Zavrieť

Porady

odborná prax študenta

Dobré ránko všetkým!!! Chcela by som sa spýtať, na čo všetko musím myslieť, keď chceme zobrať študenta do firmy na odbornú prax? Ako by mala vyzerať zmluva, či môže dostať aj nejakú odmenu a do akej výšky aby matka študenta neprišla o daňový bonus a prídavky? Ďakujem za odpovede
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času
Mijara odbornu prax

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Gabi03
V tomto prípade by ste mali mať uzavretú nejakú zmluvu so školou. Ak chcete nejak odmeniť prácu študenta, tak najlepšie na Dohodu o brigádnickej práci študenta.

Farks je offline (nepripojený) Farks

Farks
zmluvu zo školy mám len neviem či mu môžme poskytnúť nejakú odmenu a ak áno tak v akej výške. Vo vyhláške 245/1993 o finančnom a hmotnom zabezpečení študentov sa píše, že odmena môže byť maximálne vo výške 300 Sk. Len neviem, či tá vyhláška sa od vtedy nemenila, na internete som novú nenašla

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jana Motyčková
Žiaci v odbornom výcviku sú odmeňovaní na základe vyhlášky 245/1993. Žiak ak vykonáva prácu, môže dostať aj odmenu vyššiu ako 300 Sk (pozri §3 ods.1). So žiakom nie je potrebné a ani by sa na práce vykonávané počas praxe nemala uzatvárať dohoda o brigádnickej práci študentov. Práce (prax)vykonávajú na základe zmluvy medzi školou a firmou. Z tejto praxe sa neplatí nič do SP ani do ZP (ani úrazové a garančné poistenie). Príjem z praxe je z daňového hľadiska príjmom zo závislej činnosti. Žiak môže mať vo firme podpísané daňové vyhlásenie, potom má nárok na odpočitateľnú položku. Ak nemá podpísané daňové vyhlásenie, príjem do 5000 sa zdaní zrážkovou daňou.
Poznámka k zdravotnému poisteniu - príjem z praxe sa pripočítava k príjmu z dohôd a ak žiak v úhrne za rok prekročí 41400 Sk (hranica môže byť iná ak žiakom nie je celý rok), tak si musí podať ročné zúčtovanie ZP a dopláca 14% ZP.

§ 3 vyhlášky 245/1993 znie :
(1) Ak žiaci vykonávajú prácu v súlade s učebnými plánmi a učebnými osnovami v rámci odborného výcviku produktívnu prácu, poskytuje
sa im mesačná odmena v rozpätí 75 % až 100 % mzdy zodpovedajúcej ohodnoteniu vykonávanej práce podľa príslušného mzdového
predpisu.3) (odvolávka na starý zákon o mzde)
(2) Výšku mesačnej odmeny podľa odseku 1 schvaľuje riaditeľ učilišťa, vedúci strediska praktického vyučovania alebo občan. Pri určovaní
výšky mesačnej odmeny sa zohľadňuje najmä dodržiavanie predpisov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a správanie žiakov.
(3) Organizácia alebo občan môžu poskytovať žiakom mesačnú odmenu do 300 Sk aj v prípade, ak v rámci odborného výcviku
nevykonávali produktívnu prácu.
(4) Žiakom, ktorí v rámci odborného výcviku vykonávajú produktívnu prácu v sťažených alebo zdraviu škodlivých pracovných
podmienkach alebo z dôvodov organizácie vyučovania v sobotu, v nedeľu, prípadne v odpoludňajšej alebo nočnej smene,4) poskytuje sa k
odmene príplatok, ktorý podľa mzdového predpisu3) patrí zamestnancom.
(5) Odmeny podľa odsekov 1 až 3 a § 4 a príplatok podľa odseku 4 sa uhrádzajú z iných ostatných nákladov

StanislavaF je offline (nepripojený) StanislavaF

StanislavaF
Ďakujem pekne za odpoveď.Chceme mu dať odmenu 500 SK za mesiac, nebude potom problém ohľadom rodinných prídaviek po prípade daňového bonusu, ktorý si uplatňuje mama študenta?

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jana Motyčková
StanislavaF
Ďakujem pekne za odpoveď.Chceme mu dať odmenu 500 SK za mesiac, nebude potom problém ohľadom rodinných prídaviek po prípade daňového bonusu, ktorý si uplatňuje mama študenta?
Nebude .

silvia je offline (nepripojený) silvia

silvia
Zamestnávateľ chce využívať na montážne práce študentov SŠ a SOU počas celého školského roka (teda každý druhý týždeň, keď nemajú školu ale prax). Ak som správne pochopila z predošlých príspevkov, treba:
1. uzavrieť dohodu medzi firmou a školou, priamo so študentami DoBPŠ nemusí byť ?
2. firma poskytne odmenu (napr. 1.500 Sk za týždeň?), je to normálne daňový náklad ?
3. firma neplatí žiadne odvody, len zráža daň z odmeny ? (výhodnejšie je asi podpísať vyhlásenie,aby sa ani daň nezrážala ?)
4. daňový bonus a prídavky rodičov študenta to neovplyvní ?
5. môže byť takýto študent vyslaný aj na pracovnú cestu s ostatnými zamestnancami? má vtedy nárok aj na stravné?
Srdečná vďaka!

