Zavrieť

Porady

Dedicske konanie za otca

Dobry den. Caka ma dedicske konanie po otcovi. Pozostali sme dvaja. Ja, ako jedina dcera a otcova druha manzelka. Je mozne na predmetnom dedicskom konani dedenu nehnutelnost - chatu a garaz, u notara napisat rovno na mojho jedineho syna?
Bol to otcov jediny vnuk. Dakujem
5 komentárov     zbaliť
buchač Dedicia po otcovi, ja a jeho manzelka, sme sa dohodli, ze chatu a garaz ponecha mne. Ja tieto veci mam zaujem posunut rovno mojmu synovi. Da sa to zrealizovat priamo na dedicskom konani?
=======================
Mám za to, že nie, nedá sa...nakoľko syn/vnuk nie je účastníkom dedičského konania...sú to dva rôzne úkony.
Vy dve, dcéra a manželka dáte svoj zámer na vedomie notárovi, ktorý urobí potrebné kroky.
Až potom, po realizácii - t.j. zapísaní majetku na katastrofálnom úrade sa dá prepísať tento na syna - povedzme darovaním.
marjankaj Ja si myslím, že sa to dá spojiť. Ale samozrejme záleží aj od ochoty notára.
Poola Buchač mal pravdu - neda sa!
Moj syn nie je ucastnikom DK
marjankaj Keď sa ty vzdáš svojho podieli, tak tvoj syn sa stane účastníkom dedičského konania.
Poola Dakujem, ok
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak nebol závet, potom je dedenie zo zákona. Tu záleží aj na dohode dedičov pri prejednaní dedičstva u notára.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Poola Dedicia po otcovi, ja a jeho manzelka, sme sa dohodli, ze chatu a garaz ponecha mne. Ja tieto veci mam zaujem posunut rovno mojmu synovi. Da sa to zrealizovat priamo na dedicskom konani? Dakujem
    Tweety Navrhnite to na DK a zistíš, či to bude možné.
    annova Ak ste sa dohodli, budes dedickou chaty a garaze v podiele 1/1- cize cely podiel., mozes notara poziadat o prevod svojho podielu na syna, ale tento ukon uz nebude v ramci DK, budes si ho hradit
    Poola Dakujem
    Katy a R ten prevod (dar) na syna si vieš spraviť aj sama (návod nájdeš) - notár to zadarmo nespraví, to nebude v rámci DK - aby si nemusela toľko platiť navyše. poplatok - už som písala
    Poola Dakujem.
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Môžeš dedičstvo odmietnuť. Potom by mal platiť zákon. Over si to na dedičskom konaní.
    § 473
    (1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
    (2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dá sa to urobiť dohodou dedičov v rámci dedičského konania. Osobne poznám prípad - mama a teta mojej kamarátky (sestra mamy) sa dohodli a kamarátka priamo dedila byt po druhej tete (druhej sestre jej mamy).

    Podľa občianskeho zákonníka
    § 482
    (1) Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou.
    (2) Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli.

    Súd v uznesení o dedičstve schváli dohodu dedičov o vyporiadaní dedičstva podľa § 203 civilného mimosporového poriadku (z. 161/2015).
    Poola Dakujem.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Tu nájdeš odpoveď na otázku:

    https://ficek.sk/ako-postupovat-pri-...edicstva-22204

    Určite to pôjde, ide len o to, akou formou - či priamo z dedičského konania, postup ti povie notár, alebo ak nie, tak sa dohodnete, že to zdedíš celé ty a následne daruješ synovi. Samozrejme tá otcova manželka s tým musí súhlasiť, inak zdedí ona polovicu.
    Poola Vdaka.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ja by som syna do toho vôbec neťahala.
    Ty zdedíš polovicu, manželka polovicu .. a už je na nej, či uzavriete dohodu na DK - a rovno to všetko pôjde na teba . Ale skôr sa asik nevzdá - prípadne môže žiadať vyplatenie.
    ..............
    keďže si doplnila, že ste sa dohodli - z vlastnej skúsenosti - nám notár povedal, že dedičská dohoda len medzi dedičmi - no a na syna - to už si musím sama spraviť. (napr darovanie - kataster 51 eur + overenie podpisov ešte)
    Naposledy upravil Katy a R : 27.01.21 at 14:03
    marjankaj To je pravda. Načo by mu bola polovica chaty a polovica garáže?

    Dedicske konanie za otca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.