Zavrieť

Porady

Náhradné voľno za nadčas a mzda

Naši zamestnanci majú preplatené hodiny nadčas v tom mesiaci, kedy ich odpracujú. Po dohode so zamestnávateľom čerpajú náhradné voľno do 4 mesiacov. Za ten čas náhradného voľna im už nepatrí žiadna mzda? Ak by mal zamestnanec čerpaných viac dní náhradného voľna v mesiaci (pri napr. 100 h. nadčasu je to 12,5 dňa náhr. voľna), bude jeho mzda výrazne nižšia. Napriek tomu je prihlásený celý čas v ZP aj SP, avšak jeho príjem môže byť nižší ako mesačné minimum? Počet hodín náhradného voľna, ktoré môže v mesiaci vyčerpať nie je nijako obmedzený?
11 komentárov     zbaliť
ivka70 Tak maju tie hodiny nadcas zaplatene alebo cerpaju nahradne volno?
sito "Za ten čas náhradného voľna im už nepatrí žiadna mzda?"

To akože na tom nadčase nepracovali? A vieš čo je náhradné voľno? To je spravená robota zadarmo. Prečo? Ak odpracuje celý mesiac 21 dní a k tomu 16 hodín nadčasu, dostane mzdu za 23 dní + príplatok za nadčas. Ak si vyberie 2 dni náhradného voľna zaplatených bude mať len 21 dní, a bez príplatku za nadčas.
veronikasad Marcel, prečo zadarmo ? Deň kedy ho bude čerpať bude mať predsa zaplatený ...
sito Ale áno, plácu za spravenú prácu dostane, má ju zaplatenú. Takto, mzda za 1 deň je 40 €. Za 21 dní je to 840 €. Zamestnávateľ príde za zamestnancom, na začiatku mesiaca, potrebujem nutne spraviť toto a toto musíš, nariaďujem ti nadčas, spolu 16 hodín = 2 dni. Mzda za nadčas je 80 €. + 25 % príplatok 20 €. Teda za nadčas zarobí 100 €. Nadčas 100 + 840 = 940 €. Za mesiac teda zarobí 940 €. Ale, pred koncom mesiaca príde zamestnávateľ za zamestnancom, musíš posledné dva dni zostať doma, budeš mať náhradné voľno! Otázka. Koľko zarobil zamestnanec za mesiac v ktorom odrobil 2 dni nadčasu?

Inak, zamestnanec príde za zamestnávateľom, potrebujem posledné dva dni zostať doma, daj mi na ne náhradné voľno. Koľko zarobí zamestnanec, ktorý odpracoval v mesiaci 2 dni nadčasu?

Ešte inak, Zamestnanec príde, že chce dva dni náhradného voľna. Zamestnávateľ povie, že nie, nie je to možné! Koľko zarobí zamestnanec, ktorý odpracoval v mesiaci 2 dni nadčasu?

???
veronikasad Ak si zoberie náhradné volno v tom istom mesiaci, tak odpracoval len základný fond pracovného času. Čo by si chcel navyše ? Veď ten deň čo bol doma ma zaplatené... Nadčas platený nemá.
sito V prvom prípade si zamestnanec nezoberie náhradné voľno, nechce ho, chce peniaze. Ak mu zamestnávateľ nariadi náhradné voľno, tak mu úmyselne nechce zaplatiť tých 100 €. ale zaplatí mu len 840 €.

V druhom prípade si je zamestnanec vedomí, že za mesiac zarobí len 840 €. Zamestnávateľ súhlasí.

V treťom prípade si je zamestnanec vedomí, že za mesiac zarobí len 840 €. Ale zamestnávateľ s tým nesúhlasí musí, zarobí o 100 € viac.

"Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

Ak zamestnanec nadpracúva prácou vykonávanou nad určený týždenný pracovný čas pracovné voľno, ktoré mu zamestnávateľ poskytol na jeho žiadosť, alebo pracovný čas, ktorý odpadol pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, nejde o prácu nadčas.

Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem."

"Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % jeho priemerného zárobku.

Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas. Zamestnancovi patrí náhradné voľno v rozsahu, v ktorom práca nadčas trvala; v tom prípade zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1 nepatrí."

Takže, zamestnávateľ môže zamestnancovi nadčas prikázať! Náhradné voľno nie! Ak ho predsa len nejakým spôsobom donúti si zobrať náhradné voľno za vykonaný nadčas, tak svojho zamestnanca okradne, vykoristí, ošmekne, atď. Či podľa teba nie?
veronikasad Marcel, nevypisuj "roráty" romy16 sa pýta na čerpanie NV za prácu nadčas ...
sito Keby si romy prečítala a pochopila zákonník práce, nemusela sa pýtať na porade. Veď je to v ňom jasné napísané! A keby si si ho prečítala a pochopila Ty, tak by si sa nepýtala " Marcel, prečo zadarmo ? Deň kedy ho bude čerpať bude mať predsa zaplatený ... " Jedna vec je práca nadčas a druhá vec je mzda za nadčas. Ale spolu súvisia. Či nie?
romy16 Áno, tak mi to počíta aj program MRP mzdy. Keď zadám v dochádzke nadčas pre náhradné voľno, zamestnanec zaň dostane zaplatenú mzdu. Keď čerpe za nadčas náhradné voľno (teda logicky nepracuje), nemá ani zaplatenú mzdu. Pýtam sa, či to nevadí, ak čerpe v nasledujúcom mesiaci viac náhradného voľna, pričom v mesačných výkazoch SP a ZP je prihlásený normálne ale jeho príjem je výrazne nižší...pretože on čerpal náhradné voľno za nadčas, ktorý už mal uhradený v predchádzajúcom mesiaci...
sito Zamestnávateľ môže nadčas nariadiť! Nemôže nariadiť náhradné voľno za prácu, ktorú vykonal zamestnanec v čase nadčasu. Môžu sa dohodnúť, "DOHODNÚŤ" na čerpaní náhradného voľna.

"Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno podľa odseku 4, zamestnancovi patrí mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1"

Ale píšeš, že oni sa dohodli?

V januári zarobí 840 + 80 € mzda za nadčas, vyplatené. V máj je posledný mesiac, kedy musí na základe dohody zostať zamestnanec dva dni doma. Teda má kĺzavé voľno. Za kĺzanie mu neprislúcha žiadna mzda. Takže v máji bude mať zamestnanec vyplatené 760 €. Vo vašom prípade dostane ešte bonus 20 € na ktoré zo zákona nemá nárok. Takže, ak zamestnávateľ akýmkoľvek spôsobom presvedči zamestnanca čerpať za čas, ktorý zamestnanec odpracoval na príkaz zamestnávateľa nad jeho mesačný stanovený čas. Je v konečnom dôsledku pre zamestnanca čas bez peňazí. Ale ak si vytvoril rezervu, prežije aj tie dva dni bez práce, nuž čo, bude sa kĺzať.
sito .
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ivka70
Ak namiesto nadcasu cerpaju nahradne volno, platite im mzdu za hodiny nahradneho volna ako keby boli v praci.
Nepatri im len priplatok za nadcas.
Nejde totiz o neplatene volno, aby, sa im znizila mzda v mesiaci, kedy ho cerpaju.
Pocet hodin nahradneho volna v mesiaci nie je obedzeny.
Aj keby cerpal cely mesiac nahradne volno, ma narok na mzdu v tom mesiaci.

