Zavrieť

Porady

(Ne)legalne ukoncenie pracovneho pomeru?

Pracujem v americkej korporacii na Slovensku. Z nicoho nic nam oznamili, ze do konca marca este nase oddelenie bude fungovat, kym sa presunie vsetko do zahranicia, ale potom koncime a mame si hladat inu pracu.

Zatial nemame ziadne vypovede ani sme nic nepodpisali. V USA t mozno funguje tak, ze mozu oznamit skoncenie zo dna na den, ale u nas by mala byt pokial viem 3 mesacna vypovedna lehota od 1.dna nasledujuceho mesiaca od dorucenia vypovede (ktoru nemame).

Udajne to funguje tak, ze HR nas bude pocas februara alebo marca kontaktovat, a ponukne skoncenie prac. pomeru dohodou a ponukne odstupne.

A vraj ked to neprijmeme a nepodpiseme dohodu, tak vyuziju vsetky pravne kroky aby nas odtial dostali.

To sa mi vsak nezda v poriadku.

Ako to ma byt z pravneho hladiska? Prekazka je na strane zamestnavatela - kedze rusi nase oddelenie a nasu poziciu, ktoru sme vykonavali a nema ziadnu nahradnu poziciu.

Je sice moznost hladat si uplne inu poziciu v ramci firmy, avsak nie su ziadne vyhovujuce tomu, co sme robili a je len velmi mala sanca, ze by sa nieco uvolnilo. nieto este pre cely team, ktory konci.
veronikasad odkedy trvá pracovný pomer ?
Wotan Vyse 5 rokov
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Keď nastanú u neho organiz. zmeny, nie ako píšeš prekážky v práci, isto dostanete výpovede podľa §63 ZP. PP v tomto prípade končí uplynutím VD. Jej dĺžka závisí od dĺžky PP. Je najmenej jednomesačná. Ak sa na skončení PP dohodnete ,teda §62-Dohoda o skončení PP z rovnakého dôvodu § 63 k určitému dátumu, PP skončí týmto dátumom. Pri oboch skončeniach vzniká nárok na odstupné.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Wotan no su to v podstate organizacne dovody, ked rusia cele oddelenie a s tym spojene pracovne pozicie. Dakujem za vysvetlenie. A ak si najdem robotu skor, a odidem dohodou ja tak zrejme na odstupne nemam narok, hoci som odisiel kvoli tomu, ze nemaju pre mna uz miesto, len som nepockal kym oni pridu s dohodou
    Tweety Ak ešte predtým požiadaš o Dohodu, nárok na odstupné ti nevznikne.
    Wotan Tak potom asi je lepsie pockat na odstupne a potom hladat externe
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Z vlastnej skúsenosti - ak ti ponúknu ukončenie pracovného pomeru dohodou - ber. Len daj pozor, aby bol v dohode uvedený dôvod ukončenia pracovného pomeru, inak ti nárok na odstupné nevznikne. Odstupné bude vo výške 3-násobku priemerného mesačného zárobku.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Wotan dakujem, kolegom, co odisli, tak ponukli 5 mesacne odstupne. Vraj zahrnuli aj 2 mesiace, co by zamestnanec musel cakat vo vypovednej dobe, ak by neprijal dohodu. A este ti, co robili vo firme dlhsie, mali este plus dalsi mesiac zahrnuty v odstupnom
    ivka70 Odstupne pri dohode je aj podla zakona vyssie ako pri vypovedi.
    veronikasad Ak ponuknu aj tebe, ber...
      zbaliť

    (Ne)legalne ukoncenie pracovneho pomeru?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.