Zavrieť

Porady

tlačivo DP B-riadok 95

ahojte, už ste vyplňali DP B,?
na riadku 95 sa píše príjem aj keď si uplatňujem paušálne výdavky ?
kn-alka a čítala si poznámku č.19?

19) V r. 95 uvedie daňovník všetky zdaniteľné príjmy, o ktorých účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 a 11 aj keď nie sú súčasťou základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona. Ak daňovník účtuje v sústave podvojného účtovníctva uvedie v r. 95 všetky výnosy, ktoré sú predmetom dane a nie sú od dane oslobodené.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Riadok 95 jeZdaniteľné príjmy (výnosy) z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona

    Co to ma spolocne s pausalnymi vydavkami?
    Ak take prijmy mas, tak to vyplnas.
    Naposledy upravil ivka70 : 21.01.21 at 06:22 Dôvod: korekcia textu
    balunka Na riadku 95 sa uvedú zdaniteľné príjmy (výnosy) z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona potrebné pre účely zistenia sadzby dane podľa § 15 zákona.

    zle si videla je to § 6 nie 7
    ivka70 Ano, to bolo stare tlacivo, opravim.
    Ale v principe je odpoved rovnaka.

    Monča je offline (nepripojený) Monča

    Monča
    na ten riadok 95 sa uvádzajú aj príjmy, ktoré už boli zdanené zrážkovou daňou. Patrí tam aj preplatok z RZZP?

    "Uvedené znamená, že do úhrnu týchto zdaniteľných príjmov, pôjdu všetky zdaniteľné
    príjmy, a to bez ohľadu na skutočnosť, či boli vysporiadané daňou vyberanou zrážkou, resp.
    zákon určuje ich postupné zahrňovanie do základu dane ako napr. pri dotáciách alebo daroch
    súvisiacich s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona..."
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kristina27 Áno, napr. aj preplatok RZZP či KR úroky. V sume pred zdanením (brutto).
    hana_ Prosím Vás, a keď mám príjmy len zo živnosti a v RZZP mi vyšiel nedoplatok, tak riadok 95 je vlastne to isté ako riadok 41?
    Kristina27 https://www.financnasprava.sk/_img/p...aU_2021_MU.pdf
    pozri str. 2 a 3, ak nemáš také príjmy, tak r. 41 a r. 95 sa rovnajú.
    hana_ Ďakujem pekne!
    Peter Fox Vďaka za odpoveď, Kristína. Znamená to teda, že na tento riadok má podnikateľ pripočítať aj úroky, ktoré mu v priebehu roka pripísala banka napríklad na vkladnú knižku alebo na nejaký druhý "nepodnikateľský" účet? Alebo tam takéto príjmy nepatria, keďže tie nesúvisia priamo s podnikaním? Odpoveď na túto otázku by mi veľmi pomohla.
    veronikasad úroky by mali byť zdanené zrážkovou daňou, ktorá sa považuje za vysporiadanú.
    Kristina27 V tom pripnutom usmernení sa píše, že KR úroky z účtu, ktorý podnikateľ využíva na "podnikanie". Aj keď sú zdanené zrážkou a daň je vysporiadaná, do r. 95 idú (ako aj preplatok RZZP). Ide vlastne o "haliere", aká je pravdepodobnosť, že KR úroky v hrubom zvýšia príjmy nad 100000,--? To by SZČO čisto teoreticky musel mať príjmy zo živnosti 99980,-- a KR úroky 21,-- :-)
    veronikasad ten riadok je teda kvoli zníženej sadzbe dane 15 %? (nezamýšlala som sa nad tým, robím DP cez účtovný SW)
    Kristina27 ja som to tak pochopila :-)
    Peter Fox Ďakujem za odpovede. Aj ja si inak myslím, že ten riadok je tam kvôli zníženej sadzbe dane 15 %, keďže v minulom DP nebol.
    Čo sa týka tých úrokov z nepodnikateľského účtu alebo vkladnej knižky, tak tie tam teda zrejme nepatria. Je mi jasné, že pravdepodobnosť, že by takáto centová suma niečo zmenila je takmer nulová, chcel som to však mať správne - pre prípad, že by niekoho napadlo dodatočne buzerovať daňovníkov (čo sa u nás nikdy nedá vylúčiť). :-)
    Kristina27 KR len z účtu, ktorý sa využíva na dosahovanie príjmov. Súkromné nie.
      zbaliť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hana_ Prosím Vás, keď mám príjmy len zo živnosti, tak riadok 95 je vlastne to isté ako riadok 41?
    veronikasad ano
    ivka70 ved to pise aj kontrola DP ....
      zbaliť

    tlačivo DP B-riadok 95

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.