Ak im nadcas zaplatite aj s priplatkom v mesiaci, kedy vznikol, dovod na nahradne volno uz nie je.
Naposledy upravil ivka70 : 12.01.21 at 06:06
13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
romy16 Nadčasy majú zaplatené v tom mesiaci, kedy ich odpracujú. Bez príplatku za nadčas. Do štyroch mesiacov si vyberú náhradné voľno za nadčas. Dni náhradného voľna ale už nie sú nijako platené keďže mali zaplatený nadčas. Za hodiny nadčasu, za ktoré si nevyberú náhradné voľno do 4 mesiacov, dostanú ešte príplatok za nadčas. Počíta mi to tak aj program MRP mzdy.
Tak ako to hovoríte vy, by to bolo jednoduchšie, lenže by to bola len akási vedľajšia evidencia odpracovaných hodín nadčas, pričom do miezd by sa ten nadčas premietol až pri čerpaní náhradného voľna?
ivka70 \tak sa spytaj programu, co im mas zaplatit, ked si beru nahradne volno.
Podla mna to ma byt tak, ze bud zaplatene cele aj s priplatkom, ked to odrobia a ziadne nahradne volno, Alebo dohodnute nahradne volno, teda nezaplatene v ten mesiac nic, 4 mesiace cakat, kym si vyberie nahradne volno a ked si ho nevyberie, 4. mesiac zaplatit aj s priplatkom.
Taku evidenciu musi SW zvadnut.
romy16 Hej, asi by mal. Lenže teraz je to tak, že keď mu v dochádzke zadám čepanie náhradného voľna, program mu nevypočíta žiadnu mzdu. Musela by som zadať platené voľno, alebo neviem čo....alebo mu to evidovať ako odpracovaný deň, pričom by mal nárok aj na stravné?
veronikasad V akom mzdovom sw robis?
ivka70 Podla mna potom mate problem dodrzanim minimalnj mzdy, co vam pri kontrole nemoze prejst.
ivka70 veronika, pisala, ze program MRP mzdy.
veronikasad Ivka, nie je problém v tom, ze ak uz je raz nadčas predplatený, náhradné volno by sa uz čerpať nemalo?
romy16 MRP mzdy a personalistika. Ak by sme to robili ako vravíte, tak čo by som potom mala zadať v dochádzke, ked za náhradné voľno mi nepočíta mzdu? Dať to ako odpracovaný deň? To mi nedáva logiku, lebo za odpracovaný deň má nárok na stravné, pričom on nepracuje.
sito Zo zákona musí zamestnávateľ vyplatiť mzdu za prácu, ktorú nariadil zamestnancovi v tom mesiaci v ktorom nadčas odpracoval. Ale ...

"V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno výnimočne dohodnúť, že dosiahnutá mzda za prácu nadčas sa zúčtuje až za čas čerpania náhradného voľna za prácu nadčas."

Ale ...

Zamestnanec za štyri mesiace zabudne.
Zamestnávateľ bude chcieť za štyri mesiace zabudnúť.
Zamestnanec dostane do štyroch mesiacoch výpoveď.
Zamestnanec ochorie na viac ako štyri mesiace.
Zamestnanec do štyroch mesiacoch zomrie.

???
veronikasad Skus zavolat na hotline, mozno zle zadavas zložku mzdy, OLYMP to ma vyriešené
ivka70 Veronika, tiez si myslim, ze je to problem, to je taky mackopes

Ja napriklad vo svojej dochadzke stale vidim hodiny nadcas, prechadzaju do dalsieho mesiaca a ked pride 4. mesiac a nevycerpam si ich ako nahradne volno, mzdarke vysvieti, ze tento nadcas treba doriesit. Posle na preplatenie, ak to nevycerpam este do konca toho mesiaca.
ivka70 sito, vsetko to riesi ZP:
1. musi byt evidencia ,riesi ZP, nikto nemoze len tak zabudnut
2. pri umrti, skonceni PP ochoreni a pod.to musi byt zaplatene vo 4. mesiaci od nadcasu , najneskor v poslednej vyplate, ak PP konci.
sito ivka, už ma to tak nejak netrápi. Ale vždy som tvrdil, aj tvrdím, že nariadený nadčas za nariadené náhradné voľno je práca vykonaná zamestnancom pre zamestnávateľa vykonaná zamestnancom zadarmo. A preto som nadčas za náhradné voľno bezdôvodne nerobieval, zo zásady.

Ale aj ja som sem - tam robil "zadarmo".

Prišiel som pondelok za nadriadeným, potrebujem si nadrobiť piatok, potrebujem byť doma. Dobre, stredu potrebujem, môžeš spraviť nadčas a piatok zostaneš doma A fertik.
  zbaliť

Náhradné voľno za nadčas a mzda

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.