Zavrieť

Porady

Koľko dní dovolenky si vybrať pri ukončení PP dohodou po RD a čo s nahromadenou dovolenkou?

Dobrý deň,

v r. 2015 som zo zamestnania nastúpila na materskú dovolenku, potom na rodičovskú dovolenku. V roku 2018 nasledovala ďalšia materská dovolenka (reťazový pôrod) a rodičovská dovolenka mi trvá do 28. apríla 2021. Po RD uvažujem o ukončení pracovného pomeru dohodou.
Mojou prvou otázkou je, či má byt PP ukončený ku dňu 28. 4. 2021 alebo až deň po 3. narodeninách dieťaťa, čiže 29. 4. 2021?
Známi mi poradili vybrať 1 deň dovolenky pred dátumom ukončenia PP. Posledné pracovné dni v apríly vychádzajú na streda(28. 4.) - štvrtok(29. 4.) - piatok(30. 4.). Môže sa stat, že mi zamestnávateľ navrhne vybrať si 2 dni dovolenky, aby sa PP skončil posledným dňom mesiaca? Ak budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti, nebude mať vplyv na jej sumu vybratie 1 vs viac dní dovolenky?
Ak sa nemýlim, počas materských dovoleniek mi vznikol nárok na dovolenku - tie dni, ktoré sa mi tým pádom nahromadili, by mi mal zamestnávateľ preplatiť alebo prepadnú? Mám žiadať o preplatenie? Môže to mať vplyv na nárok/sumu dávky v nezamestnanosti?
/Pred nástupom na MD a počas materských a rodičovských dovoleniek žiadne PN; žiadny príjem z dohody./
Ďakujem za radu!
D.
Naposledy upravil BibiBarci : 01.02.21 at 13:01
veronikasad Dopln presné obdobia MD a RD + prip. PN pred nastupom na prvu MD. Mala si pocas MD, RD nejaký prijem z dohody?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak budeš po skončení RD so súhlasom zamestnáv. čerpať aspoň 1 deňj D , ovplyvní ti to budúci nárok na podporu. Dni dovolenky, na ktoré ti vznikol nárok počas MD a RD, ti zamestnáv. preplatí pri ukončení PP. Riešilo sa to tu už milionkrát, možno by stačilo len trocha pohľadať. O preplatenie nevyčerpanej D netreba žiadať. To zamestnáv. vyplýva priamo zo zákona.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    BibiBarci Ďakujem za odpoveď. Ďalšia komentujúca mi napísala, že čerpanie dovolenky neovplyvní dávku v nezamestnanosti. Vy píšete, že ovplyvní. Ako je to vlastne potom? Oplatí sa mi vybrať 1 deň dovolenky alebo nie? Ďakujem za ďalšie rady.
    veronikasad Čítaj pozornejšie, je jedno či si vyčerpáš jeden, dva alebo tri dni dovolenky. zbytok dovolenky budeš mať preplatený. (nemusí to byť len jeden deň, aj pri troch dňoch dosiahneš maximálny vymeriavací základ)
    BibiBarci Ah, veľmi pekne ďakujem za objasňujúcu odpoveď, ale stále sú veci, ktorým nerozumiem... Známi mi poradili pred ukončením PP vybrať minimálne jeden deň dovolenky, lebo že "sa to oplatí". Prečo vlastne sa to oplatí? Čo to ovplyvní, ak sa chystám požiadať o dávku v nezamestnanosti aspoň na 2 mesiace? Je rozdiel vo vymeriavacom základe v prípade, ak nevyberiem ani jeden deň dovolenky verzus ak vyberiem jeden (alebo aj viac dní)? Prečo mi poradili vybrať presne JEDEN deň dovolenky? To isté radia ľudia v rôznych fórach...
    (žiadny príjem som počas md a rd nemala a nebola som ani pn)
    ivka70 Nemusi to byt jeden den, kludne to mozu byt 3 dni, aj tak ti spolu s preplatenou dovolenkou vyjde najvyssi mozny vymeriavaci zaklad pre podporu.
    Kludne ukonci PP ku koncu mesiaca april.
    veronikasad Nenapisala si ci si mala pocas RD nejaký prijem, napr. z dohody
      zbaliť

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    RD končí 28.4., či budete čerpať jeden, alebo dva, tri dni dovolenky (zvyšok sa preplatí), to je pre dávku v nezamestnanosti jedno. Podstatné je, že treba dať pozor - toto nie je dobré urobiť, ak ste mali počas poslednej rodičovskej dovolenky nejaký menší pravidelný príjem (napr. z dohody, zástupca vlastníkov a pod.).
    BibiBarci Ďakujem za odpoveď. Môžete mi potvrdiť, že je výhodné vybrať aspoň jeden deň dovolenky pred výpoveďou? Ak áno, prečo? Ďakujem.
    Jana Motyčková Za tých podmienok, ako som napísala, má to význam : 1. pre budúcu dávku v nezamestnanosti - keďže za ten deň/2/3 sa získa vysoký príjem, lebo zvyšok dovolenky sa preplatí a dávka v nezamestnanosti bude maximálna. 2. v prípade tehotenstva pri skončení PP bude plynúť 8 mesačná ochrana lehota

    Koľko dní dovolenky si vybrať pri ukončení PP dohodou po RD a čo s nahromadenou dovolenkou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.