Zavrieť

Porady

Pravoplatna zmluva ?

chcel by som sa opytat ak na zmluve o pozicke je napísane ze peniaze sa maju od veritela k dlznikovi dostat o 3 dni od podpisu zmluvy a tato podmienka sa nedodrzi pridu o par dni neskor mozme zmluvu povazovat za neplatnú ?
10 komentárov     zbaliť
Chobot A čo si predstavuješ pod neplatnosťou zmluvy? Že teraz nemusíš tie peniaze vrátiť?
ENI77 Nie to isto nie ja som veritel len aby som potom nemal problem ze ostanem z neplatnou zmluvou
misoft Zmluva je stále platná, len dlžník nedodržal lehotu splatnosti. Veriteľ v tom prípade má nárok na úroky z omeškania.
ivka70 trochu naopak, snad veritel neposlal ako bolo dohodnute ....
ENI77 Dakujem pekne za odpoved
ENI77 presne tak peniaze došli dlznikovi o 2 dni neskoršie
veronikasad a vrátila si ich veritelovi ? Či čo vlastne teraz riešiš ?
marjankaj Veronika, veď on je veriteľ. Len píše ako hotentot. Nepozná čiarky.
misoft Keby si písal normálne, dostal by si unú odpoveď (žiaľ - spomínané - píšeš ako Hotetntót).
https://www.anafin.sk/33/pravna-upra...rGzL12HGVbL1A/
Zmluvný vzťah vzniká splnením podmienok.
Takže - nakoľko však zmluva o pôžičke má charakter reálneho kontraktu, okrem dohody zmluvných strán o podstatných náležitostiach zmluvy sa na vznik záväzku z nej VYŽADUJE aj skutočné ODOVZDANIE predmetu pôžičky. Dokiaľ k odovzdaniu predmetu zmluvy nedôjde, medzi zmluvnými stranami právny vzťah z pôžičky nevznikne.

Z toho vyplýva - zmluva je de facto i de jure neplatná, neboli splnené podmienky uvedenej zmluvy, najmä doba, kedy mali byť financie poskytnuté v uvedenú dobu a NEBOLI poskytnuté (že prišli neskôr, je irelevantné, nakoľko už 24 hodín po lehote sa to stalo neplatným).
Pokiaľ si prachy dostal - obratom ich preveď späť (pre istotu).
marjankaj Takže nejde o pôžičku, ale o dar? To by bolo super.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    vicktor Co NIE?
    Pravoplatna zmluva - NIE
    alebo povazovat za neplatnu - NIE?

    Nesetri slovami / klavesami, pretoze kto sa toto opyta, tak tvoju odppoved nepochopi.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Aby sme to dali na poriadok - to, že peniaze sú poslané o pár dní neskôr nespôsobí neplatnosť zmluvy. Ak predpokladáme, že zmluva má všetky ostatné náležitosti a podmienky, t.j. že je napr. podpísaná obidvomi zmluvnými stranami, bola urobená zo slobodnej vôle, obe zmluvné strany sú spôsobilé právnych úkonov a pod., tak zmluva je platná.

    Či zostaneš ako veriteľ s neplatnou zmluvou, ti garantovať nevieme, lebo ako som napísal, zmluvu nevidíme. Ale samotné omeškanie plnenia zmluvy ju nerobí neplatnou. Ale aj keby zmluva bola neplatná, alebo sa z iného dôvodu stala neplatnou, môžeš si vždy nárokovať na vrátenie peňazí, pokiaľ si ich nedaroval, lebo zo pohľadu protistrany by išlo o bezdôvodné obohatenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.