Zavrieť

Porady

Kedy vyplatiť odchodné

Dobrý deň. Od novembra som dôchodca, podal som 2-mesačnú výpoveď-pracujem do konca januára, koncom decembra som poslal svojej účtarke Rozhodnutie o pridelení dôchodku. Chcem sa opýtať, či mi zamestnávateľ môže toto odchodné vyplatiť spolu so mzdou v decembrovom termíne-teda v januárovej výplate-čo by bolo pre mňa výhodné, nakoľko ak by to nebolo možné a bolo by to až v januárovom termíne, od 1.1.2021 už ako dôchodca nemám nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka a stratil by som na tom.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak sü splnené podmienky na odchodné, zamestnáv. ho podľa zákona vyplatí v poslednej mzde, teda v mzde za január.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Odchodné sa vyplaca az pri skončení pracovného pomeru, nemôže byť vyplatené v decembrovej výplate.

    Ak tvoj celkovy príjem za rok 2021 nepresiahne polovicu ročnej NCZD a podas si danove priznanie typu A zaciatkom roku 2022, celu zrazenu dan ti daňový úrad vrati.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vladimir06 ďakujem, ale presiahne, budem tam mať to niekoľkomesačné odstupné.
    veronikasad Ak mas za december aj mzdu, tak ti vyplata odchodneho nepomôže ani v decembri. Ak si daval výpoveď ty, na odstupné narok nemas.
    vladimir06 pardon, samozrejme som myslel odchodné
    veronikasad Skús požiadať o ukončenie pracovneho pomeru dohodou k 31.12.2020, ale na odvodoch a dani aj tak nic neusetris. Iba ze by si bol v roku 2020 dlhšie PN... Ak ta firma ešte potrebuje, v roku 2021 môžeš pracovať na dohodu.
    vladimir06 už s tým nič neurobím, plynie mi dvojmesačná výpoveď, koncom januára mi končí.
    veronikasad Aj pocas plynutia výpovednej doby sa da ukončiť pracovný pomer dohodou.
    veronikasad Ak ste mali vo stvrtom stvrtroku nejaké odmeny, mozno výplata odchodneho v januári bude pre teba výhodnejšia, lebo pre výpočet sa použije priemerný zarobok zo 4.Q., v decembri by to bol 3.Q
    vladimir06 čiže, odchodné budem mať vypočítané z priemeru príjmu zo IV. Q., keď ho budem mať vyplatený vo febr. výplate? dúfam, že o to nemusím spísať žiadosť.
    Tweety Áno z priemeru miezd 4.Q. O odchodné netreba žiadať. Ak máš splnené zákonom dané podmienky, zam-ľ ho vyplatí .
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Odchodne sa vyplaca pri skonceni PP, nemoze byt vyplatene skor ako v januarovej vyplate.

    Ak si cely rok 2020 pracoval, nezdanitelnu cast ZD by si uz mal mat celu uplatnenu, cize nic navyse by, sa ti neuplatnilo.
    Dokonca by sa mohlo stat, ze kvoli vysokemu rocnemu prijmu by ti ju v roku 2020 kratili.
    Je lepsie to mat vyplatene az v januari, o nic neprides tym, ze uz narok na NCZD nemas.

    Kedy vyplatiť odchodné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.