Zavrieť

Porady

havarijné poistenie zmluva a účtovanie v PÚ

Poprosím o poradenie. Mám zmluvu o havarijnom poistení MV s dátumom vystavenia 07.01.2021 začiatok poistenia je 4.12.-03.12.2021.
Mám túto zmluva zaúčtovať cez účet 326 interným dokladom a časovo rozlíšiť v r. 2020?
Resp. prosím ako to zaúčtovať?
Ďakujem veľmi pekne.

Ešte doplňam, ide o ročné poistné bez dane: 463,44
daň z poistenia: 37,08
Tú aň uplatniť v r. 2020 a na aký účet ju prosím účtovať?
Naposledy upravil maped : 14.01.21 at 10:43
avalik a kedy bolo poistne zaplatene? nemas navrh poistnej zmluvy? sa mi nezda, aby poistna zmluva poistovala spatne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ty účtuješ poistné spolu aj s daňou Teda podstatné je poistenie spolu. . Ak máte povinnosť Časového Rozlíšenia, potom r.2020 teda poistné od 4.-31 12..2020 na účet 548, zvyšok ČR na 381.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    maped Ďakujem Majka, tak zaúčtujem spolu čiastku nerozpisujem tú daň spolu čiastku 500,52 vlastne to bez dane je 463,44 a daň 37,08 zle to bolo vidno teraz som si to pozrela ešte raz.
    Prosím ešte daj mi vedieť. Ďakujem srdečne.
    Tweety Čo ti mám dať vedieť? veď som napísala, že zaúčtuješ poistné v celkovej výške aj s daňou.
    segricka Predpis je z roku 2021, takže podľa mňa v r. 2020: 548/326 časť pripadajúca na 2020; v r. 2021 na základe predpisu: 326/379 časť pripadajúca na 2020, 548/379 časť pripadajúca na 2021
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    dan z poistenia riesis len ak ide o zahranicnu poistovnu a nie je registrovana u NBS - pozri stranku NBS, ci stranku financnej spravy
    inac je sucastou ceny poistenia

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Účtovná jednotka má možnosť pri účtovaní nákladov a výnosov na prelome rokov využiť
    § 56 ods. 14 postupov účtovania a nie je potrebné časovo rozlíšiť náklady a výnosy za
    dodržania nasledujúcich podmienok s ú č a s n e :
    3
    1. musí ísť o rozhodnutie účtovnej jednotky (v tomto prípade je časové rozlíšenie len
    na rozhodnutí účtovnej jednotky, ak sa rozhodne časovo rozlišovať, potom § 56 ods.
    14 postupov účtovania neberie do úvahy),
    2. musí ísť o nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad týkajúci sa nákladov
    a výnosov (nevýznamnosť je potrebné upraviť v internej smernici) - napr. telefónne
    poplatky, poplatky za odpad a pod.
    3. pri mikro účtovných jednotkách musí ísť o účtovný prípad medzi dvoma účtovnými
    obdobiami (napr. nevýznamné a opakujúce sa poistné technického roka, nájomné,
    poplatky a pod.)
    4. pri malých a veľkých účtovných jednotkách musí ísť len o účtovný prípad týkajúci
    sa posledného a prvého mesiaca účtovného obdobia (napr. telefónne poplatky na
    prelome decembra 2016 a januára 2017)

    havarijné poistenie zmluva a účtovanie v PÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.