Zavrieť

Porady

SRO dĺži živnosti, ktorú chce odkúpiť (predaj podniku). Čo s tým?

Sro "A" dĺži za tovar živnosti "B" sumu 100.000 €. A a B sú spriaznené osoby (živnostník = 100% spoločník).

V živnosti nie je žiadny majetok ani iné záväzky. Povedzme že cena pri predaji podniku bude 1 €. Pohľadávka živnosti voči sro je 100.000 a je po splatnosti.

Čo s tou pohľadávkou? Ako ovplyvní predajnú cenu podniku? Kto zdaní tú pohľadávku - A alebo B?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Onko je offline (nepripojený) Onko

  Onko
  Predpokladám, že živnostník vedie jednoduché účtovníctvo, preto nezaplatený predaný tovaru za sto tisíc ešte nebol zdanený.

  Otázne je, že čo má byť predmetom predaja podniku, keď podnik nemá žiadny majetok, iba pohľadávku voči kupujúcemu. Načo teda ten podnik kupuje? Evidentne tu niekto špekuluje, ako okašlať štát.

  Má ísť o obchod medzi spriaznenými osobami, teda ide o kontrolovanú transakciu, treba vypracovať transferovú dokumentáciu a rozdiel medzi nezávislou a použitou cenou dodaniť. Keďže podnik vlastní pohľadávku na sto tisíc, jeho trhová hodnota je +- sto tisíc. Ak ho predá za 1 €, živnostník B bude musieť navýšiť základ dane o 99 999 € a zdaniť plnú hodnotu.

  Najjednoduchšie teda bude nevymýšľať s predajom podniku, ale jednoducho zaplatiť záväzok, a potom to u živnostníka zdaniť. Pokiaľ má byť predmetom predaja podniku aj niečo iné, tak to predať v trhovej cene a normálne to zdaniť.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  bryan Ano, tak ako píšeš. Cieľom transakcie je minimalizovať bolestné a rozhodnúť, či má bolieť viac pravý alebo ľavý vačok. Iný zmysel tam už nie je.

  Inak to každý kto sa ide spýtať niečo zamotanejšie je hneď špekulant a okašliavač? Alebo to normálka len tak okolo teba a iné ti na prvú ani nenapadne...smutné.
  Onko Aha, takže keď sa zlodej sám prizná, najsmutnejšie na tom je to, že policajta na prvú nenapadne niečo iné než to, že zlodej kradol
  bryan To si prehnal. Od začiatku je otázka postavená tak, že kto to má zdaniť, nie ako to nezdaniť. Je mi fakt ľúto, že som narazil na takého ako si ty...
    zbaliť

  Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

  Dáša_
  nuž prvá vec, transferové oceňovanie vyberám z materiálu FS

  "Otázka č.2: Predaj podniku a transferové oceňovanie
  Ak fyzická osoba podnikateľ predáva podnik svojej novozaloženej s r. o., musia tieto dve firmy postupovať pri úprave základu dane podľa princípov transferového oceňovania?
  Odpoveď:
  Keďže ide o závislé osoby, musí daňovník predávajúci podnik v prípade nedodržania cien obvyklých upravovať základ dane o rozdiel, ktorý by mohol znížiť základ dane resp. zvýšiť daňovú stratu v nadväznosti na §17 ods.5 zákona o dani z príjmov, pretože ide o kontrolovanú transakciu (§2 písm. ab) zákona o dani z príjmov). Daňovník kupujúci podnik môže postupovať podľa §17 ods.6 zákona o dani z príjmov a upraviť základ dane smerom nadol - tzn. môže uplatniť korešpondujúcu úpravu základu dane. Súčasne každá zmluvná strana transakcie, ktorá upravuje základ dane podľa § 17 až § 29 zákona o dani z príjmov má povinnosť viesť transferovú dokumentáciu o použitej metóde ocenenia transakcie v rozsahu určenom Usmernením Ministerstva financií SR č. MF/ 019153/2018-724 ."

  SRO dĺži živnosti, ktorú chce odkúpiť (predaj podniku). Čo s tým?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.