra meno citliví. Mne to nestojí za to vybavovanie, ktoré by som musela kvôli tomu robiť. Neriešila som to ani vtedy, keď som menila po svadbe priezvisko a tým aj mnohé doklady.
  Už som vybavovala aj dôchodok a nebol to problém ani vtedy

  Oprava mena v rodnom liste - postup?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.