Zavrieť

Porady

Vyziadanie OP do ruk policajta

Má právo policajt alebo iný orgán, prípadne inštitúcia vyžiadanie občianskeho preukazu do svojich rúk, napríklad pri legitimácii?
Naposledy upravil ivka70 : 08.01.21 at 18:03 Dôvod: Cele v nazve
5 komentárov     zbaliť
buchač Áno aj nie...
marjankaj To si mu pekne vysvetlil.
buchač Dobre, tak inak.

Má občan právo vedieť svoje povinnosti a práva ?
MÁ !
marjankaj https://www.najpravo.sk/rady-a-vzory...eexistuje.html
besttracker inak pre info,ak mam dobre info,tak ta plastova karticka vodicaku,obcianskeho,...nie je tvoj majetok(hoci platis poplatok),je to majetok statu ktory dal tebe ako obcanovi pravo ho mat akoby pozical...preto ked stratis/ukradnu doklady tak platis pokutu,ak som dobre pochopil,tak mestky policajt ho nemusi dostat priamo do ruk,ale ,,statni (aj zeleznicna,..),,maju pravo na chytenie do ruk...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    ano, v banke vezme OP a nacita udaje ... policajt vezme do ruky a v ramci preukazovania tvojej totoznosti skuma ochranne prvky dokladu, skuma ci nie je poskodeny, ci nie su pozmenene udaje ... pri overovani totoznosti nejde o odovzdanie zalohu

    co sa bojis, ze policajt ujde s tvojim OP?

    Zakon o OP
    § 15
    (4) Občiansky preukaz sa nesmie odovzdať alebo prijať ako záloh a nesmie sa odovzdať ani odobrať pri vstupe do objektu alebo na pozemok a nesmie sa odovzdať ani odobrať v súvislosti s poskytovaním služieb; to neplatí, ak je to nevyhnutné pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Občan nesmie ponechávať občiansky preukaz ako záloh ani pri svojom pobyte v zahraničí.
    Naposledy upravil avalik : 09.01.21 at 14:25

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    a predavačka má právo pýtať OP ak si nie je istá vekom kupujúceho ak ten kupuje alkohol?
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Ja viem...ty moje odpovede nejak nemusíš, ale predsa len ťa poučím.

    Viď moje vyššie " Áno aj nie "...

    Otázka znie ohľadom polície alebo inej inštitúcie, t.z. legitimovanie sa.
    Predavačka má právo pýtať v tomto prípade OP....ALE len k nahliadnutiu a nie na nejaké lustrovanie. Čiže dotyčná osoba ukáže predavačke pod nos OP a život ide ďalej.
    ...ani SBS nemá šancu dostať do rúk OP...nemá na takéto niečo oprávnenie.
    pavol54 alkohol nie je problém, ale vek zamedzujúci vstup do predajne od 09 00 do 11 00
    marleau napríklad onkologickýpacient v o veku 54 rokov, druhá rakovina, štvrté štádium, cíti sa ohrozený, nepustia ho
    avalik hmm, rodinu ci susedov nema? priznam sa, ja osobne by som skusila poziadat susedov o nakup ... na druhu stranu ak by sme v panelaku mali aj viac takychto susedov, nemam problem im doviezt nakup
    buchač Ak sa pacient cíti ohrozený, tak najlepšia voľba na nákup je veľmi skorý nákup...byť v predajni okamžite po otvorení.
    Urobiť rýchlovku pomedzi regále a hajde nazad domov.

    ...a malé predajne na tie Mikasove výhlášky serú zvysoka...teda aspoň ja nemám problém, idem na nákup v hociktorú hodinu.
    pavol54 no ja si myslím, že by asi nemal problém pri vysvetlení, totiž tie predavačky sa boja sankcií a asi v tomto prípade by od hygieny neboli
      zbaliť

    Vyziadanie OP do ruk policajta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.