Zavrieť

Porady

Povinnost platby za hospic pre asocialneho brata

Dobrý deň
ako vyriešiť problém a asocialnym bratom ktorý leží v nemocnici na od.ODCH po dopravnej nehode (stret auta z chodcom) v nem.mi povedali že jeho stav si bude vyžadovať 24 h opatrovateľskú službu .. a je potrebné umiestnenie soc .ústave, podal som žiadosť na mesto aj vuc takže čakám . problém je že má len 60 rokov a nemá žiaden príjem , nakoľko sa sám rozhodol pre život skoro bezdomovca ... takže je problém kde ho umiestniť a kto to bude financovať ...môj prijem mi to nedovoľuje .... poraďte ....
12 komentárov     zbaliť
veronikasad predčasný starobný dôchodok sa nedá vybaviť ?
Dinil preverím , ale som skeptický nakoľko 25 rokov UP s prestávkami a dávky v hmotnej núdzi
veronikasad Vyžiadajte z Ústredia Sociálnej poisťovne výpis z dôchodkového účtu. Na stránke SP je kalkulačka, kde sa dá orientačne vypočítať starobný dôchodok. Vyplácať ho začnú len vtedy, ak po krátení dosiahne 1.2 násobok životného minima ...
Dinil Dákujem ale on má len 61 rokov a nárok ma až 63 r.
veronikasad môže isť dva roky skôr, ak mu vyjde dostatočná výška dôchodku.
Tweety Ak bol 25 rokov na ÚP, isto mu nárok na PSD nevznikne.
marjankaj A nestarne akosi prirýchlo? Za mesiac bude mať 90?
Tweety Janko, zostarol len o rok.
marjankaj Za jeden deň.
veronikasad Záleží aj od výšky príjmu (VZ) predtým ako prestal pracovať. Poznám osobne prípad, keď nerobil posledných cca 15 rokov a má vyšší dôchodok ako ja ...
Dinil 6.3. bude mať 61 rokov,tak preto ta nezrovnalosť
veronikasad dochodkový vek dosiahne 6.3.2023, teda krátenie by bolo celých 12 %, ak by požiadal v marci 2021 ... Treba vyžiadať ten výpis dôchodkového poistenia zo SP. Dovtedy len vybaviť dávku v hmotnej núdzi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa zákona o rodine (§ 68 a nasl.) nemáš vyživovaciu povinnosť k bratovi, lebo nie si príbuzný v priamom rade.
    Podľa zákona o zdravotnom poistení (§ 9 ods. 4-6) náklady vzniknuté podľa odseku 3 uhrádza zdravotnej poisťovni ministerstvo zdravotníctva (bezdomovec).

    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...05/36/20170701
    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...4/580/20210119
    Dinil dakujem za radu, ale otázka znie kto ho umiestni do ústavu nakoľko potrebuje 24 h opateru a kto to bude pobyt platiť (opakujem že je skoro bezdomovec bez príjmu )

    Povinnost platby za hospic pre asocialneho brata

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.