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jana Motyčková
silvia
Zamestnávateľ chce využívať na montážne práce študentov SŠ a SOU počas celého školského roka (teda každý druhý týždeň, keď nemajú školu ale prax). Ak som správne pochopila z predošlých príspevkov, treba:
1. uzavrieť dohodu medzi firmou a školou, priamo so študentami DoBPŠ nemusí byť ?
2. firma poskytne odmenu (napr. 1.500 Sk za týždeň?), je to normálne daňový náklad ?
3. firma neplatí žiadne odvody, len zráža daň z odmeny ? (výhodnejšie je asi podpísať vyhlásenie,aby sa ani daň nezrážala ?)
4. daňový bonus a prídavky rodičov študenta to neovplyvní ?
5. môže byť takýto študent vyslaný aj na pracovnú cestu s ostatnými zamestnancami? má vtedy nárok aj na stravné?
Srdečná vďaka!
1. áno - zmluva medzi školou a firmou, DoBPŠ nemusí byť
2. áno
3. áno (áno)
4. neovplyvní
5. to neviem, skôr by som povedala, že nie.

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

BOBY
Ale ak s ním nemám uzatvorenú žiadnu dohodu, ako mu vykážem mzdu a prípadný odvod dane, aby sa mi jeho práca dostala do nákladov? Dobre, mám na to dohodu so školou, ale musím ho mať predsa nejako zaevidovaného v personalistike a jeho pracovný vzťah, inak mi tú mzdu nespracuje. Kto má skúsenosť prosím o odpoveď, tiež teraz riešim tento problém.

olio je offline (nepripojený) olio

olio
BOBY Pozri príspevok
Ale ak s ním nemám uzatvorenú žiadnu dohodu, ako mu vykážem mzdu a prípadný odvod dane, aby sa mi jeho práca dostala do nákladov? Dobre, mám na to dohodu so školou, ale musím ho mať predsa nejako zaevidovaného v personalistike a jeho pracovný vzťah, inak mi tú mzdu nespracuje. Kto má skúsenosť prosím o odpoveď, tiež teraz riešim tento problém.
V dohode so školou zakomponujte výšku odmeny, ktorú bude škola fakturovať za práce žiakov na základe mesačného hodnotenia (tlačivko poskytnuté školou), v ktorom inštruktor eviduje dochádzku žiaka (počet odpracovaných hodín), zhodnotí správanie, výkon a kvalitu práce, dodržiavanie BOZP... za konkrétny mesiac. Na základe týchto podkladov škola vyplatí žiakovi odmenu.

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

tonkat
olio Pozri príspevok
V dohode so školou zakomponujte výšku odmeny, ktorú bude škola fakturovať za práce žiakov na základe mesačného hodnotenia (tlačivko poskytnuté školou), v ktorom inštruktor eviduje dochádzku žiaka (počet odpracovaných hodín), zhodnotí správanie, výkon a kvalitu práce, dodržiavanie BOZP... za konkrétny mesiac. Na základe týchto podkladov škola vyplatí žiakovi odmenu.
Prosím vás, boli nejaké zmeny ohľadom vyplácania odmeny študentom za odbornú prax? Ďakujem

AHA je offline (nepripojený) AHA

AHA
silvia Pozri príspevok
Zamestnávateľ chce využívať na montážne práce študentov SŠ a SOU počas celého školského roka (teda každý druhý týždeň, keď nemajú školu ale prax). Ak som správne pochopila z predošlých príspevkov, treba:
1. uzavrieť dohodu medzi firmou a školou, priamo so študentami DoBPŠ nemusí byť ?
2. firma poskytne odmenu (napr. 1.500 Sk za týždeň?), je to normálne daňový náklad ?
3. firma neplatí žiadne odvody, len zráža daň z odmeny ? (výhodnejšie je asi podpísať vyhlásenie,aby sa ani daň nezrážala ?)
4. daňový bonus a prídavky rodičov študenta to neovplyvní ?
5. môže byť takýto študent vyslaný aj na pracovnú cestu s ostatnými zamestnancami? má vtedy nárok aj na stravné?
Srdečná vďaka!
Tam tiež platí že ak odpracuje viac ako 4 hodiny má narok na stravné.

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

tonkat
tonkat Pozri príspevok
Prosím vás, boli nejaké zmeny ohľadom vyplácania odmeny študentom za odbornú prax? Ďakujem
Nevie nikto, či sa novelizovala Vyhláška č. 80/1991 v tomto roku? Ide mi o vyplácanie odmeny za odbornú prax študentom. Či sa niečo tento rok menilo. Ďakujem krásne

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.